V Rusku sice platí od roku 2012 zákaz pořádání gay pride na sto let dopředu a současně platí zákon zakazující gay propagandu, ruští homosexuálové jsou ale stejně houževnatí jako jejich protivníci a nehážou flintu do žita.

Alexander Yermoshkin
Alexander Jermoškin

Prvním krůčkem letošního roku bylo, že aktivista za LGBT práva Alexander Jermoškin dostal od města Kostroma povolení vypustit spolu s dalšími asi sto lidmi duhové balónky a to symbolicky 17. května, který je Mezinárodním dnem boje proti homofobii. Dalším jeho plánem bylo uspořádat gay pride, což byl mnohem větší oříšek. A co ho k tomu vedlo? Sám byl po 18 letech vyhozen na hodinu z práce (byl učitelem zeměpisu), a to za gay propagandu. Proto je teď jeho hlavním cílem získat prostor o všem nahlas promluvit.

Vyjednávání s ruskými úřady se zdálo být úspěšné, pride schválili. Bohužel brzo obrátili, pořádání pride v den 1.6. zrušili z důvodu problému s kanalizací, na kterém budou na ulicích pracovat a během festivalu by se to nestihlo. Poskytnutí náhradního místa konání bylo „nemožné“.

V Moskvě se uvědomělí občané ani neptali a 31. května vyrazili do ulic demonstrovat za LGBT práva. Brzy byli zpacifikováni policisty a dva z organizátorů, kteří drželi duhové vlajky, byli zatčeni. Na krátký sestřih reportérů Reuters se můžete podívat níž. Všimněte si záběrů auta, ve kterém trojice drží vlajky a s parukami na hlavě vypadají jako rakouská hvězda Eurovize, drag queen Conchita Wurst.

 

Když jsme u Conchity, její fanoušci chtěli 27. května uspořádat Pochod Conchity Wurst – demonstraci vousatých žen a můžů (Conchita Wurst March of Bearded Women and Men). Není žádné překvapení, že i žádost o povolení této akce byla zamítnuta. Pro Rusy a ruské publikum muselo být velmi náročné snést pohled na televizi, kde jedno podium sdílela vousatá Conchita spolu s ruskými zpěvačkami.