Anwar Ibrahim je souzen za homosexualitu
Anwar Ibrahim je souzen za homosexualitu

Lídr malajské opozice Anwar Bin Ibrahim stanul před odvolacím soudem. Ten měl znovu posoudit, zda se politik dopustil nezákonného jednání – nepřirozených sexuálních praktik, čili homosexuálního styku. Rozsudek padl v pátek 7. března 2014. Agentura AP informovala o tom, že byl Ibrahim uznán vinným a byl odsouzen k trestu odnětí svobody na pět let.

Bývalého vicepremiéra obvinil jeho někdejší politický poradce z toho, že ho přinutil k análnímu styku. K údajnému homosexuálnímu styku, který je v Malajsii považován za nelegální, mělo dojít již v červnu 2008 a soud se touto kauzou zabýval od února 2010 až do ledna 2012. Tehdy byl Ibrahim zbaven obvinění, jelikož dle soudce nebyl k dispozici dostatek důkazů. To se ale nelíbilo tamní vládě a podala proti rozhodnutí nejvyššího soudu odvolání. A právě proto se soud případem znovu zabýval. Zda je rozhodnutí definitivní se teprve uvidí, Ibrahim totiž svou vinu stále popírá a tentokrát to bude on, kdo se bude odvolávat.

Nejen AP, ale i mezinárodní organizace pro lidská práva se domnívají, že se jedná především o politický boj, jelikož Ibrahim představuje velkou hrozbu pro vládnoucí koalici Národní fronty, která drží otěže moci v zemi již od roku 1957. Obvinění se v roce 2008 vynořila nedlouho poté, co se Ibrahimovi podařilo obsadit v parlamentních volbách nečekané množství křesel. I tentokrát spor ovlivní jeho politickou kariéru, plánoval totiž kandidaturu v místních volbách nejbohatšího malajského státu Selangor.

Místopředseda Strany lidové spravedlnosti a člen parlamentu Azmin Ali k rozsudku řekl: „Toto je výsměch spravedlnosti – do očí bijící nerespektování právního řádu. Je to jasný případ uspěchané spravedlnosti.“ Dále dodal, že si je jistý spojitostí mezi rozsudkem a nadcházejícími volbami.

A pár faktů na závěr:

  • Ibrahim si v minulosti odseděl šestiletý trest za sodomii a korupci.
  • Homosexuální styk je v této zemi ilegální a hrozí za něj pokuta, výprask nebo 2 roky až 20 let vězení.
  • Nedovolené je i stejnopohlavní soužití a manželství či homoparentální osvojení dětí.
  • Malajská islámská strana žádala v roce 2012 zrušení koncertu Eltona Johna v Malajsii kvůli jeho otevřené homosexualitě.
  • Vláda vydala seznam symptomů pro rodiče a učitele, podle kterých se homosexualita údajně pozná.