Internet zasáhl nový dokumentární pořad, který zpovídá LGBT celebrity. Tématem rozhovorů se stal jejich coming out – v jakých podmínkách vyrůstali, jak k jejich sexualitě přistupovala jejich rodina, přátelé, jak se sžili sami se sebou a jaké je to být LGB nebo T osobností pod září reflektorů?

Dan Bucatinsky a Lisa Kudrow
Dan Bucatinsky a Lisa Kudrow

Za společného úsilí herců Lisy Kudrow (Phoebe v seriálu Přátelé) a Dan Bucatinsky (ze seriálu Terapie online) tak spatřil světlo světa projekt It Gets Better, který postupně přinese jednotlivé díly nového dokumentárního seriálu It Got Better s osobnostmi, jimiž jsou herečka Laverne Cox, sestry-zpěvačky Tegan & Sara, basketbalista Jason Collins, herec George Takei nebo Tim Gunn. Hned první díl odstartuje epizoda s herečkou Jane Lynch.

Cílem pořadu je podle jeho autorů vzdělávat, zachránit životy a změnit názor lidí. Producenti doufají, že se jim podaří zasáhnout miliony lidí s cílem ovlivnit je a inspirovat každým jednotlivým příběhem o lidské kuráži a osobním růstu. Samotný projekt It Gets Better vznikl už v roce 2010 a za tu dobu získal mezinárodní rozměr, kromě podpory LGBT mládeže slouží také jako zdroj čerpání právních informací a směřuje tak k cíli celkově zlepšit život mladých lidí z komunity. Vyhrál také cenu Emmy „Governors Award“, která je nejvyšším oceněním úspěchů jednotlivců, společností a organizací.

Jane Lynch - It Got Better
Jane Lynch

Jane Lynch (*1960) je americká herečka, kterou jste na televizních obrazovkách určitě zahlídli, hrála nebo se alespoň mihla v mnoha filmech a seriálech (Glee, Dva a půl chlapa, The L Word/Láska je láska). Jane neměla mládí vůbec jednoduché. Svůj coming-outový příběh začíná vyprávěním, jak vyrůstala v dokonalé rodině, dělala raději klučičí věci a v deseti letech běhala po venku bez trička a rvala se za to, aby mohla hrát s klukama baseball. Zatímco někde uvnitř věděla, že je něco jinak. Že je lesba si uvědomila, když jí bylo 14, a jejím nevětším přáním bylo, aby se to nikdo nedozvěděl. Do deníčku si napsala „jsem gay, nikdo se to nikdy nesmí dozvědět“ a pak ho vzala a vyhodila o blok dál do odpadků. Svoje tajemství si uchovala po několik dalších let.

V sedmdesátých letech se začala situace ve společnosti uvolňovat, v New Yorku se konala první gay pride, a Jane si našla nového kamaráda – spřízněnou duši, gaye, se kterým se sice nikdy o své orientaci nebavili, ale byli si obrovskou oporou. Pak se Jane přestěhovala po ukončení školy ve svých 24 letech do New Yorku a zde začala objevovat gay komunitu. Chodila do barů s živou hudbou, začala chodit na rande, potkávala homosexuály a doslova si našla svoje lidi. A dnes? Dnes je Jane čtyřiapadesát let a jak sama říká: „I live in a world where I don’t give a shit if you have a problem with who I am.“, jinými slovy „Žiji ve světě, ve kterém je mi ukradené, jestli máte problém s tím, kým jsem.“

Smutný pohled do minulosti má šťastné pokračování a Jane je důkazem toho, že se musíme napřed naučit přijmout sami sebe a potom si najít „svoje lidi“, kteří nás nebudou soudit na základě sexuální orientace a naopak se kterými se budeme vzájemně podporovat.

A teď se podívejte na Janin díl It Got Better:

Více o dokumentu It Got Better najdete také na Facebooku: www.facebook.com/itgotbetter