Fringe 2014 smFringe festival Praha se vrací na Malou Stranu už po třinácté!
Letos Vás zavedeme zpátky do minulosti.

 

Tisková zpráva, 23. května 2014

13. ročník pražského Fringe festivalu se letos vrací do minulosti, budeme objevovat umění alchymistů a temné stránky Malé Strany a prožívat osudy velkých pražských osobností – uvedeme muzikál Odpoutaný Vaněk, kterou na motivy Havlových her napsala americká režisérka Susan Golbraithová nebo Kafkovu Proměnu. Představí se i Prague Shakespeare company s tragédií Vražda Gonzaga. Program je neuvěřitelně nabitý, skoro všechny soubory, které letos vystoupí, získali v minulosti ocenění za jejich kreativní práci. Kromě nových divadelních forem, představujeme opět sekci Queer večerů a letos nově i hudební produkce v režii Fringe.

“Objevte s námi nepředvídatelná místa, které v průvodci nenajdete a prožijte zážitky, které jen tak nezapomenete. Prague Fringe organizuji už 13 let a každý rok je to stejně vzrušující zážitek. Letos máme opravdu nabitý program, kdy hlavní dramaturgická linka vznikla úplně náhodou. Tajemná minulost je společným prvkem několika představení, které se letos na Malé Straně představí. Dokonce nám vyšlo vstříc i počasí, kdy se očekávají bouřky a temná mračna nad Prahou. Cizinci tajemnost a historii Prahy milují, uvidíme, jestli se nám podaří přilákat i české diváky, kterých na Fringe chodí rok od roku více,”
Steve Gove, ředitel Fringe festivalu Praha

Fringe festival Praha nabízí už 13 let českým i zahraničním divákům jedinečnou možnost seznámit se s anglicky-mluveným divadlem přímo v historickém srdci české metropole. Každý rok na Malou Stranu přijíždí soubory z celého světa, aby představili zdejšímu publiku divadelní žánry, které ještě v Čehách úplně nezdomácněly. Výjimečné stand-up komedie, originální one man a one woman show, kabarety, taneční představení, koncerty nebo nenahraditené klauniády. Přijít na Fringe znamená zažít koncentrovanou zábavu během jediného večera. Koncept, který vznikl ve skotském Edinburgu, totiž počítá s tím, že během jednoho dne diváci navštíví hned několik představení. Jejich délka nepřesahuje hodinu a jednotlivé soubory hrají jedno představení každý den v týdnu. Fringe festival se tak podobá produkcím na Broadwayi nebo londýnském West Endu. Letos V Praze vystoupí 44 divadelních souborů ze 13 zemí a odehrají celkem 209 představení na 7 jevištích (Malostranská Beseda – hl.sál, Muzeum alchymistů, A Studio Rubín, Divadlo Kampa, Kavárna 3+1, Divadlo Na Prádle sál+kavárna ).

 

Všechna představení probíhají v anglickém jazyce.

“Původní festival vznikl ve skotském Edinburgu v roce 1947 a je dodnes největším uměleckým festivalem na světě. Pražský Fringe festival je nezbedné vnouče úplně prvního Fringe festivalu v Edinburgu. V roce 2011 jsme oslavili desetileté výročí konání Fringe festivalu v srdci Evropy, v Praze. Od skromných počátků v roce 2002 jsme ušli mílovými kroky pořádný kus cesty, kdy každý rok pro nás znamenal vývoj směrem k většímu a populárnějšímu festivalu. První rok navštívilo festival asi 400 lidí, postupem času se naše fanouškovská základna rozšiřovala a v posledních letech přijíždí na Fringe okolo 6000 diváků všech věkových kategorií.”
Steve Gove, ředitel Fringe festivalu Praha

 

LETOŠNÍ NOVINKY:

Letos poprvé proběhne část festivalu v prostorách MUZEA ALCHYMISTŮ. Celkem šest festivalových produkcí se představí divákům v magických prostorách arabského salonku Al-Iksír (původní verze slova Elixír). Zde také zahájíme festivalovou řadu Zpátky do minulosti, během níž budeme objevovat staré mýty a prožívat osudy významných historických osobností.Z Faustova domu vystoupáme do Kelleyho laboratoře po původním nejstraším dřevěném točitém schodišti v Praze (16. století) a zpátky do přítomnosti nás přivede až potlesk v hledišti.

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy, Jánský vršek 8, Praha 1

 

HUDEBNÍ PRODUKCE V REŽII FRINGE

13. ročník Fringe festivalu Praha poprvé představuje ve větší míře hudebníky z celého světa.
V Malostranské Besedě se předvede talentované duo Jamie MacDowell a Tom Thum
z Austrálie, kteří vystupovali i v Opeře v Sydney a jejich videa zhlédlo na youtube více než 15 milionů lidí. Umění ulice – beatbox se dostalo do pozornosti široké veřejnosti a oni jsou toho důkazem “Jděte si je poslechnout teď, protože už brzo nebudou lístky dostupné ani za lásku ani za peníze” (Broadway Baby).

Ady Ferguson & Ondra Riegl zaujali se svým intimním akustickým vystoupením na pomezí blues, soulu, jazzu a folku i i redaktory britské rozhlasové stanice BBC One. „Když vyšlo jeho první album, zahrál pro mě živě a byla to jízda. Písničky jako Criticise a Getting Better jsem od té doby zařadil do svého programu” (Paddy MacDee, moderátor Rádia BBC).

Irská zpěvačka Emer O’Flaherty má za sebou tour po celé Evropě, v Praze předvede klasicky školený soprán ve vlastní show Life in three words. Irský soubor Creative Empire vystoupí s představením The Voice and the verse, které by ‚Rozesmálo by i ateistu na smrtelné posteli‘ (The Prague Post).

 

Partnery festivalu jsou:
Hlavní město Praha, My Národní, The Prague British School, Lokál Inn, Hotel Fusion a Happy House rentals

Hlavními mediálními partnery jsou:
protisedi.cz, The Prague Post, Expats.cz, prague.tv, pragueout.cz, Radio Wave, Radio 1.

 

Více informací najdete na:
www.fringe.cz

Pro novinky se k nám přidejte na Facebooku a Twitteru