Lynne BrownLynne Brown se stala první veřejně vyoutovanou osobou na ministerském postu v Jihoafrické republice, jedné z nejrozvinutějších zemí Afriky, která zatím jako jediná na kontinentu povolila roku 2006 stejnopohlavní sňatky. V kabinetu bude politička zastávat post ministryně pro veřejné podniky, které dohlíží na obchodní společnosti vlastněné státem.

Lynne Brown (*1962) působila do roku 2009 jako premiérka provincie Western Cape a do funkce ji 25. května 2014 jmenoval prezident Jacob Zuma. Ten sám je přitom zástupce konzervatismu a Zulu polygamie a kdyby nenastoupil do úřadu až v roce 2009, nejspíše by byl odpůrcem rovného manželství. Sám se nechal slyšet, že posouzení toho, zdali je rovné manželství správná věc nebo ne, není na něm ale na Jihoafričanech. Společnost přesto jmenování ministryně obecně vnímá jako další krok v boji proti homofobii, se kterou se JAR i přes legislativu umožňující rovné manželství potýká.

Ministryně, která je smíšeného původu, začala svoji kariéru jako učitelka a věnovala se také gender problematice na University College London.  „Nemohu déle snášet práci v takovém prostředí, kde se věci nedotahují do konce. Nejsem extravagantní typ člověka, prostě věci udělám,“ prohlásila o sobě Brown. Odborná veřejnost ji jako gay aktivistku nevidí, zároveň ale oceňuje, že je nebělošská ministryně lesbické orientace jasným signálem všem ženám v zemi, jejichž práva jsou porušována.

Své poprvé si prožil nejen Zakhele Mbhele, který se tento rok stal prvním gay černošským poslancem, ale také Nhlanhla Nene, který byl jmenován jako první černoch ministrem financí. Obyvatelstvo země přitom tvoří z 80 % afroameričané či jejich potomci, některé funkce veřejné moci jsou ale obsazovány především bělochy.

Vláda JAR také nedávno změnila podmínky pro darování krve, které již dále konkrétně nezakazuje gay lidem darování a přistupuje ke všem bez ohledu na sexuální orientaci.