Centrum muzikálového herectví, soukromý subjekt zaměřený na vzdělávání dětí a mládeže v uměleckých oborech herectví, zpěv a tanec, které vzniklo v Praze v roce 2009, připravuje dětské a mladé umělce nejen k talentovým zkouškám na střední a vysoké umělecké školy, ale také pro účinkování ve filmu, televizi, dabingu, reklamě a pražských muzikálových produkcích. Nyní přichází s absolventským představením – muzikálovou show Carpe diem, jež bude k vidění v pražském divadle Hybernia 27. 5. 2014.

Carpe diem
Carpe diem

My jsme pro vás vyzpovídaly tvůrce představení ve virtuálním rozhovoru, abychom zjistily, o jaký muzikál půjde a také pro vás vysondovaly nějaké ty zákulisní informace. Své odpovědi nám poskytli nejen tvůrci show, ale také představitelé chlapecké milenecké dvojice.

Úvodem nám, prosím, prozraďte o čem připravovaná muzikálová show Carpe diem je.

Jiří S. Richter: Přesně o tom, co praví podtitul: o snech, o vztazích, o láskách, o sexu, o nahotě – tedy o životě, jeho slastech i strastech, které žijí a prožívají děti a dospívající mládež studující na umělecké škole obor muzikálové herectví.

Petr Žaloudek: A taky dost o užívání si dnů – on je ten název vlastně hodně popisný.

Jakému publiku je show určena?

Jiří S. Richter: „Uhlazeným a vzorným křesťanům, kteří znají všechny písně z Pomády, přemýšlivým podnikatelům, kteří se chtějí zbavit stresu, Židům, příbuzným z vesnice, které chcete zabavit, zahořklým brblalům, kteří píší recenze, zahraničním turistům, zájezdům důchodců, boháčům z předměstí, liberálním intelektuálům.“

Petr Žaloudek: Pan režisér citátem složitě opsal to, že si v naší show, aspoň doufáme, každá skupina najde to svoje.

Nese show nějaké poselství?

Jiří S. Richter: Show ne. Je to jen ´komedie´. Ale ten proces a kouzlo zkoušek a vzniku divadelního tvaru je možná vodítko, co by mohli a měli děti a mládež dělat ve volném čase = muzikál. Smysluplně pracovat, „dřít na sobě“, učit se týmové spolupráci, kamarádit se, pomáhat si…

Petr Žaloudek: My do našich muzikálů zásadně nikdy žádná poselství nedáváme. Ale on je tam vždycky někdo – naštěstí – najde.

V anotaci o této show uvádíte, že se zde diváci setkají i s problémy, které musí řešit mladý gay. Prozradíte čtenářům Queermagu něco konkrétního z děje?

Jiří S. Richter: Promiňte, neprozradíme, přijďte se podívat.

Petr Žaloudek: Prostě boj – se sebou, s okolím… Ale to je život, ne?

Kdo se rolí homosexuálů ujal?

Jiří S. Richter: Popravdě v příběhu máme jednoho gaye a jednoho bisexuála. Rolí se zhostili velmi talentovaní mladí herci Jaromír Hladký a Jan Češka.

Petr Žaloudek: Talentovaní heterosexuální herci…

Muzikálová show Carpe diem
Muzikálová show Carpe diem

Kde jste čerpali inspiraci pro tvorbu této dějové linie? Spolupracovali jste s odborníky na tuto problematiku?

Jiří S. Richter: Všechny dějové linky v naší show, a tedy i tuto, napsal sám život…

Petr Žaloudek: No, napsal jsem to já, ale je to, pravda, ze života.

Jaký je vztah tvůrců k LGBT komunitě? Podporuje CMH LGBT komunitu nějak konkrétně?

Jiří S. Richter: Odvážný. Konkrétně nepodporuje.

Petr Žaloudek: Ona tu existuje nějaká LGBT komunita?

Zařadili jste příběh homosexuálního chlapce z konkrétního důvodu? (např. v reakci na smrt 14ti letého Filipa H.)

Jiří S. Richter: Ne, příběh vznikl v polovině devadesátých let a před více než rokem jsme ho zpracovali divadelně.

Petr Žaloudek: Ale konkrétní důvod tu byl a je – orientace je jedním z mnoha problémů, o kterých se pořád příliš mlčí.

Koho uvidíme na jevišti?

Jiří S. Richter: V prvé řadě samozřejmě studentky a studenty centra muzikálového herectví, také jeho skvělé lektorky a lektory – muzikálovou stálici Šárku Markovou, výborného muzikanta a našeho dvorního skladatele Michala Worka, tanečníky Radka Fišera a Dávida Černáka a hosty Danu Batulkovou, Karla Hábla, Kateřinu Hrachovcovou, Petra Jablonského, Miloše Knora, Barboru Mošnovou a Michaelu Sejnovou.

Petr Žaloudek: A taky Jiřího S. Richtera!

Na jakou hudbu se můžeme těšit?

Jiří S. Richter: Tu nejlepší a muzikálovou.

Petr Žaloudek: Pro laiky: na perfektní. Pro odborníky: Hudba se soundem tradičních broadwayských muzikálů, s nádechem jazzových postupů a překvapivou instrumentací.

Otázka na tělo pro představitele gayů – Jak se vám tato role hraje? Bylo pro vás při zkoušení něco náročného či dokonce nepřijatelného?

Jaromír Hladký (alias Adam): Role pro mě nebyla úplně jednoduchá záležitost, ale jednou jsem se dal na herectví, tak jsem se musel umět „herecky“ ztotožnit. Jinak s Honzou to víme už od letních prázdnin, takže teď už tu roli beru jako každou jinou. Náročný byl polibek, který je závěrem jedné písničky. Člověk si ale zvykne a dál mu to nevadí. Nepřijatelného v roli pro mě nic není, je to láska jako láska /i když herecká :)/.

Honza Češka (alias Vítek): Mně osobně se tato role hraje dobře a užívám si to… nevadí mi. Ne, nebylo pro mě nic nepřijatelného, rád zkouším nové věci a nic pro mě náročného nebylo. Nestydím se za to, co tam budu se svým kolegou dělat. Samozřejmě, přijďte se podívat!

Na závěr nám, prosím, prozraďte pár slov o CMH a jeho dalších plánech.

Jiří S. Richter: Navzdory osudu a neustálým překážkám ještě chvíli pokračovat…

Petr Žaloudek: Na pár slov o všech našich plánech je každá databáze malá…

Děkujeme Vám za rozhovor a přejeme vysokou návštěvnost.

Zaujalo vás naše povídání? Chcete-li se o show dozvědět víc, zavítejte na stránky CMH. Pokud byste chtěli show vidět, pak si můžete zakoupit lístky v předprodeji – zde.