Barcelona je s 1,6 milionem obyvatel druhým největším městem ve Španělsku a zároveň hlavním městem Katalánska, které v posledních letech stále silněji usiluje o samostatnost. Pro ty z vás, kdo se v evropské geografii moc nevyznáte, dodáme, že město leží na pobřeží Středozemního moře a kvůli své pozici mezi pohořím Collserola s nejvyšší horou Tibidabo (516,2 metru) se tak trošku krčí v pomyslné „dolině“ mezi plážemi a majestátním pohořím. Nedostatek prostoru, kam by se město mohlo rozvíjet a kde ubytovat své obyvatele, poznáte hned při příjezdu do města – bylo pečlivě navrženo tak, aby se jeho možnosti zástavby využily co nejvíce a v Barceloně tak uvidíte doslova nalinkované ulice, z nichž mnoho je pouze jednosměrkami a to kvůli plynulosti dopravy. Pokud sem zavítáte vlastním dopravním prostředkem nebo si zde nějaký půjčíte, mějte to na mysli.

Pravidelnosti ulic se vymyká Barrio Gotico, stará zástavba, kde naleznete gotické stavby a ochutnáte tak trošku jinou Barcelonu, která je jinak moderní a nadčasová. Památkám, které je potřeba vidět aspoň zvenku, když už ne zevnitř, se budeme věnovat jen krátce, o nich si totiž můžete přečíst v každém průvodci. Nenechte si ujít proslavenou nedokončenou stavbu Sagrada Familia, která je dílem architekta Antonia Gaudího, park Güell, kde si užijete skvělý výhled na město i další architektonické skvosty od Gaudího, Museu Nacional d’Art de Catalunya – Národní muzeum katalánského umění, kde si také můžete prohlédnout město z výšky a pokochat se scenérií obřího kruhového objezdu v podání Plaça de Catalunya nebo majestátní Universidad de Barcelona, která vypadá místy spíše jako pevnost nebo hrad. V případě parku a národního muzea se nebojte kopce, z části vás vyvezou eskalátory – něco takového je v Česku nepředstavitelné. Eskalátory a zdarma??!

20140619_224647Nás ale při návštěvě Barcelony zajímala hlavně gay čtvrť, která je zaslíbená LGBT komunitě, přičemž nejvíce otevírá svou náruč těm zastupujícím písmena G a T. Ženy tu byly tak trochu v menšině, což bylo patrné hned při prvním pohledu na kteroukoliv gay mapu, které byly k dostání ve většině kaváren a barů. Čtvrtinu obsahu tvořily fotky odhalených svalovců, sexy koloušků nebo chlupatých medvědů, které patřily do reklamního prostoru a lákaly k návštěvám gay klubů, barů nebo specializovaných sex shopů. Mapy a queer průvodce jsme si braly i s sebou domů na památku a když jimi teď listuji, marně hledám jednu jedinou fotku s ženskou tváří. Natožpak odhaleným tělem, že… Ale zpět k věci. Hned v první mapě jsou z 26 barcelonských zastavení pouze 2, které uvádí, že společnost je gay & lesbian, ostatní jsou určeny hlavně pro pánské osazenstvo. Někam vás samozřejmě ani nepustí a popravdě, po vyprávění mého kamaráda, který si prošel asi třetinu všech těch gay klubů a saun během 4 dnů, bych to našim čtenářkám ani nedoporučila. My jsme se tedy necpaly tam, kde o nás nebyl zájem a začaly jsme velmi pozvolna, večeří v baru El Berro.

