19. června přijde do českých kin pokračování úspěšného animáku Jak vycvičit draka, jehož první díl měl premiéru v roce 2010. Jeho režisérem je znovu Dean DeBlois, který si sám už veřejným comingoutem prošel a teď bude mít v příběhu i gay postavu. Tou se stane Viking Gobber, který je trenérem a učitelem hlavní postavy, mladého Hiccupa.

Této postavě propůjčil svůj hlas moderátor a komik Craig Ferguson, kterého možná znáte z late show s názvem The Late Late Show. Původem Skot, který se naplno usídlil v USA, si teplou postavu doslova vymyslel, v původním scénáři totiž nebyla.

Ke coming outu Goobera dojde v okamžiku, kdy sleduje manželskou hádku mezi ženou a mužem a hodnotí ji se slovy: „To je důvod, proč jsem se nikdy neoženil“ a pak dodá, že pro to byl ještě jeden důvod. Craig Ferguson si k tomu během namlouvání postavy přihodil ještě větu „Yup, Gobber is coming out of the closet“, která se dá přeložit jako „Jo, Gobber se právě vyoutoval.“

Režisér Dean DeBlois takovou improvizaci přivítal s nadšením a je rád, že Jak vycvičit draka 2 má vlastní teplou postavu. Pro E! News řekl:

„Začali jsme se smát a řekli si, tak je to správně, Gobber se v tomhle filmu vyoutuje… To se mi na Craigovi líbí. Vždycky má pro vás něco malého navíc. Myslím, že je to hezké. Je to progresivní, je to upřímné a člověk se cítí v pohodě, takže jsme to tam chtěli nechat.“

Níže se můžete podívat na ukázky z filmu a také trailer k němu. Pokud vás zajímá více o LGBT postavách v animovaných filmech určených převážně dětem, možná vás zaujme tento článek k filmu Ledové království.

A trailer k filmu…