Film Kyss Mig
Film Kyss Mig

Pátráme ve filmových archivech, jak jsme slíbily, abyste i vy měly na co koukat. Snímek, který jsme tentokrát vybraly, už má nějaký ten pátek za sebou, ale to skutečným filmovým labužníkům určitě vadit nebude ;). Tentokrát se bavíme o filmu Líbej mě (originální název: Kyss mig) – švédském dramatu režisérky Alexandry-Therese Keining z roku 2011.

Hlavními ženskými hrdinkami jsou Mia, architektka, která má ráda svůj řád a naplánovanou budoucnost, a Frida, jenž učí hru na flétnu a na přesných kolejích zase tolik nelpí. Na společnou cestu je svedou zásnuby jejich rodičů. Když Miin otec Lasse pořádá oslavu 60. narozenin, na kterých chce budoucí nevlastní sestry seznámit, netuší, že si pro ně osud vybral jinou úlohu než být pouze součástí nové společné rodiny. Výlet na chatu dá ženám prostor se lépe poznat a přestože se Mia zpočátku jeví jako úzkoprsá, přeskočí mezi ženami velmi brzy jiskra, která už nejde uhasit. Místo sourozeneckých neshod se co nevidět ocitají uprostřed vášnivých chvil, přestože Frida má přítelkyni a Mia je zasnoubená s mužem jménem Tim.

Film nám vedle neovladatelné přitažlivosti dvou odlišných mladých žen přináší i promyšlený pohled na jejich rodinné zázemí, vztahy a postoje. Zatímco Elizabeth, matka Fridy, je se sexuální orientací své dcery vyrovnaná, Lasse se musí s novou informací smířit. A co teprve partneři obou žen, kteří takový sled událostí absolutně nečekali? Jste-li fanynky snímků spíše pro filmový klub, bude vás určitě příběh Mii, která by nejraději s Fridou před všemi nesnázemi uprchla, místo aby stála situaci čelem, zajímat. Budou hlavní hrdinky schopny čelit zajetým stereotypům v rodině? Postaví se důsledkům svého jednání a budou společně šťastné právě tady a teď?

Nechte se pohltit snímkem, z něhož na vás chtě nechtě dýchnou emoce, jelikož ne na darmo se říká, že evropská kamera je jiná, než na jakou jsme z americké záplavy filmů zvyklé. A i kdyby vás způsob, jakým byl film natočen, nezajímal, myslíme, že herecké obsazení by vašemu oku mohlo lahodit – zahrála si zde tmavovlasá kráska Ruth Vega Fernandez (*1977) po boku něžné, blonďaté Liv Mjönes (*1979). Pro zajímavost dodáváme, že ve švédské filmové produkci nejde o první snímek točící se kolem lesbické tematiky. Film Líbej mě přišel na svět 13 let po uvedení lesbického filmu z prostředí náctiletých s názvem Fucking Åmål.

A samozřejmě přidáváme trailer ;).