El BerroNa první pohled normální španělský bar s restaurací, u vchodu trošku duhy a uvnitř samí muži. Meníčko sestávající ze dvou chodů, dezertu a pití jen za 9,98 EUR nás nalákalo a tolik překvapilo, že jsme tomu ještě při placení nevěřily. Těstoviny nebo paella jako předkrm, čerstvé mořské plody nebo skvělá ryba jako hlavní jídlo a láhev vína napůl plus voda a vnucený meloun nebo zmrzlina pro jedlíky, za tohle vše jsme zaplatily pouhých 20 EUR a vysoké dýško tak bylo za skvělou kuchyni a milou obsluhu naprostou povinností. Samozřejmě, pokud jdete na večeři v 8 hodin, vypadáte jako typický turista, místní se na večeři začínají scházet až po deváté večer. Podobný zážitek jsme čekaly za stejnou cenu druhý den v baru BCN, který s El Berro přímo sousedí, zde však nad chutností jídla převládala atmosféra a návštěva tak byla mírným zklamáním. Na jídlo vám ještě můžeme doporučit v podstatě jakékoliv menší zapadlé bary směrem od gay čtvrti do centra, všude najdete výborné domácí tapas, jen se snažte si objednat ve španělštině (pivo a podobně snad zvládnete) a nedělejte ze sebe zbytečně turistu. V menších a domáčtějších barech dostanete obvykle tapas k pití zdarma. Dejte si ale pozor na to, kde sedíte, v jednom baru mívají i troje ceny za to stejné, záleží na tom, kam si sednete. Nejdražší je klasicky zahrádka, pak sezení u stolu a nejlevnější je bar. Rozdíly můžou být 20 centů na jeden nápoj, ale taky to může být 20 %… Takže pozor na to!

Vyloženě pro ženy? Takových podniků je v Barceloně docela málo a když už je hledáte, může se také stát, že je prostě nenajdete. I když jsou ve dvou ze tří gay map, i když stojíte před daným číslem popisným, nemusíte tam vykoukat vůbec nic. A nebo tam ten klub je, ale prostě neotevře a neotevře – například Butch Bear Bar, který nás sice až tak nelákal, ale chtěly jsme vidět místní podnik pro lesby. Bar ale neměl otevřeno vůbec a nejspíš byl v té době už delší dobu zavřený, jenom to nikdo neřekl vydavatelům gay průvodců.

AireMimo „teplou čtvrť“ najdete klub Aire, který spadá pod síť klubů Arena a jako jediný z nich je věnovaný právě dámskému publiku. Klub patří k větším, má prostorný plac na tanečky, dobře zásobený rozmanitý bar a krásné barmanky. Hudebně vás asi nečeká žádné velké překvapení, pokud tedy zrovna nepřijdete na některý ze speciálních tematických večírků. My jsme do klubu přišly sice až po půlnoci, kdy už to tam mělo žít, ale byl čtvrtek a návštěvnost tak byla docela malá. Vybrat by si ale člověk určitě dokázal ;).

DietrichNa velkou párty jsme si tedy zašly v pátek do klubu Dietrich. Jedná se o větší klub, kde probíhají o víkendu dámské večírky. Po návštěvě jednoho z nich bychom spíše řekly, že holčičí tancovačky, protože věkovou hranici 30 let zde z návštěvnic nejspíš žádná nepřekročila a pokud ano, dobře to maskovala. Na parketu povlávaly a bohužel zelí šlapaly dívky kolem 20 let, na první pohled spíše studentky. Hudebně by se to dalo označit za klasickou španělskou diskotéku, a když už podle melodie začal některý ze zahraničních hitů, následovala jeho verze ve španělštině. Bylo to aspoň osvěžující, když už ne hudebně dobré. DJka neměla v repertoáru jedinou písničku od Madonny, takže nás pak ani nenapadlo zkoušet něco náročnějšího či víc queer. Děvčata se ale bavila a i když neoplývala krásou a držela se ustrašeně v tanečních kroužcích, byl to evidentně jejich klasický víkendový program. Korunku zklamání z lesbické zábavy v Barceloně nasadila barmanka, která se nás snažila ošidit a pak tvrdila, že nemají víno. Ani bílé, ani červené. Vůbec. Její kolega ho samozřejmě měl, stačilo prostě jen popojít u baru dál. Naše rozčarování by se dalo vyvážet za hranice.

