Queer filmový festival Mezipatra jistě většina z vás zná, nebo o něm alespoň slyšela. Mezipatra ale nejsou pouze o festivalu, který se koná jednou ročně, jsou také o akcích během roku a jednu ze skvělých příležitostí nám přináší právě na konci dubna. Čarodějnice lze trávit i jinak než u hranice, co třeba zajít na pražskou párty Mezipatra Approved: Any Witch Bitch (akce na Facebooku zde), před kterou se bude promítat film Každým dnem (v originálu Any Day Now)?

Čarodějnice & Mezipatra

Drama Každým dnem (USA, 2012) si na loňském festivalu získalo srdce diváků, od nichž získal diváckou cenu, a vyprodalo nejen Lucernu, ale i velký sál Světozoru. Proto si ho pořadatelé vybrali pro znovupromítání. A jakýže příběh nám přináší?

Jedinečný a magnetizující Alan Cumming září v životní roli Rudyho Donatella – „drag queen“ z omšelého kabaretu, vydělávající akorát tak na špeluňku mezi ostatními zoufalci ve čtvrti West Hollywood Ameriky konce 70. let. Jeho bytný mu vyhrožuje kvůli nezaplacenému nájmu, a zatímco věčně zdrogovaná sousedka uspokojuje klienty za doprovodu řvoucího heavy metalu, její synek s Downovým syndromem čeká venku na chodbě. Živelný Rudy se ho ujme, a roztočí tak spirálu událostí mezi mizérií a nadějí a s, zpočátku nedobrovolnou, pomocí jednoho svého diváka a náhodného milence. Tím je mírně frustrovaný rozvedený právník, který pod konzervativním zevnějškem skrývá lví odvahu milovat „drag queen“ a jít s Rudym do tehdy nepředstavitelného boje – přesvědčit soud o tom, že dva muži mají právo být rodiči a opuštěný chlapec má právo na své dva adoptivní táty a šťastný konec. Nesmírně dojemné drama inspirované skutečnými událostmi, kterým prostupuje humor i drsný realismus, zaslouženě získalo divácké ceny na mnoha filmových festivalech.“ (oficiální text Mezipater)

Připomínáme, že Alana Cumminga (*1965) můžete znát z kultovního seriálu The L Word, v němž vystupoval jako osobitý Billie Blaikie. Pokud jste seriáloví nadšenci, mohli jste ho vidět například v seriálech Dobrá manželka či Uprchlík. Alan žije od ledna 2007 v registrovaném partnerství s Grantem Shafferem.

Film bude promítán v Lucerně (Vodičkova 36) od 20:45, párty proběhne v Café Neustadt (Karlovo náměstí 23) od 22 hodin. Lístek do kina koupíte za 125,- Kč, za vstup na párty dáte 80,- Kč. Oboje můžete pořídit zde. Se vstupenkou z Lucerny vstup na párty zdarma.

Pokud se o Mezipatrech chcete dozvědět víc, oficiální stránky festivalu najdete tady.