The Normal Heart
The Normal Heart

Filmoví režiséři se v poslední době nejspíše rádi vracejí k 80. létům v Americe. Důkazem toho není jen film Klub poslední naděje, jehož děj se točil kolem HIV problematiky a vysloužil si za to tři Oscary. V letošním roce přichází na filmová plátna další snímek zabývající se situací, která vládla mezi homosexuály v 80. letech 20. století. AIDS se masivně šířil po celém světě a politici i lékaři považovali za zdroj nákazy převážně gay komunitu. Boj za změnu postoje k homosexuálům i této nevyléčitelné nemoci byl rozhodně na pořadu dne.

Mluvíme o napjatě očekávaném snímku The Normal Heart s hvězdným obsazením, k němuž HBO právě vydalo oficiální trailer a oznámilo datum premiéry. Před kameru se postavila opravdu zářivá sestava: Julia Roberts (nezapomenutelná a vždy svůdná Pretty Woman), Mark Ruffalo, Matt Bomer, Alec Baldwin a Jim Parsons (veřejně vyoutovaný gay známý především díky seriálu Teorie velkého třesku) – na amerických obrazovkách budou k vidění již 25. května 2014.

Za vším stojí především scénárista Larry Kramer – otevřený gay celoživotně bojující za LGBT práva – a novinář, spisovatel a režisér Ryan Murphy, který má na kontě pěknou řádku oblíbených TV seriálů (Plastická chirurgie s. r. o., Glee nebo American Horror Story) či úspěšný film Jíst, meditovat, milovat. Tvůrci využili stejnojmenné a do značné míry i autobiografické Larryho divadelní hry, která na Broadwayi sklidila velký úspěch v roce 2011. Zajímavostí je i fakt, že si Jim Parsons zahrál i ve zde zmíněné divadelní předloze. A o čem konkrétně tento film je?

The Normal Heart na divadelních prknech
The Normal Heart na divadelních prknech

Příběh se zaměřuje na HIV/AIDS krizi v New Yorku, která se zde rozvinula mezi lety 1981-1984. Roku 1980 se židovský americký spisovatel a gay aktivista Ned Weeks snaží dát dohromady organizaci, která by zvýšila povědomí o neidentifikovatelné smrtelné chorobě šířící se mezi specifickou skupinou lidí: homosexuály z velké části New Yorku. Nedovou kamarádkou je doktorka Emma Brooker, která se po prodělané obrně ocitla na vozíčku, je jedním z nejzkušenějších lékařů v této podivné nové epidemii a hledá cestu k novým poznatkům o nemoci, přičemž povzbuzuje gaye k sexuální abstinenci pro jejich vlastní bezpečnost, jelikož se ještě přesně neví, jak se nemoc šíří. Na scéně se objevuje i Nedův bratr Ben, od něhož Ned očekává podporu, ale nakonec zjišťuje, že je Ben vlastně skrytý homofob a na prvním místě má své zájmy, než aby finančně podpořil Nedův aktivismus, jejich vztah tak během děje značně graduje. Na závěr vám ještě prozradíme, že zajímavou linií příběhu je bezpochyby Nedův vztah s redaktorem z New York Times Felixem Turnerem, který se nakazí HIV virem a nakonec nemoci podlehne.

Zaujalo-li vás téma filmu nebo snad jeho herecké obsazení (kdo by nechtěl vidět Marka Ruffalo líbat se s mužem…), nabízíme trailer k filmu.