Disneyho animovaný trhák Frozen (v češtině Ledové království) se dostal do spárů křesťanských homofobů. Zatímco většina diváků ve filmu vidí rodinný film, pohádku či komedii, coloradský pastor Kevin Swanson tvrdí, že „Frozen je dílem satana a snaží se vaše děti proměnit v gaye.“

Přestože tvůrci snímku z roku 2013 ho prezentují jako dobrodružný, rodinný animovaný film, v němž se statečná a věčně optimisticky naladěná Anna vydává na velkolepou výpravu, křesťanští aktivisté to vidí jinak – Disney podsouvá dětem modely homosexuálního chování.

  • Aby Anna nebyla na své pouti sama, doprovází ji drsný horal Kristoff a jeho věrný sob Sven. A právě ve vztahu Kristoffa a Svena vidí kritici první háček. Jde dle nich o nepřirozený vztah. Znamená to snad, že Kristoff je gay?
  • Společně se vydávají hledat Anninu sestru Elsu, díky níž je království Arendelle uvězněno do věčné zimy. Elsa je osobitá, originální, jiná než ostatní a právě její charakter je také probírán. Jednak se podezřele nezajímá o mužské nápadníky, nevykazuje žádné romantické touhy a pak její rodiče v jedné z písní zpívají, aby svou odlišnost skryla.
  • Poslední kapka do křesťanského poháru hořkosti ukápne, když na cestě hrdinové potkávají legračního sněhuláka Olafa. Zatímco nám se zdá roztomilý, jiní ho považují za odporného transvestitu. To by normálního smrtelníka nenapadlo?!

Sešla se nám tu ale pěkná queer sestavička. :) Přidáváme ještě oficiální klip k písni „Let It Go“, v níž kritici snímku vidí Elsin oficiální coming out.

Ptáte se, proč se o tomto výkladu filmu mluví až teď? Vlna emocí se totiž rozvířila po odvysílání rádiového rozhovoru s pastorem Swansonem. Pokud byste si ho chtěli poslechnout, můžete si ho pustit zde (v originálním znění). Také je na internetu k přečtení mnoho různých úvah a rozborů filmu (ať už pro nebo anti-gay zaměřených), nás nejvíc zaujal What gay girls can get out of “Frozen”, čili Co si lesby mohou odnést z filmu Frozen.

Dodejme ještě, že LGBT tematika se v Americe v předškolním věku příliš často neřeší. Dle našeho názoru by nebylo na škodu, kdyby výše zmiňovaný podtext ve filmu opravdu byl a děti by byly schopné ho intuitivně najít a pochopit. Neboť sexuální výchova v zemi je na žalostné úrovni, pokyny pro učitele o tom, jak učit sexuální výchovu, nebyly aktualizovány od roku 2000. Přitom má ignorování problémů LGBT komunity ve školách skutečný škodlivý vliv na duševní a fyzické zdraví dětí. Homofobní šikana je častým problémem středních škol a myšlenky teenagerů na sebevraždu z důvodu nepochopení homosexuálů se Americe také nevyhýbají.