Le Zbor
Le Zbor

První smíšený lesbicko-feministický ženský sbor v jihovýchodní Evropě Le Zbor natočil video s písní To Russia with love, jejímž prostřednictvím vyjadřuje solidaritu homosexuálům v Rusku, proti nimž je namířen anti-gay zákon zakazující homosexuální propagandu na celém území Ruské federace. Videoklip byl zveřejněn 5. 2. 2014 právě proto, že míří na zahájení Zimních olympijských her v Soči, které začínají již tento pátek.

Le Zbor má o dění v Rusku jasný obrázek, vyjádřil se k němu v tiskovém prohlášení, z něhož vybíráme to nejdůležitější: „Myslíme si, že porušování lidských práv v Rusku dosáhlo takových rozměrů, že se dotýká i nás. Ruský parlament jednomyslně schválil federální zákon zakazující homosexuální propagandu, tlačí tak na zakotvení hluboce konzervativních hodnot, které vedou k ostrému anti-gay násilí.

Tento chorvatský pěvecký sbor vznikl v roce 2005 a za dobu svého působení se vryl do povědomí společnosti především díky umění, skrze něž bojuje za lidská práva. Podkladem pro jejich repertoár jsou jak chorvatské písně, tak mezinárodní pop-rockové hity. Protipólem je pak čerpání z lidových a revolučních písní. Specialitou jsou písně o ženách, které nenechají nikoho lhostejným. Tyto osobité dámy za sebou mají přes 100 vystoupení nejen na území Chorvatska. Jejich nejznámější koncerty se konaly v Londýně na Various Voices festivalu (2009) a v Kolíně nad Rýnem na Gay Games (2010).

Kromě koncertních vystoupení se Le Zbor účastnil i dalších uměleckých projektů (módní přehlídky, výtvarné výstavy, divadelní představení, filmy) a spolupracoval s významnými chorvatskými umělci a uměleckými kolektivy (např. Sanja Ivekovic, Ivana Popovic). V roce 2009 dokonce vznikl i krátký dokumentární film o tomto sboru a byl prezentován na několika filmových festivalech v Chorvatsku, Slovinsku, Bosně a Hercegovině či Makedonii.

Píseň To Russia with love si můžete poslechnout na videu níže. Hitparády asi nezboří, ale třeba si ji budou pobrukovat aspoň sportovci na ZOH Soči :).