Xavier BettelVelkovévodství lucemburské  ve středu 18. června 2014 odhlasovalo rovné manželství pro gaye a lesby. Podařilo se to díky silné většině v parlamentu, o kterou se mohl opřít premiér Xavier Bettel, předseda Demokratické strany. Bettel se stal premiérem díky vítězným říjnovým volbám v roce 2013 a že se zasadí o rovné manželství bylo vzhledem k jeho homosexuální orientaci jasné. Do úřadu nastoupil v prosinci a v červnu už se zákon odhlasoval, to je úctyhodná rychlost plnění předvolebních slibů.

Lucemburský parlament rovné manželství schválil zcela jednoznačně, 56 hlasovalo pro, pouze 4 hlasy proti. Z pěti parlamentních stran hlasovala proti jen pravicová konzervativní Alternativní Demokratická Reformní Strana. Pro hlasovala i opoziční strana bývalého premiéra Jean-Clauda Junckera, který zastupuje Křesťanskosociální lidovou stranu. V zemi se neočekávaly velké rozpory ve schvalování, protože je dlouhodobě rovným právům otevřena, registrované partnerství zde bylo umožněno už od roku 2004. Předložení zákona také předcházely dlouhé debaty, aby se zabránilo tomu, že zákon neprojde.

Lucembursko se tak stalo 8. zemí Evropské Unie, kde je možné uzavřít rovné manželství se všemi jeho výhodami i nevýhodami. V celé Evropě je rovné manželství zákonem dáno v Belgii, Dánsku, Francii, Islandu, Holandsku, Norsku, Portugalsku, Španělsku, Švédsku ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.

Podle průzkumů v místních novinách Luxemburger Wort z loňského roku bylo 83 % obyvatel pro zavedení rovného manželství, proti bylo pouze 9 %. Která ze zemí EU tedy bude další v pořadí? Lucembursko se zatím pyšní světovým unikátem – premiér Xavier Bettel i místopředseda vlády Etienne Schneider jsou totiž oba gayové.