Naše rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála stříbrnou medaili na trati na 3000 metrů, zlatou medaili si odnesla Holanďanka Ireen Wüst, která se otevřeně hlásí ke své bisexuální orientaci a patří mezi sportovce, kteří se před letošní zimní olympiádou nestyděli a svou orientaci nezapírají.

Ireen Wüst, která v dubnu oslaví 28. narozeniny, má už na svém kontě zlatou medaili z olympiády, stejně tak jako Martina Sáblíková (26). Na minulých hrách v kanadském Vancouveru ji tehdy Martina porazila na dráze na 3000 i 5000 metrů, zatímco Ireen získala zlato na trati na 1500 metrů. Zlato si odnesla také před 8 lety z italského Torína.

Rychlobruslařka se vyoutovala jako bisexuální v roce 2009, kdy přiznala vztah s další kolegyní z týmu, Sanne van Kerkhof. Sanne se také účastní letošních her, včera v soutěži týmů se bohužel nedařilo a tým byl diskvalifikován.

LGBT svět má teď velkou radost, zlato putuje jednomu z nás a snad se dočkáme i více medailí, ať už pro sportovce, kteří už odhodili strachy stranou nebo pro ty, které coming out teprve čeká. Ale nespekulujme teď tady, kolik LGBT rychlobruslařek včera soutěžilo ;). Na rychlobruslařské dráze se ale s jistotou objeví minimálně tři – Ireen a Sanne doplní Anastasia Bucsis  z Kanady, která zítra zkusí své štěstí na dráze na 500 metrů.

Dalšími ženskými LGBT želízky v ohni jsou „olympijské novicky“ Belle Brockhoff (snowboardistka za Austrálii) a Daniela Iraschko-Stolz (skokanka na lyžích za Rakousko). Na snowboardu se znovu představí také Nizozemka Cheryl Maas, která už stihla vyprovokovat média při své neúspěšné jízdě 6. února, kdy na kameru ukázala svoji duhovou rukavici s jednorožcem :). Sedmičku pak uzavírá Slovinka Barbara Jezeršek, běžkařka na lyžích.

Pro ty z vás, které neviděly stříbrnou jízdu Martiny Sáblíkové přidáváme odkaz na video České televize. I když o tomto závodu už bylo rozhodnuto, stejně je to napínavá podívaná…