Dalajláma u Larryho KingaDalajláma, celosvětově uznávaná persóna, tibetský duchovní vůdce a zastánce lidských práv, přijal pozvání Larryho Kinga na rozhovor pro jeho one man show. Neslo se to v jiném duchu, než jsou diváci zvyklí, obvykle host sedí ve studiu a při natáčení je přítomno publikum, tentokrát však proběhlo spíš intimnější interview řekněme na úrovni (ačkoliv rozhovory s Larry Kingem jsou všechny velmi kvalitní) a mezi čtyřma očima.

Larry King se dalajlámy zeptal na zásadní otázku – co si myslí o vzrůstající otázce zabývající se gay problematikou?  Odpověď dalajlámy byla zprvu nejednoznačná, řekl, že patříte-li mezi skupinu lidí, která má své tradice, pak je správné tyto tradice a také náboženství dodržovat. Ovšem pro nevěřící je to potom na nich, jak se zachovají. A pokud jste opatrní, resp. chováte se zodpovědně, a pokud s tím oba zúčastnění naprosto souhlasí, pak je to „okay“. „Šikana, zneužívání – to je naprosto špatné. Je to porušování lidských práv.“

A otázka stejnopohlavních sňatků? Co si o tom dalajláma osobně myslí? „Jestliže dva lidé – pár – skutečně cítí, že je to tak víc praktické, cítí naplnění a obě stany s tím souhlasí, pak je to OK.“ A dodal, že každá země má právo na to si vybrat, zda gay sňatky zlegalizuje nebo ne.

Přestože sám dalajláma jakožto držitel Nobelovy ceny za mír zastává tento pokrokový názor, žádný z převážně buddhistických národů gay sňatky neschvaluje, pouze některé země, které jsou buddhismem ovlivněny, začaly o této problematice nahlas mluvit, patří k nim například Nepál, Taiwan nebo Vietnam.

Dalajláma také sám sebe označuje za feministu. Překvapivé ale může být, že ačkoliv v podstatě obhájil stejnopohlavní sňatky a rozhodnutí svobodného člověka, v jedné ze svých knih zmínil, že „sex by měl zahrnovat pouze orgány určené k pohlavnímu styku“. Takže pozor čtenáři a čtenářky, kteří zastáváte buddhismus, dávejte si proto pozor, jaké praktiky používáte. ;)

Přikládáme odkaz na krátké video z rozhovoru s Larry Kingem, které bylo oficiálně publikováno na jeho youtube kanále a jsou v něm zaznamenány nejdůležitější myšlenky duchovního vůdce: