Holdujete filmovým večerům? Hledáte tipy na snímky, které jste ještě neviděli a stojí za podívání? Rádi chodíte do kina, protože TV program už vás ničím nepřekvapí? Pak máme právě pro vás skvělou zprávu. Již tento čtvrtek začíná XXI. PRAGUE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL – Febiofest 2014. Od 20. 3. do 17. 4. 2014 budete mít možnost vidět velkou řádku zajímavých filmů hned v několika městech ČR. Zahájení festivalu proběhne v našem hlavním městě v Cinestaru Anděl a během dalších dní jsou pro všechny filmové fanoušky připraveny „Regionální ozvěny“ díky nimž se můžete těšit na promítání i v Brně, Českých Budějovicích, Děčíně, Havířově, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Liberci, Mikulově, Olomouci, Pardubicích, Plzni a Zlíně.

Že je Febiofest zárukou kvality a zároveň rozmanitosti, nemusíme asi ani připomínat. K vidění budou filmy hned z několika filmových sekcí. Každá z nich skýtá určitě hodně snímků, jenž by stály za zmínku. My se však v jejich prezentaci zaměříme pouze na queer kinematografii a z těch ostatních vybereme ty, které s LGBT komunitou souvisí. A z jakýchže sekcí si letos můžeme vybrat?

 • Soutěž Nová Evropa

  Febiofest 2014
  Febiofest 2014
 • Panorama světového filmu
 • Made in USA
 • Asijské panoráma
 • Latinskoamerické panoráma
 • Rytmy balkánu
 • Světla severu
 • Proti proudu
 • Jiný břeh
 • Febiofest Junior
 • Zvláštní uvedení
 • Pocta: Isaach de Bankolé
 • Pocta: Barbora Bobul´ová
 • Pocta: Sylvain Chomet
 • Pocta: Kati Outinen
 • Pocta: Gianni Amelio
 • I ty jsi filmařem: Filmy mobilem!
 • Rytmy balkánu: Srdan Golubovič

Nás nejvíc zajímá Jiný břeh, který je celý o queer tématech. Najdeme zde evropské filmy (Francie, Německo, Španělsko), ale i snímky z větší dálky, které zajistila například gruzijská, kanadská nebo izraelská režie. Ve většině z nich se odehrávají rozličné gay příběhy, ale narazíte také na cestu queer skupinky hudebníků, trable lesbických matek či transsexuální komunitu.

Než se pustíme do medailonků jednotlivých filmů, pojďme se podívat na lákadla, o nichž už jste od nás mohli slyšet :). Pokud vás zaujal náš lednový článek o životopisném snímku Flores Raras, můžete klidně vyrazit do pokladny předprodeje, jelikož tento film na festivalu nesmí chybět a v pražském promítání je zařazen do programu hned třitkrát. V rámci Junior sekce pak mohou ti, kteří ještě neviděli oscarový animovaný film Ledové království (angl. Frozen), posoudit, jak moc je tato pohádka queer.

A teď už slibované medailonky. Vezměme to hezky dle abecedy, jako první vám představujeme izraelsko-francouzský film Cupcakes (nebo také Bannanot), který získal ocenění za nejlepší film Cena Iris (2013). Režisér Eytan Fox se ujal hudebního tématu v dnešní době tolik oblíbených talentových soutěží s humorem sobě vlastním. Na scénu nám přináší rovnou celou partičku duhových lidí, kteří spolu nejprve mají společný pouze neúspěch v soutěži. Parta přátel možná tak trochu natruc natočí společnou píseň a k všeobecnému překvapení je vybrána do dalšího ročníku soutěže. Jak si s trénováním a se zájmem médií poradí, můžete vidět 23., 25. nebo 26. 3. 2014 na Andělu.

Dvě matky – 75 minut dlouhé německé drama nám přináší režisérka Anne Zohra Berrached. Nabízí nám pohled pod pokličku šťastně vdaného lesbického páru, jenž tvoří Katia a Isabella. Trápení této dvojice přichází v momentě, kdy se rozhodnou mít dítě a u většiny reprodukčních klinik narazí na nepochopení. Nakonec jsou nuceny hledat dárce samy, což se neobejde bez problémů. Odhodlání žen neustává, ale napětí ve vztahu roste. Jestli se jim podaří dosáhnout vytouženého cíle se v Praze můžete podívat 26., 27. a 28. března 2014.

