celebrity pro Amnesty InternationalSkupina celebrit spolu s tvářemi módního průmyslu protestují proti zacházení s LGBTI komunitou v Rusku. V nové kampani, která podporuje Amnesty International, si symbolicky navlékli kukly jako členky kapely Pussy Riot.

Zpěvačka Lily Allen a Courtney Love, modelka Kate Moss nebo herec Colton Haynes spojili s ostatními síly a podpořili projekt The Proud To Protest, který pochází z hlavy módního návrháře Garetha Pugha a fotografa pro SHOWstudio Nicka Knighta. Vznikla tak dvě černobílá a němá videa, z nichž první bylo uveřejněno už 14. února kvůli začátku Londýnské módní události „Fashion Week“ a zároveň v těchto dnech probíhaly zimní olympijské hry v Soči. Druhé video visí na internetu od 21. března a v mezičase se k projektu stále přidávají další a další osobnosti.

Gareth Pugh a zakladatel SHOWstudia Nick Knight se rozhodli společně zakročit proti vnímání LGBTI komunity v Rusku, oslovili vlivné osobnosti s žádostí o spolupráci a s každou natočili krátké 20ti sekundové video, ve kterém po vzoru punkové hudební skupiny Pussy Riot stojí před kamerou v kuklách, zatímco je pod nimi nápis „I support Amnesty International in their fight against the prejudice and violence directed towards the LGBTI community in Russia.“ čili „Podporuji Amnesty International v jejich boji proti předsudkům a násilí směřovaném proti LGBTI komunitě v Rusku.“, potom si každý zúčastněný kuklu sundá a odhalí svoji identitu.

Pussy RiotPřipomeňme si, že kapela Pussy Riot již v Rusku zřejmě dosáhla vrcholu neoblíbenosti mezi homofobně vnímající společností a její členky si zažily krušné časy odpykáváním si dvouletého trestu odnětí svobody, stále jsou ale aktivní a slyšeli jsme o nich třeba také na olympijských hrách, na kterých se pokoušely natočit nové video. Video natočily, ale byly zbity hlídači. Také vzpomeneme, že členky kapely Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová koncem loňského roku navštívily Spojené státy americké, aby promluvily v médiích o režimu v Rusku a o prezidentu Vladimíru Putinovi.

Videa k projektu The Proud To Protest najdete níže.