Ugandský prezident Yoweri Museveni
Ugandský prezident Yoweri Museveni

Od začátku února je v Ugandě pěkně horko a to nemluvíme jen o počasí. Kontroverzní zákon proti homosexualitě byl podepsán 24. 2. 2014 ugandským prezidentem Yoweri Musevenim, přestože proti němu protestovali nejen obyvatelé země, ale i západní svět a Evropa.

Prezident Museveni se odvolává na konzultace s „lékařskými experty“, kteří tvrdí, že homosexualita je sociálně podmíněné chování. Země se tak přiřadila k 37 africkým státům, kde má LGBT komunita peklo na zemi. Situace je opravdu vážná, v současné chvíli může jít homosexuál v Ugandě do vězení až na doživotí a potrestán může být i ten, kdo o homosexuálech ví a neudá je. Nejpřísněji potrestány mají být homosexuální styky s nezletilými, vězení ale hrozí i za pouhou propagaci idejí v tisku.

Odhaleni!
Odhaleni!

Návrh tohoto zákona vznikl již v roce 2010. Tehdy v něm padala i slova trestu smrti, ten naštěstí z návrhu vypadl. Upravená verze byla ugandskému parlamentu předložena v prosici 2013, v platnost vešla v únoru 2014. Zákon má chránit především ugandské děti. Ptáte se před kým? Prý před homosexuály ze Západu.

Poslanec David Bahati, obhajující tento zákon, tvrdí, že „homosexualita je jednoduše špatné chování, které by nemělo být v naší společnosti dovolené“ a podlě něj se lze odnaučit být homosexuálem. Aktivisté bojující za práva gayů se teď bojí vyjít na ulici, někteří nechodí ani do práce a čekají, jak se situace vyvine. Na základě tohoto zákona již byla zadržena dvojice mužů – Belgičan a Keňan – jejich homosexuální chování měli údajně vidět místní občané. Obecně se jiná sexuální orientace v Africe spíše nepřiznává, ve většině zemí je totiž považována za ilegální. Těm, co by našli odvahu nebát se být sami sebou, hrozí homofobní útoky, vězení nebo ztráta zaměstnání.

týdeník Rolling Stone
týdeník Rolling Stone

Problémem může být i zveřejnění seznamu 200 jmen ugandských homosexuálů, který se objevil v deníku RedPepper pouhý den po podepsání antigay zákona. Některá jména jsou sice již dlouho známá, ale objevila se i jména těch, kteří veřejným comingoutem ještě neprošli. Nachází se mezi nimi například i hiphopová hvězda či katolický kněz. Aktivisté za LGBT práva se obávají, že toto zveřejnění bude mít smrtící dopad. Nebylo by to totiž poprvé, kdy by homofobové vzali situaci do svých rukou. Již v roce 2010 vyšel obdobný seznam v týdeníku Rolling Stone a jeden ze zveřejněných homosexuálů byl na základě této informace zavražděn.

Západní svět má díkybohu na věc odlišný názor a dává ho hlasitě znát. Světová banka pozastavila tok peněz, který mířil do Ugandy, aby před další finanční podporou znovu posoudila situaci. David Theis, mluvčí banky, uvedl v prohlášení: „Odložili jsme tento projekt, abychom jej opět posoudili a ujistili se, že rozvojové cíle nebudou negativně postiženy vstupem nového zákona v platnost.“ A že nejde o malou sumu, je poslancům jedné z nejchudších afrických zemí zcela jasné. Světová banka měla zemi poskytnout půjčku ve výši přibližně třiceti miliard korun. Státu, který je na zahraniční finanční pomoci závislý (zahraniční finanční dary tvoří až 1/4 ročního rozpočtu země), tak nastávají krušné časy.

Finanční pomoc nepřije od některých evropských zemí, např. Nizozemí (pozastavilo pomoc ugandské vládě, ale nadále bude podporovat nevládní skupiny), Norsko (jedná se minimálně o 8 milionů dolarů) či Dánsko (téměř 9 milionů dolarů). Spojené státy teprve zvažují, jak budou na zákon reagovat, ve vzduchu tak visí 456 milionů amerických dolarů. Ministr zahraničí USA John Kerry přirovnal nový zákon k nacistickým protižidovským zákonům či apartheidu, jenž vládl na jihu Afriky, a razantně jej odmítl.

Na závěr přidáváme záznam z rozhovoru pro CNN, kde Yoweri Museveni veřejně říká, že jsou homosexuálové nechutní. Delší verzi videa můžete shlédnout přímo na stránkách CNN.