Nejmenší stát EU, Maltská republika, je důkazem toho, že i malá ostrovní země může dělat velké věci. Maltští zákonodárci v pondělí 14. dubna 2014 kolem půl deváté večer dodrželi svůj předvolební slib a schválili zákon umožňující homosexuálům uzavřít civilní partnerství, přestože jde o silně věřící stát (téměř 98 % obyvatel vyznává římskokatolickou víru). Pro zákon hlasovalo všech 37 labouristických poslanců, zatímco členové opozice – Národní strany – se zdrželi hlasování. Gayové a lesby na Maltě tak mají od tohoto týdne stejná práva jako heterosexuální dvojice, včetně práva na osvojení si dětí. Ano, čtete správně, důležitou součástí tohoto zákona je část, v níž se stejnopohlavním párům dovoluje adoptovat děti. Malta se tak stala 22. evropským státem, který umožňuje registrované partnerství či přímo manželství a 10. státem, ve kterém mohou homosexuálové adoptovat děti.

Malta slaví uzákonění gay sňatků a adopci dětí
Malta slaví uzákonění gay sňatků a adopci dětí

Předseda vlády Joseph Muscat je se schválením zákona spokojen, již krátce před hlasováním prohlásil: „Děláme to jak pro menšinu, tak pro většinu. Pomáháme při zrodu rovnoprávnější, liberálnější evropské země.“ Naopak opoziční lídr Simon Busuttil s tímto prohlášením nesouhlasí, myslí si, že „Malta není na takový krok připravená„, nejen proto, že cca 80 % občanů je proti adopcím dětí homosexuálními páry. Za LGBT komunitu vyberme prohlášení koordinátorky Malta Gay Rights Movement – Gabi Calleja, která byla součástí rady při tvorbě zákona: „Schválení zákona je obrovský krok vpřed směrem k rovnému zacházení s páry stejného pohlaví a jejich dětí. Nejde o radikální zavedení nějakých nových hodnot, ale o potvrzení základního principu, že by se mělo se všemi lidmi zacházet stejně – na základě jejich lidskosti.

Naštěstí není Joseph Muscat jediný, kdo si myslí, že je to krok kupředu. Před parlamentem v hlavním městě (Valetta) se tak mohly sejít stovky lidí, aby oslavily schválení tohoto zákona. Oslavy, jež uspořádaly organizace podporující LGBT práva, byly bujaré a vyladěné do detailu, duhovými barvami byla osvětlena i budova parlamentu. Někteří nadšenci dokonce přišli na Náměstí sv. Jiřího ve svatebních šatech. Přihlížející publikum bavilo několik hudebních hostů a krájel se i svatební dort.

Autor fotografií: Brian Grech

Oslav se účastnili také transsexuálové, neboť i ti měli velký důvod k radosti. Spolu s uzákoněním gay sňatků a adopcí byl schválen zákon proti diskriminaci identity pohlaví. Malta se tak stala první evropskou zemí, jež má ochranu genderové identity žen a mužů v ústavě. Trans lidé, kteří si již změnili pohlaví, teď mohou vesele vstoupit do manželství. Výkonná ředitelka Transgender Europe (TGEU) Julia Ehrt byla z této změny nadšená: „To je skvělá zpráva! Pro Maltu to byla dlouhá cesta a my gratulujeme aktivistům, kteří bojovali po celé ty roky za uznání a ochranu trans lidí.

My samozřejmě Malťanům také gratulujeme!