Klub poslední naděje
Klub poslední naděje

Životopisné drama Dallas Buyers Club (český název: Klub poslední naděje) pocházející z americké filmové dílny si získalo obdiv kritiků. Snímek, který již získal 2 Zlaté glóby, byl nominován také na letošních Oscarech a to hned v několika kategoriích. Rovnou v té hlavní – nejlepší film, dále byli nominováni – Matthew McConaughey v kategorii Herec v hlavní roli, Jared Leto v kategorii Herec ve vedlejší roli, John Mac McMurphy a Martin Pensa za střih filmu, Adruitha Lee a Robin Mathews za Masky a nakonec, ale ne v poslední řadě, Craig Borten a Melisa Wallack za Původní scénář.

Sošky si 2. března 2014 nakonec odnesli oba dva výše zmínění herci – Matthew McConaughey (*1969) i Jared Leto (*1971) – za brilantní herecké výkony a Adruitha Lee a Robin Mathews za parádní make-up. A není se co divit. Ten, kdo film již viděl, mi dá za pravdu nejspíš hned, a ten, kdo se na shlédnutí teprve chystá, pravděpodobně pokývá hlavou během prvních pár minut filmu. Těžko by někdo ve vychrtlém, uchrchlaném Ronovi hledal byť staršího, ale stále charismatického Matthewa. A stejně tak je nutno sundat pomyslný klobouk před Jaredem coby transsexuálem Rayonem.

A čímže tvůrci tolik oslnili porotu? Příběhem dle skutečných událostí, který na plátně začíná rokem 1985. Ron Woodroof je obyčejný elektrikář bavící se rodeem, alkoholem, drogami a lehkými ženami. Žije si svůj obyčejný život v karavanu kdesi v Texasu a ani ve snu by ho nenapadlo, že se v brzké době něco změní. Ale poté, co ho při práci „kopne“ elektrický proud a je odvezen do nemocnice, se jeho život obrátí vzhůru nohama. Lékaři mu oznámí, že je HIV pozitivní a zbývá mu 30 dní života. To nejdříve Ron absolutně odmítá.Což je pochopitelné, mluvíme o 80.letech 20.století a to byla doba, kdy byla léčba AIDS teprve v plenkách a nákaza HIV virem byla spojována především s homosexuály – a Ron je rozhodně zarytý homofob.

První fázi vzdoru vystřídá fáze hledání informací a nakonec přichází smíření – smíření s diagnózou, nikoliv se smrtí. Ron se rozhodne bojovat. Začíná tak jeho cesta za hledáním léku, který ho udrží při životě déle, než jen jeden ubohý měsíc. Podporou se mu paradoxně stane transsexuál Rayon, kterého nejdříve Ron nemůže vystát, časem ale zjistí, že si mohou vzájemně pomoci a nakonec mezi nimi vznikne přátelství. Společně zakládají Klub poslední naděje, v němž za měsíční členství poskytují stejně nemocným lidem léky, které sice nejsou schváleny, ale jejich životy prokazatelně prodlužují. Roztáčí se tak kola pašerácké mašinerie, boje o život i zachování důstojnosti HIV nakažených lidí. A Ron najednou žije naplno – víc než kdy dřív. Jak dlouhý ten život byl, vám neprozradíme, určitě stojí za to, abyste to zjistili sami.

Hledáte-li ve filmech známe tváře, potěší vás, že roli právníka, který Ronovi pomáhá, si zde střihl Dallas Roberts (*1970), kterého nejspíš znáte jako Anguse ze seriálu The L Word. Chcete-li se potěšit pohledem na krásné ženy, můžeme vám prozradit, že kratičká lesbická scéna vám bude dopřána hned ze začátku filmu, ale o tom tento snímek vážně není, a tak se musíte spokojit s půvabnou Jennifer Garner (*1972), která sice své svršky odhazovat nebude, ale i tak zůstane ve své roli doktorky Eve Saks sladká od začátku až do konce.

Na závěr dodáváme pár strohých dat: Režisérem snímku je Jean-Marc Vallée. Podívaná trvá 117 minut. Do amerických kin byl film uveden 1. listopadu 2013 a od 4. února 2014 si lze pořídit i DVD. V našich kinosálech je k vidění od 23. ledna 2014.

Jared Leto alias Rayon
Jared Leto alias Rayon

A že předávání cen moderovala Ellen Degeneres, to už jistě víte.