Victor Ndoma-Egba
Victor Ndoma-Egba

Poté, co se možná někteří z vás zaradovali z kroku kupředu, který učinila politická scéna v JAR, pro vás máme další zprávu z afrického kontinentu. Tentokrát bohužel ne optimistickou. Lidový demokrat, právník a politik Victor Ndoma-Egba (*1956) potvrdil, že v Nigérii o toleranci k homosexualitě jen tak neuslyšíme, veřejně totiž prohlásil, že zákaz stejnopohlavních manželství je v národním zájmu.

Lídr senátní většiny, který se zasadil o rozhodnutí parlamentu, které padlo v loňském prosinci, prohlásil: „Většina jurisdikcí kriminalizuje sodomii, především pak manželství osob stejného pohlaví. … Volby v různých zemích ukázaly, že vzrůstá podpora právního uznání rovného manželství napříč rasami, národnostní příslušnosti, věku, vyznání, politické příslušnosti a socioekonomického statusu.“

Zákaz manželství pro osoby stejného pohlaví je ale podle Ndoma-Egby na místě, protože Nigérie už bojuje s tolika sociálními problémy jako je dětská prostituce, únosy lidí, korupce, povstání a další formy kriminálních aktivit, které se zpočátku zdály nedůležité, ale v dnešní době se  z nich stal postrach, který ohrožuje samu existenci Nigerijců.

Soužití osob stejného pohlaví nebylo v Nigérii nikdy zákonem povoleno, v současné době jsou navíc nastaveny velmi tvrdé tresty. Zákon, který zakazuje i pouhé setkávání homosexuálů či projevování vzájemných citů pod pohrůžkou desetiletého vězení, podepsal prezident země Goodluck Jonathan v lednu 2014. Sňatek či společná domácnost mohou tamním gayům pořádně přitížit až na 14 let, tak dlouhý trest jim totiž v případě odsouzení hrozí. Situace je velmi vážná, neboť zakázáno je i sdružování ve spolcích apod. Pod hrozbou trestu nelze gayům ani pomáhat, de facto je proto nemožné homosexuálům nabídnout pomoc například v oblasti HIV problematiky.

Lidé s HIV na světě 2009Nigerijský aktivista Bisi Alimi (ze skupiny Mezinárodní kaleidoskop rozmanitosti) k zákazu řekl: „Nesmíte poskytnout službu nikomu, kdo vypadá jako homosexuál. Když zákon říká, že jim nesmíme poskytovat žádné služby, znamená to zákaz jakékoliv pomoci HIV nakaženým homosexuálům.“ Země má přitom druhý největší počet obyvatel na světě, kteří jsou nakažení virem HIV, podle dat CIA z roku 2012 jde o více než 3 400 000 obyvatel. Světové prvenství s šesti miliony „drží“ Jihoafrická republika.

Pokud vás situace v Africe zajímá více, připomínáme, že ještě tragičtější je postoj soudů například v Ugandě, kde hrozí homosexuálům až doživotní trest. Kam s polovičkou stejného pohlaví nejezdit na dovolenou se dočtete  zde.