Tak to jsou výsledky sobotních pochodů hrdosti ve dvou hlavních evropských městech, zatímco v Rumunsku se 7. června pochodu zúčastnilo zhruba 400 lidí, v Římě vyšlo do ulic více než 200 000 lidí. Bukurešť se potýkala s nepřízní počasí a možná i proto se z milionu a půl obyvatel pochodu zúčastnil jen zlomek. Rumunsko má celkem 21 milionů obyvatel a otázka LGBT práv je stále ještě většinovou společností považována za něco, co se vlastně nikoho netýká a není to potřeba řešit. Lidé z komunity se navíc bojí se o svá práva přihlásit a průvody hrdosti zde tak mají návštěvnost pouze v řádech stovek.

Rumunsko poslední roky marně bojuje s odlivem mladých vzdělaných lidí, kteří utíkají před korupcí a bídou na západ. Země na pomezí západu a východu, ač patří do Evropské Unie, je stále silně vázána na Rusko a Ukrajinu (se kterou má i hranice). Podle Florina Buhuceanu, ředitele rumunské skupiny Accept, která bojuje za LGBTI práva, je potřeba se rozhodnout, jakou společnost vlastně chtějí a jestli chtějí jít dozadu či dopředu, když přijde řeč na lidská práva a politickou svobodu.

„Politiky zemí EU reprezentují funkční model, který chce posílit prosperující společnost, která je rozmanitá a zahrnující, zatímco politický diktát v Rusku a s ním sousedících zemích generuje netoleranci a homofobii,“ řekl Buhuceanu.

Oproti tomu v Římě, který má 2,6 milionů obyvatel, se pochodu zúčastnilo kolem 200 tisíc lidí a cílem průvodu bylo jednoznačně podpořit možnost registrovaného partnerství pro gaye a lesby. Italskému parlamentu byl v posledních letech několikrát předložen zákon umožňující registrované partnerství, žádný z nich ale neprošel navzdory prohlášení Ústavního soudu, že stejnopohlavní vztahy jsou „legitimní společenská forma, která je podobná manželství a zaslouží si stejný přístup“.

Letošní Pride v Římě byla už dvacátou v pořadí a tento ročník slavnostně zahájil starosta Říma, Ignazio Marino. Ten také přislíbil vytvořit možnost registrace partnerství na úrovni města, zatímco zákonodárci toto odmítli na národní úrovni.

„Musíme vyvinout tlak na parlament, aby mohla Itálie překonat ostudu ze zaostávání za zbytkem Evropské Unie,“ nechal se Marino slyšet.

– See more at: http://www.gaystarnews.com/article/200000-march-civil-unions-italy-rome-pride090614#sthash.Xdo2OT5Q.dpuf

2014 marks the 20th year of Rome Pride and this year the march was opened by the mayor of Rome, Ignazio Marino, who promised to create a city level registry of civil unions while lawmakers refused to act at a national level.

‘We need to put pressure on parliament so Italy can overcome the shame of lagging behind the rest of the European Union,’ Marino said, according to The Local.

Polling has shown a majority of Italians support civil unions for same-sex couples but the Catholic Church remains opposed.

– See more at: http://www.gaystarnews.com/article/200000-march-civil-unions-italy-rome-pride090614#sthash.Xdo2OT5Q.dpuf

přišel Participants in the Romanian capital’s Diversity March marched down Kiselev Boulevard from the Arch of Triumph to Victory Square where they established a discrimination free zone with speeches and music.

The march passed the building that houses the Russian Embassy in Bucharest and some participants whistled and booed as they passed.

Ahead of the march Florin Buhuceanu, director of Romanian LGBTI rights group Accept, said Romanians needed to decide what sort of society they wanted and whether they wanted to go backwards or forwards when it came to human rights and political freedoms.

‘The policies of EU countries represents a functional model to strengthen a prosperous society which is diverse and inclusive, while the political class in Russia and its neighboring countries generates intolerance and homophobia,’ Buhuceanu said.

‘Romania and Romanians, on the border between East and West, must choose which path to follow.’

The Romanian Greens party have been pushing a bill that would see same-sex couples legally recognized for the first time in the former Eastern Bloc nation since last year.

Homosexuality has been legal in Romania since 1996 and they are allowed to serve in the military and the country outlawed discrimination against people on the basis of sexual orientation in 2000 but LGBTIs are yet to win many other rights.

– See more at: http://www.gaystarnews.com/article/400-march-lgbti-pride-bucharest-romania090614#sthash.i0dIow80.dpuf