Kanaďan Bruce La Bruce vyslal na Febiofest snímek Gerontofilie, jenž během 90 minut zobrazuje příběh mladičkého Lakea, který navzdory zažitým stereotypům ve svém okolí nachází zalíbení ve starších mužích. Osmnáctiletý mladík brigádničí v domově důchodců, kde se seznámí s okouzlujícím staříkem panem Peabodym. Děj nám však nenabízí pouze vztah dvou mužů, z nichž každý představuje jinou generaci, ale odkrývá i společenské tabu, jímž je zklidňování seniorů psychotropními medikamenty. S takovým přístupem ale Lake nesouhlasí, dávkování panu Peabodymu upraví a nakonec léky zcela vysadí. Společně se vydají na road trip, kde jejich vztah dostane šanci na vyvinutí se v něco hlubšího. Film, který podporuje Velvyslanectví Kanady v České republice, bude k vidění v posledních třech dnech pražského promítání. Zda ještě váháte, jestli tento snímek vidět či nikoliv, dodáváme, že získal cenu za Nejlepší film na Montreal Festival of New Cinema (2013).

Daniel, osamělý podnikatel středního věku, je hlavní postavou dramatu Kluci z východu, který režíroval Robin Campillo. Příběh začíná oslovením ukrajinského prostituta Marka na pařížském vlakovém nádraží, pokračuje přepadením Danielova bytu a vrcholí tajnou romancí. Na plátně se tak rozehrává studie sexuality gayů na pozadí problémů s imigrací ve Francii. Filmu jsou za podpory l’Institut français de Prague vyhrazeny taktéž 3 festivalové dny (21. – 23. 3. 2014, Praha).

Drama Matterhorn s prvky komedie přináší odlehčenější pohled na život venkovského vdovce Freda, jehož život je podřízen přesným pravidlům věřící obce. Večeří vždy ve stejnou hodinu a nikdy nevynechá nedělní bohoslužbu. Když jeho stereotypní dny naruší duševně zaostalý bezdomovec Theo, je vše vzhůru nohama. Fred se rozhodne Thea naučit správným mravům a do jeho života se opět vrací radost. Protože ale nejde o pohádku, nýbrž o tragikomedii, musí vdovec čelit drbům, které se po vsi začnou šířit, a propadá panice, se kterou se nakonec naštěstí vypořádá. Snímek Diederika Ebbingeho o osamělosti a osvobození si získal srdce diváků nejen na domácí půdě (MFF Rotterdam 2013), ale například i v Rusku (MFF Moskva 2013), což nás velmi těší, neboť každý byť malý krok proti homofobnímu prezidentu Putinovi je posunem vpřed – na obou festivalech film získal Cenu diváků. Jestli osloví i vaše srdce můžete posoudit 21. – 23. března 2014 v Duhovém sále pražského Cinestaru Anděl.

Film, který přivezli zástupci ze Španělska a Kuby, Poslední zápas, zobrazuje příběh fotbalového fanouška: „Reinier je fotbalový nadšenec, který sní o kariéře, jež by mu umožnila vymanit se z drsného života v chudobě. Žije sice se svou mladou manželkou a dítětem, ale po nocích vydělává jako prostitut pro bohaté turisty. Jeho nejlepší kamarád z fotbalového týmu Yosvani je zasnouben se starší bohatou ženou a bydlí u jejího otce, jenž poskytuje půjčky a Yosvaniho také zaměstnává. Když se mezi těmito mladíky objeví nečekané city a vzduch je doslova nabitý sexuálním napětím, ani jeden z nich neví, jak se k tomu postavit. V nepřátelském prostředí Havany sužované chudobou sice může být prostituce gayů přijatelným způsobem, jak vydělat na živobytí, ale homosexuální vztahy jsou tabu, jehož porušení může skončit fatálně.“ (oficiální text Febiofestu)

Eduardo Roy, mladý filipínský scénárista, bude jedním z hostů letošního Febiofestu a přijede nám představit svůj nový film Rychlá změna (v orig. Quick Change), který vykresluje alarmující situaci transsexuální komunity v Manile. Vzhled dívek v této komunitě je vše, co tyto dívky mají a obětují mu úplně všechno jen proto, aby byly úspěšné v soutěžích krásy. Jednou z hlavních postav je Dorina, „lékařka“, která vylepšuje transsexuály injekcemi kolagenu a dalšími kosmetickými kúrami. Autentický vhled do společnosti posedlé krásou a mládím rozhodně stojí za to a datum 23. – 25. 3. 2014 byste si měli napsat do kalendáře.

