Filip (†14)
Filip (†14)

Tentokrát vám přinášíme velmi smutnou zprávu. Ačkoliv se nám mnohdy zdá, že je naše společnost pokroková a otevřená, vždy to tak není. V sobotu 8. února 2014 se zarmoucená rodina navždy rozloučila s teprve 14letým Filipem, který se rozhodl dobrovolně odejít z tohoto světa, jelikož trpěl nepřijetím a výsměchem společnosti – byl gay. Vše je o to smutnější, že ho celá jeho rodina milovala a jeho sexuální orientace pro ně nebyla překážkou.

Filip po sobě zanechal dopis na rozloučenou, z něhož vyplývá, že si přál, aby byl tento smutný čin impulsem k větší toleranci ve společnosti, chtěl upozornit na šikanu a homofobii, která se na školách i v širší společnosti vyskytuje. Pozůstalí se rozhodli přijít na smuteční obřad v barevném – jako symbol toho, že Filipův život byl barevný, ne černý. Vyprovodili ho v bílé rakvi s duhovou vlajkou.

Celá rodina poté, co se alespoň trochu vzpamatovala z největšího šoku, vyslala do světa jeho poselství skrze média a sociální sítě:

Bratr, Jakub Havlíček (*1989), FB: „Můj skvělej malej brácha spáchal sebevraždu, zabil se, protože nemohl unést nenávist a nepřijetí společnosti pro to, kdo byl.. Byl gay… chtěl tím poukázat na toto negativum s prosbou aby se lidi změnili a neodsuzovali nikoho jenom proto, když je někdo jiný než oni…

Teta, Ester Janečková (*1972, známá především z pořadu Pošta pro Tebe), FB: „V neděli spáchal sebevraždu. Byl gay, a přestože věděl, že ho celá jeho rodina miluje, trpěl nepřijetím a výsměchem společnosti. Tak to napsal ve svém dopise na rozloučenou…
Filípku, nikdy na Tebe nezapomeneme a slibujeme, že budeme bojovat proti veškeré homofobii.

Možná se ptáte, proč jsme s touto zprávou přišly až několik dní po pohřbu. Pro to máme jednoduché vysvětlení. Nechtěly jsme na této rodinné tragédii parazitovat jako některá média, proto jsme čekaly na vyjádření rodiny, které snad všem pomůže lépe pochopit, proč se takové věci musí dít i v jednadvacátém století. Rozhovor přímo pro Queermag.cz poskytl jménem celé rodiny Filipův bratr Jakub Havlíček:

Předem našeho rozhovoru Vám chci poděkovat, že jste ochotni se v této těžké chvíli k situaci veřejně vyjádřit. Můžete nám, prosím, na úvod říct pár slov o tom, jaký vůbec Filip byl, aby ho společnost nevnímala pouze jako 14letého gaye, který spáchal sebevraždu?

Už od dětství byl jiný. Dalo by se říci, že všem bylo jasné, že bude gay. Byl velmi něžný, šikovný, bavilo ho různé vyrábění, pečení. Jako kamarádky měl vždycky holky a nejradši se bavil se svými staršími sestrami. Byl neuvěřitelně veselý, hodný a vtipný. Nejlépe uměl pochválit nový účes, poradit, co si vzít na sebe. Byl to bavič a šašek. Krásně zpíval a díky svému talentu procestoval velkou část světa. Všichni ho měli rádi, nebo jsme si to aspoň mysleli…

Je mi jasné, že přílišná pozornost, která se kolem celé Vaší rodiny teď točí, není příjemná, ale vzkaz, jenž Filip napsal ve svém dopise, asi ani neumožňuje jiný scénář. S tím přicházejí bohužel i negativní ohlasy a v různých diskuzích útoky na jeho rodinné zázemí. Z dopisu, který po sobě Filip zanechal, je ale jasně cítit, že svou rodinu miloval stejně tak, jako ona jeho. Chcete lidem, kteří zpochybňují Filipovu oporu v rodině, něco vzkázat?

V nejbližší rodině máme lesbický pár, který spolu žije již 25 let. Jsme velmi otevřená rodina, všichni se máme rádi a na Filipovi nebyl znát náznak toho, že by se tak moc trápil, stále se smál. Když se svým dvěma sestrám svěřil s tím, že je gay, obě zareagovaly velmi pozitivně, hned mu řekly, že to víme vlastně všichni a že ho milujeme a rozhodně nám to nevadí.

Mnohokrát děkuji za upřímné odpovědi. Nakonec by mě ještě zajímalo, zda chcete v budoucnu učinit nějaké kroky, které by pomohly zlepšit situaci LGBT komunity v České republice?

Už jsme v kontaktu s o.s. Logos a rádi bychom založili pobočku v HK. Dále komunikujeme s Czeslawem Walekem, který je ředitelem festivalu Prague Pride a ředitelem neziskové společnosti Otevřená společnost. Spolu s ním bychom chtěli naplánovat besedu na školách, kde je dle našeho názoru nejdůležitejší začít.

Na závěr přidáváme poselství z dopisu na rozloučenou: „Dnešní svět je naprosto plný předsudků a nenáviděnosti k určitým skupinám lidí…to mě hrozně štve a přeji si, aby to tak nebylo, aby se se všemi lidmi zacházelo stejně a aby moje smrt aspoň trochu napomohla k veškeré rovnoprávnosti všech lidí na zemi.

Za celou redakci Queermag.cz tímto vyjadřuji upřímnou soustrast celé rodině a přátelům. I naším přáním je, aby se se všemi lidmi zacházelo stejně. Věříme, že Filipova duše je teď na mnohem mírumilovnějším místě, než je náš svět.