Lambda Literary Awards

Květen se nám překulil do druhé poloviny a červen pomalu klepe na dveře. S nástupem teplejších dní přichází i 26. ročník udílení literárních cen The Lambda Literary Awards (The Lammys) – ocenění za nejlepší lesbické, gay, bisexuální a transgender knihy. Slavnostní večer je naplánován na 2. června 2014 a jako každý rok se bude mluvit o spisovatelích, kteří svou tvorbou dokazují, že LGBT příběhy jsou nedílnou součástí světové literatury. Vše se odehraje s velkou pompou v New Yorku ve Velkém sále The Cooper Union, udílení začne v 19 hodin a od půl desáté je naplánována pořádná VIP after-párty. Hlavní ceny letos získají dvě ženy (což nás těší dvojnásob) – karikaturistka a tvůrkyně komiksů Alison Bechdel a spisovatelka, scénáristka a genderová teoretička Kate Bornstein, vedle nich pak budou oceněni autoři ve 24 samostatných kategoriích, o jejichž umístění rozhodlo více než 90 porotců.

Kate Clinton
Kate Clinton

Letošní ročník, stejně jako dva předešlé, bude mít na starost Kate Clinton (*1947) – americká stand-up komička, která při svých show čerpá hlavně z LGBT tematiky, opírá se do katolicismu a politiky a někdy bývá nazývána feministickou humoristkou. Její kariéra začala stoupat v roce 1981, má za sebou několik one-woman-show (např. Lady Ha Ha), napsala tři knihy, pravidelně přispívá do magazínu The Progressive a psala fejetony pro gay časopis The Advocate, její blogy najdete na The Huffington Post. Od roku 1988 žije se svou partnerkou, aktivistkou za LGBT práva Urvashi Vaid.

Alison Bechdel
Alison Bechdel

První oceněnou je Alison Bechdel (*1960) – na literárním poli se zapsala díky komiksu Lesby k pohledání (v originále „Dykes to Watch Out For“), komerčního úspěchu dosáhla v roce 2006, když vyšly její kreslené memoáry Rodinný ústav: rodinný tragicomics (v originálě „Fun Home: A Family Tragicomic“). Že si tahle kniha získala všeobecnou oblibu dokazuje například žebříček bestsellerů v deníku New York Times, kde pobyla celé dva týdny. Za jednu z nejlepších knih roku 2006 ji považovaly i další média, mezi nimi například The Times of London, amazon.com nebo Entertainment Weekly. Kniha byla popsána mimo jiné jako „Nejnepravděpodobnější literární úspěch roku 2006“. O dva roky později pokračovala sepisováním neméně úspěšné monografie Jsi moje matka? (v originále „Are You My Mother?“), která vyšla až v roce 2012. A v letošním roce bude její práce oceněna právě na The Lammys.

Co se osobního života týká, můžeme říct, že coming outu se Bechdel asi nijak zvlášť nebála, neboť se ke své lesbické orientaci hlásí již od svých 19 let. Ze své orientace čerpá v celé své tvorbě a je hrdá na to, že je součástí LGBT komunity. V únoru 2004 se v San Franciscu provdala za partnerku Amy Rubin. Jejich sňatek byl ale anulován poté, co Nejvyšší soud v Kalifornii zrušil platnost všech stejnopohlavních sňatků, které město umožnilo uzavřít. Vztah s Amy navíc nevydržel, v roce 2006 se rozešly. Momentálně po jejím boku stojí partnerka Holly Rae Taylor.

Kníha Rodinný ústav: rodinný tragikomiks je od Bechdel k dostání třeba na rainbow-shop.cz.

Kate BornsteinDruhá v pořadí si pro ocenění přijde Kate Bornstein (*1948) – mezi spisovateli vyčnívající svou otevřeností. Její dílo de facto stojí na životních zážitcích, prožitcích a událostech. Bornstein píše o svém soukromí – například o tom, že se narodila jako muž a v roce 1986 podstoupila operaci na změnu pohlaví, že bojovala s anorexií i rakovinou. Mezi průkopnické knihy v oboru Gender Studies patří díla jako „Hello, Cruel World: 101 Alternatives To Suicide For Teens, Freaks, and Other Outlaws“, „Gender Outlaw: On Men, Women and the Rest of Us“ nebo „My Gender Workbook“.  Celosvětově je Bornstein ceněna za obhajobu lidských práv. Jako tečku na závěr k této pozoruhodné dámě dodejme, že Bornstein žije s partnerkou Barbarou Carrellas v New Yorku společně se dvěma psy, třemi kočkami a želvou.