Ellen Page při proslovu pro Human Rights
Ellen Page při proslovu pro Human Rights

Je to tady! Herečka Ellen Page známá z filmů Do Říma s láskou, Juno (nominována na Oscara a Zlatý glóbus), Počátek, Vyfič! a mnoha dalších se přiznala ke svojí homosexualitě.

Stalo se tak v pátek na večer Svatého Valentýna během kampaně organizace Human Rights, která právě probíhala v Las Vegas. Ve svém skoro devítiminutovém projevu velebila 27letá herečka Human Rights v prvé řadě za jejich aktivity v LGBT sférách, a pokračovala dál k problémům týkajících se šikany homosexuálů na školách, zbytečných sebevražd a utiskování LGBT menšiny obecně. Několikrát během proslovu to vypadalo, že se už už před všemi přítomnými vyoutuje a naplní tím smysl celého proslovu, ale vždy ji ovládla nervozita a ještě jí to chvilku trvalo. Pak pokračovala:

„Dnes jsem tady, protože jsem gay. A protože…možná mohu něco změnit. Pomoci ostatním mít to snazší a mít víc naděje. Bez ohledu na to, cítím osobní závazek a společenskou odpovědnost.“

Vzápětí se přítomní divácí začali stavět a tleskat. Ellen měla slzy v očích a povídala dál:

„Dělám to také ze sobectví, protože mě už unavuje skrývat se a unavuje mě to dál opomíjet. Roky jsem trpěla, protože jsem se děsila vyoutovat se. Má duše trpěla, moje duševní zdraví trpělo a moje vztahy tím trpěly.

„Plně si zasloužíme prožít lásku, rovnoprávně, beze studu a kompromisů.“

Všechna tato její slova byla doprovázena ovacemi vestoje a byl to velmi dojemný okamžik, během kterého byli všichni s ní. Bylo poznat, že když se obracela ke „všem lidem v místnosti“, kteří zažili nemohoucnost být tím, kým chtějí být, kteří byli vystaveni tlaku společnosti v tom, jak se mají chovat a co mají nosit a co se od nich v jejich roli očekává, že vlastně mluvila sama o sobě a o svých prožitcích, které provázely její osobní i profesní život. Proslov byl odvážný a přímočarý a mířil přímo do lidských srdcí. Ellen si pro svůj coming out nemohla vybrat snad lepší okamžik a publikum, protože to s ní prožívali právě ti, kteří moc dobře rozuměli tomu, o čem mluvila a co sama během života zažívala.

Ellen teď nejspíš čeká velká mediální lavina dotazů a žádostí o rozhovor, hlavně ze stran LGBT médií, ale nejde očekávat, že by jí ubyly nabídky na filmy nebo seriály. Naopak, její coming out jí otevřel cestu dál, do moderní nehomofobní společnosti, která si bude vážit toho, že se vyoutovala už teď a nečekala dalších x let jako jiné hollywoodské hvězdy.

Ještě přikládáme hezounkou fotku s Drew Barrymore, která režírovalá film Vyfič! a společně s Ellen se nejen nechaly vyfotit pro časopis Marie Claire, ale objevily se spolu na několika společenských akcích a člověk by skoro holky začal podezřívat, co že se za tím přátelství skrývá. Nezapomínejme, že Drew je bi. :)

Drew a Ellen pro Marie Claire
Drew a Ellen pro Marie Claire

A teď výše zmiňovaný proslov pro Human Rights: