Na konci března se v českých kinech objeví nový film režiséra Jalila Lesperta o životě jednoho z nejtalentovanějších módních návrhářů. Čeká na vás Yves Saint Laurent a jeho životní příběh, který vypráví Laurentův partner a životní druh Pierre Bergé.

Ligne Trapèze
Ligne Trapèze

Yves Saint Laurent, celým jménem Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent, se narodil 1. srpna 1936 v Oranu (Alžírsko) a jeho dětství nebylo příliš šťastné – děti ho kvůli jemnosti a křehkosti šikanovaly. To se ale změnilo, když mu bylo 17 let – odešel do Paříže a poté, co dvakrát během jednoho roku vyhrál soutěž pořádanou organizací International Wool Secretariat, se stal rovnou spolupracovníkem Christiana Diora. A v této chvíli také začíná zmiňovaný film. V této době se rozehrává kreativní, dost možná i nejúspěšnější, spojení návrhářských sil v historii módy. Tato symbióza trvala celé 4 roky, než Dior odešel na dovolenou, z níž se bohužel už nikdy nevrátil.

Přestože byla Diorova smrt velkou ránou nejen pro jeho blízké okolí ale i pro módní průmysl, Laurentovi se otevřely nové obzory. Učinil krok vpřed, v pouhých 21 letech se stal uměleckým ředitelem Diorova módního domu (1957). Jeho první kolekcí, která zvýšila prodej o celých 35 procent, se stala kolekce Ligne Trapéze. Hned potom přišla na řadu inspirace beatnickou generací – černé roláky, kožené bundy, kalhoty a holínky.

Právě v módním domě se Yves setkal s Pierrem Bergém. Že nešlo jen tak o ledajakého kolegu bude divákům jasné hned od začátku, neboť příběh vypráví právě Bergé a prokládá ho svými vzpomínkami. Tito dva muži spolu měli nejen pracovní vztah při tvorbě nové osobní značky YSL, ale také intimní vztah – film nám tak poodhaluje tvář tehdejší homosexuální umělecké scény v Paříži. Budeme moci nahlédnout pod pokličku módních přehlídek, bujarých večírků i osobních vztahů této smetánky. Ačkoliv hvězdná dráha návrháře vyvolává pocit ideálu, není tomu tak. Laurent častokrát nebyl ve svém životě šťastný, trpěl hlubokými depresemi, které utápěl v cigaretách, alkoholu a drogách či pokoutných nočních potulkách za tělesným povyražením.

Filmový Yves Saint Laurent a Pierre Bergé
Filmový Yves Saint Laurent a Pierre Bergé

Spolu s Bergém přišlo období navrhování unisexového oblečení a aplikování mužských módních prvků do ženského šatníku. Tím myslíme především zahození sukní a nastolení vlády kalhot. A samozřejmě nesmí chybět padnoucí sáčka. Světlo světa tak spatřil dámský kostým s nohavicemi i dámský smoking neboli kolekce Le Smoking (1965). Za což Laurenta může blahořečit každá z vás, která má ráda pohodlí, jež kalhoty přináší. Rok po zveřejnění této kolekce otevřel Laurent první síť butiků, v nichž bravurně snoubil neformálnost s elegancí a luxusem. V období éry hippies se návrhář zaměřil na romantičtější vzhled a v dalších obdobích ho inspirovala třeba Afrika nebo sáhnul po svůdných průsvitných materiálech. V sedmdesátých letech se ale opět vrátil k androgynnímu vzhledu svých modelů – všichni, bez ohledu na pohlaví, nosili načechrané košile a šátky kolem pasu.

Pro ty, co mají rádi pikantnosti, ještě dodáme, že představil i několik parfémů, jejich reklamní kampaň vzbudila pořádný rozruch. Ptáte se proč? Protože na fotografiích k pánskému parfému YSL pózoval sám návrhář a to zcela nahý s flakonem zakrývajícím jeho přirození. Dalšímu parfému dal název Opium, což evokovalo drogy a tudíž také nesklidilo potlesk kritiků. Poslední z parfémových skandálů má na svědomí vůně M7, v jejíž reklamní kampani se objevil nahý francouzský mistr Evropy v judu Samuel de Cubbera, jehož přirození tentokrát nezakrývalo vůbec nic.

„Když mi budou bránit, abych se vyjádřil, umřu.“

Yves Saint Laurent (1936 – 2008)

YSL móda
YSL móda

Filmová verze Laurentova života bude v kinech k vidění od 27. března 2014. Snímek je dlouhý 106 minut a je dostupný divákům starším 12ti let. Hrají: Pierre Niney, Guillaume Gallienne, Charlotte Lebon, Laura Smet, Marie de Villepin, Xavier Lafitte, Nikolai Kinski, Judi Beecher, Ruben Alves, Marianne Basler, Anne Alvaro, Astrid Whettnall.

Alespoň nástin toho, jak film vypadá, můžete vidět v přiloženém traileru.