FrauenseeEvropské filmy byly vždy o krůček vpředu, co se líčení lesbických a bisexuálních postav týče. V posledních několika letech se nejvíce mluvilo o uznávaných lesbických filmech La Vie d´Adéle (Život Adéle, Francie/Belgie/Španělsko, 2013) a Kyss Mig (Líbej mě, Švédsko, 2011), stylisticky odlišných projektech, než jsme si zvykly vídat z americké produkce. Hodně je toho v nich řečeno mlčením mezi postavami, sex je oslavován a vztahy jsou složité. Našly jsme pro vás německý celovečerní film režiséra Zoltana Paula (*1965) Frauensee (Jezero žen, 2012), který se snaží hrát na obdobnou strunu.

Na snad až pohádkově vypadajícím břehu jezera v Braniborsku žije v malebném bungalovu čtyřicetiletá rybářka Rosa a její přítelkyně, úspěšná architektka, Kirsten. Příběh nám představuje velmi odlišný pár dvou žen, které pro sebe mají nepopiratelnou slabost a přitom mnoho třecích ploch a žijí spolu už rok a půl. Zatímco Rosa řeší každý den otázku živobytí – potrhané rybářské sítě, ukradení lososi a bezohlední sportovní rybáři, Kirsten zajímá hlavně růst kariéry, nabité bankovní konto a lukrativní developerské nabídky. Jejich život nabourají dvě mladé atraktivní dívky, s nimiž se Rosa setká při své práci. Eva, tanečnice, a Olivia, vysokoškolská studentka, spolu chodí čtyři roky a k jezeru se přijely bavit. Dívky ale kempují na chráněném území, a tak je Rosa nakonec pozve i s jejich putovním obydlím k jejich domu. V této různorodé čtveřici to zajímavě jiskří, kříží se názory a přichází nová prozření a ujasnění si postojů. Ženy tráví pozdní léto v marihuanovém oparu ve společnosti alkoholu a lehké flirtování se jim pomalu vymyká z rukou. Série událostí testuje vztahy obou dvojic a nutí hrdinky čelit nelehkým pravdám o lásce, sexu, odhodlání i monogamii. Zprvu idylické letní přátelství se stává osudovým zlomem pro Rosin vztah.

Film FrauenseeZoltan si pro tento film vybral 4 typově odlišné hrdinky, přesto má dle distributorů každá v sobě právě tolik expresivity, kolik je potřeba. Výraz je důležitý zejména ve scénách bez dialogů a to dle kritiků herečky zvládly i díky vizuálně dobré kameře. Celkově lze říci, že jde o provokativní a napjaté zobrazení vztahů – zatímco jeden pár je v klidu, druhý se zaplétá do složitých sítí. Patříte-li k návštěvnicím filmového festivalu Mezipatra, měly jste možnost ho vidět na Mezipatrech 2012.

Hlavní role ztvárnily: Nele Rosetz (*1972), Therese Hämer (*1962), Lea Draeger (*1980) a Constanze Wächter (*1988).

Abyste si mohly udělat lepší představu jakým stylem je snímek natočen, přidáváme i trailer k filmu: