Rádi čtete a v záplavě skvělých, lepších a průměrných hetero románů byste si chtěli přečíst také něco s tematikou lásky, která by vám sedla víc? Zajímá vás, na jaké úrovni se s lesbickou literaturou autoři vypořádávají? Máte pocit, že na děsivé? Trefa. To nejhorší vyzkoušeno za vás. Nuže, čtěte.

Přiznám se, že od dob, kdy jsem opustila školní lavice, čtu jak smyslů zbavená. Do té doby jsem musela upřednostnit literaturu vztahující se ke studiu. Nyní se však už několik let labužnicky ráchám v pocitu nenucenosti, co se knih týče a v katalogu knihovny vybírám jak v cukrárně. Několikrát se mi pod ruku dostaly i tituly s tematikou homosexuality, nezřídka jsem byla jejich úrovní i obsahem zklamaná a nápad zmapovat, co ostravská knihovna v této oblasti nabízí na sebe nenechal dlouho čekat.
Z těch několika, co jsem už četla a které mají v anotaci uvedeno LGBT zaměření jsem však nenašla ani jeden, jenž bych mohla bez výhrad doporučit. Tato meta zatím zůstává neobsazena a já se rozhodla na to jít opačně. Je to smutné a mne osobně to mírně rozlaďuje, ale bude zřejmě snazší se rozpovídat o tom, čím se opravdu nezabývat.

Třetí místo: Karin KallmakerHrozny vášně, LePress 2007

Karin Kallmaker - Hrozny vášně, LePress 2007Klasická červená knihovna typu Jackie Collins, Danielle Steele nebo edice Harlequin pro velmi nenáročné čtenáře. Osobně bych si tuto kategorii nechala až na pozdní důchod trávený v objetí Alzheimerovy choroby. Jsem ale svolná pochopit, že některé čtenářky dávají ve svých jinak složitých životech těmto jednoduchým příběhům přednost.
Lovestory dvou žen, které jsou zpočátku protivnice na slovo vzaté, jelikož jedna hrdinně brání čest a majetek svého bláhového otce – vinaře a druhá přichází v podstatě v hávu exekutora. Náhodné setkání bez svršků, trocha výborného vína, romantická noc atd. atd. a už je ruka v …rukávě (kulantně řečeno). Nechybí rádoby vzrušující popis sexuálních hrátek na kapotě auta a jedna neodbytná ex, která všechno v pravou chvíli pokazí, aby mohla dát možnost kvalitám osobnosti vyjít na povrch a otevřela tak závěrečnou scénu plnou spravedlivosti, lásky a odpuštění.
Nutno uznat, že kniha má alespoň nějaký děj a v té největší nouzi nebo hladu po zamilovaném příběhu bez ohledu na jeho literární kvality poslouží docela ucházejícím způsobem.

Druhá příčka: Karen Williams – Podzimní příběh, LePress 2007

Karen Williams - Podzimní příběh, LePress 2007Ovšem zde už dostává i Harlequinská kategorie dost na frak. Vskutku „fantastický“ zamilovaný románek dvou duší, každé z jiného světa, které se zoufale snaží držet správné strany, ačkoliv potkají tu druhou, ze které jim vášní spadnou sukně pod kotníky. Jak jen tohle může dopadnout?
Halloweenská maškaráda se očividně nebojí žánrově zabrousit do sci-fi a fantasy, což vám dojde ihned poté, co se na jedné straně hrdinky potkají a v rozmezí dvou dalších již padne názor „miluji tě“ (to vše v prvních dvaceti stranách), načež je vše potvrzeno faktem, že ten zelený make-up fakt dolů nepůjde.

Opravdu neuvěřitelný příběh vydavatel s trochou rozumu naštěstí prezentuje alespoň jako pohádku pro dospělé. Já bych si ho dokázala číst podruhé snad jedině v izolaci a společnosti minimálně tří koláčků Mary Jane.
Pokud však máte rádi velmi přestřelené milostné románky plné neuvěřitelných lidí, zvířat a situací, okořeněné špetkou toho nejlepšího, co si tak můžete pod pojmem lesbický sex představit, s chutí do toho. A zůstane-li vám po poslední straně na obličeji viset něco jiného než nechápavý výraz, dejte vědět.

…and the Oscar goes to… Jana Němcová – Z deníku lesbičky, Clever Toys, s.r.o. 2005

Jana Němcová - Z deníku lesbičky, Clever Toys, s.r.o. 2005Už dlouhou dobu uvažuju, že bych mohla napsat román ze svého pohledu na L komunitu v Ostravě. Po přečtení sešitku Jany Němcové už vím, jak rozhodně vypadat nesmí. Asi jsem přečetla příliš mnoho dobrých knih a zažila příliš mnoho podobných situací jako Jana na to, aby mne její počin uspokojil. Jedná se v podstatě o vydaný životní příběh autorky, poskládaný ze vzpomínek a deníkových zápisků, jak sama autorka v závěru přiznává. Nu dobře, neberme nikomu právo na to, vydat si co chce. Což se bohužel stalo.
Po přečtení vám bude jasné, proč kniha nemá klasického vydavatele, ale firmu zabývající se něčím úplně jiným. Jde o dílo, které dle mého názoru ani nespadá do kategorie literatury. Navíc existuje ve vydání tak příšerně odbytém, že nechuť z četby těch klišoidních zkazků vám jejich forma prostá jakéhokoliv editorského zásahu spolehlivě dovrší.
Co víc říct k obsahu než to, že se jedná převážně o hledání správné cesty v oblasti sexuální orientace, kterou hlavní hrdinka prochází na pozadí častých homoerotických zážitků. Nějakou hloubku, zkušenost, radu, cokoliv, co byste si z četby mohli odnést ale nečekejte. Moment, vlastně ano. Můžete se před partnerkou blejsknout stříkacím orgasmem, který autorka v knize podrobně popisuje. Na mnoha internetových fórech je dík tomuto faktu kniha doporučována jako návod. Takže oprava – alespoň okrajový úspěch zřejmě má.

Tak to je můj osobní žebříček nejstrašnějších propadáků roku. Budu ráda, když se o své vlastní pocity z jejich četby podělíte v komentářích, napíšete tip na další „úlovky“ v této kategorii nebo cokoliv jiného, co se týká knih s tímto tématem.

Ať vám to čte!

Luce
Knihožrout. Volnočasová aktivistka. Audiobook lover. Pohybový maniak a nadšenec. Hudební narkomanka. Naivní snílek. Ostravská náplava. Amatérská grafička. CML sLez Grrls.