Dalším francouzským filmem, který díky tomuto festivalu můžete v Praze (21., 22. a 24. března 2014) vidět, je životopisný snímek Violette. Příběh spisovatelky Violette Leduc (1907 – 1972) potěší zejména dámské osazenstvo, neboť popisuje spisovatelčin celoživotní vztah s feministickou ikonou Simone de Beauvoir. Pro zajímavost dodáváme, že film režíroval Martin Provost a získal Cenu diváků na Cinemanii 2013.

Nejlepším filmem Philadelphia International Gay & Lesbian Film Festivalu 2013 se stal německý snímek Freier Fall, neboli Volný pád. Režisér Stephan Lacant si vybral gay příběh zasazený do policejního prostředí a pořadatelé Febiofestu si jej vybrali jako zahajovací film festivalu. Na plátně se nám představí Marc, který žije v očích společnosti spořádaný život, má dlouholetou přítelkyni, s níž čeká dítě, a buduje si slibnou kariéru u policie. Vše se mění v okamžiku, kdy při výcviku potkává Kaye. Zprvu bezproblémové společné běhání se vyvíjí ve žhavou sexuální aféru a Marc se zaplétá do lží, odcizuje se své rodině a bojuje s rozhodnutím, zda jít za vnitřním hlasem či hlasem okolí. Na tento snímek přijďte 21. nebo 22. 3. 2014 – kromě kulturního zážitku, jímž potěšíte svou duši, přispějete na Klub nemocných cystickou fibrózou, protože na toto představení je v rámci charitativní akce nastaveno zvýšené vstupné (129 kč).

Gruzínskou kinematografii v našem výběru zastupuje drama Záhyb v mé dece režiséra Zaza Rusadze. A o čem nám tento film bude vyprávět? Student Dmitrij se po studiích v zahraničí vrací domů. Získává práci u soudu, kde jeho otec dělá soudce. Jeho jediným únikem před monotóností života na maloměstě jsou výlety do skal, kde při jejich zdolávání nalézá kýžený klid. Rozruch nastává, když se objeví neznámý Andrej. Dmitrij ho přemluví ke společnému horolezeckému výletu a postupně ho vtahuje do svého fantazijního světa. K vidění bude tento snímek poslední dva dny pražského promítání – 27. a 28. 3. 2014.

Posledním snímkem, kterému se budeme věnovat, je 105 minut dlouhé maďarsko-německé drama Země bouří: „Szabolcs je mladý maďarský fotbalista hrající za německý tým. Jeho nejlepším přítelem je spolubydlící Bernard, k němuž tajně chová silné city. Po prohře v důležitém zápase a následné hádce se Szabolcs rozhodne vrátit do Maďarska a žít prostým životem na dědečkově farmě. Zde potkává mladého vesničana Árona, kterého najme na pomoc s renovací rozpadlého domu. Zatímco se sbližují a stávají milenci, z Německa najednou přijíždí Bernard, který touží po vztahu se Szabolcsem. Tři mladíci společně nějakou dobu prožívají prostou idylu maďarského venkova, ale jak již sám titul naznačuje, Ádám Császi směřuje své mistrně režírované drama k temnému, bouřlivému finále.“ (oficiální text Febiofestu)

Ačkoliv queer filmům letošního Febiofestu dominují mužské příběhy, nabídka je pestrá a hlavně přináší pohled na queer téma jak ze sousedních, tak i z exotických zemí a umožňuje divákům seznámit se více s tou či onou zemí.

Pro ty, kteří mají Prahu trochu z ruky, přidáváme odkaz na termíny promítání v ostatních městech. Pro ty, kteří do Prahy zavítají, dodáváme, že festival není pouze o podívané, ale zážitek je připraven i pro vaše uši, neboť o hudební doprovod festivalu se postará hned několik kapel – z širokého výběru nabízíme tři: Defuckto, Airfare nebo Pub Animals. Na další se mrkněte tady. Pozitivní zpráva na závěr – vstup na všechny kapely je zdarma ;).