Ohlédněme se za zimními olympijskými hrami v Soči, jaké výsledky si odvezli zástupci, resp. zástupkyně LGBT skupiny? A pocítili duhoví sportovci během her diskriminaci ze strany Ruska?
Během konání OH jsme se vám zmiňovaly o sportovkyních, které budou kromě za svůj tým také symbolicky soutěžit za ten LGBT. Nejvýznamnější ikonou se stala holandská rychlobruslařka Ireen Wüst, která se ve své disciplíně postavila pětkrát na stupně vítězů a odvezla si dvě zlaté a tři stříbrné medaile.

Ireen Wüst (uprostřed)
Ireen Wüst (uprostřed)

K otázce anti-gay ruskému zákonu se vyjádřila takto: „Jsem tu jen proto, abych rychle bruslila. Nic s tím nenadělám a ani to nebudu zkoušet. Jako kdyby známá holandská osobnost mohla změnit situaci v Rusku! … Nebudu podávat žádná prohlášení, toto pro mě není to správné místo.“

Nahlédneme li do rakouského týmu skokanek na lyžích, Daniela Iraschko-Stolz, která si domů přivezla jednu stříbrnou medaili, řekla, že se k tématu diskriminace v Rusku nebude vyjadřovat. „Nemyslím si, že je dobrý nápad protestovat právě tady, nikoho to nezajímá. Skočit opravdu dobře je taky postoj.“, dodala třicetiletá Daniela, která si přidala příjmení své partnerky Stolz za to své potom, co se vzaly. V tomto případě si neodpustíme přidat ještě fotku ze soukromí s partnerkou Isabel. ;)

Daniela Iraschko-Stolz se stříbrnou medailí
Daniela Iraschko-Stolz se stříbrnou medailí

Naopak australská snowboardistka Belle Brockhoff byla nejspíš hned po závodu připravená „natrhnout Putinovi zadek“, jak před závodem tvrdila. „Nejsem šťastná a je tu hromada dalších olympioniků, kteří také nejsou šťastní.“ No a holandská snowboardistka Cheryl Maas hned po skončení jízdy významně protlačila do kamery svoje rukavice s jednorožcem a duhou. :) Celé video najdete zde, jednorožci jsou až nakonci. Zdá se, že holky na prknech se toho nebojí!

snowboardistka Cheryl Maas
snowboardistka Cheryl Maas

To bychom měly sportovkyně, a objevili se na stadionech také diváci projevující nesouhlas s Putinovým zákonem? Ano, ano, taková Vladimir Luxuria, bývalá členka italského parlamentu, první otevřeně transsexuální poslankyně a dnes známá osobnost hájící LGBT práva, se napřed po příjezdu do Soči fotila před olympijskými kruhy s duhovým vějířem a deštníkem a fotku sdílela na Twitteru. Krátce na to při sledování her držela v rukou baner s nápisem „Gay is ok“. Byla odvezena na policejní stanici.

A na koho nesmíme zapomenout? Přeci Pussy Riot. Krátce po propuštění z vězení se pokusily dát najevo, že snaha o jejich nápravu protistraně nevyšla a že jsou v plné síle připraveny natočit další provokativní video. Dívky však velmi rychle odhalila ostraha a doslova je vybičovala při jejich snaze natočit video k písni Putin will teach you how to love. Video je již na Youtube.

A jaký máte vy pocit z letošních zimních olympijských her, přinutil vás postoj Ruska se letos víc zamyslet? A jste pro, aby se hry i v příštích letech konaly v zemích, kde je diskriminace až na prvním místě?