 

Chuť jsme si spravily následující den v Cabaret Berlin. Ten sice převážně funguje jako queer místo, ale akce zde bývají nepravidelné. Nám se zrovna poštěstilo se v Barceloně nachomýtnout v době před obřím LGBT festivalem The Circuit, a tak jsme mohly do Cabaretu Berlin vyrazit na zahřívací Warmup party pro L ženy. Mimochodem díky akci The Circuit jsme vám do České republiky dovezly dvě trička, o která jste loni v srpnu soutěžily.

Cabaret BerlinZačínalo se až po půlnoci, do té doby byl klub zavřený a jako bonus jsme s sebou měly místní doprovod (dva gaye a dvě lesby). Nebýt jich, tak se ani o akci nedozvíme, v gay průvodcích totiž chyběla.Vstoupit do tohoto kabaretu bylo jako vstoupit do snu. Nádherné prostředí. Nádherné ženy. Skvělá hudba. Speciální koktejly a profesionální obsluha. Tanečnice u tyče. Sexy DJka. Soutěže. Poutavé a promyšlené projekce na plátno. Povznášející atmosféra. Nelze ani popsat, jak moc se tato lesbická akce lišila od té z Dietrichu jen o den dříve. Naprosto jiná sorta lidí, všechno bylo o několik úrovní výše a přitom jen pár ulic od Dietrichu. Nechceme na tomto místě kastovat a povyšovat někoho na lepší společnost, ale jinak to snad nejde popsat, v kabaretu se sešly krásné mladé ženy zatímco v Dietrichu přešlapávala umolousaná děvčata, jejichž vrcholem večera byla do španělštiny přezpívaná Rihanna.
Pokud budete mít do Barcelony cestu zrovna když bude v Cabaret Berlin otevřeno, určitě se tam vydejte, stojí to i za cenu dražšího vstupného!

Barcelona má několik pláží a jedna z nich je „zasvěcena“přímo gayům. Pokud máte tu možnost a čas, doporučujeme čtenářkám vyzkoušet jak tuhle speciální pláž, tak některou z těch ostatních. Na těch se totiž jako ženy budete cítit asi lépe. Gay pláž v Barceloně je totiž plná mužů a žen zde najdete velmi poskrovnu, nebo aspoň my jsme pláž takovou zažily. Ženské pohlaví zde zastupovalo několik starších dam, které si užívaly, že jejich tělo zde nikdo nehodnotí, a tu a tam nějaká ta rozesmátá kamarádka příslušící k větší partě. Jisté je, že zde jako ženy oceníte fakt, že vaše tělo v podstatě nikoho nezajímá a nikdo ho nezkoumá. Ani příliš velký zadek, ani povislá prsa, ani vylézající žebra. Opalujícím se mužům, ze kterých celá polovina prostě nemá plavky, to bude opravdu ukradené. A pokud vám nebude vadit ani hlasitý sex na dámských záchodcích, na které si občas pánové odskočí, může to pro vás být velmi příjemný den na pláži. Přístup do vody zde není pozvolný, takže se můžete docela rychle zchladit a nebrouzdat se mořem minutu, než vám bude voda po prsa a v místním chiringuitu, což je plážový bar s hudbou, koupíte osvěžující drinky a občerstvení za pár euro.

Pár postřehů na závěr:

–    Nezapomínejte na siestu, kterou si Španělé dopřávají většinou mezi druhou a pátou hodinou odpoledne. Obchody bývají zavřené a všichni se raději chladí doma, doporučujeme zalézt i vám, alespoň někam do baru a dát si vychlazený San Miguel nebo Estrellu. Španělské pivo je lehčí než naše, což v teplotách nad 30 stupňů oceníte – osvěží vás a nebudete hned na plech :). Na baru zaplatíte méně než na zahrádce, rozdíl v ceně může být až 20 %!

–    Nebojte se jezdit metrem, doprava v Barceloně je přes den velmi příjemná a jednoduchá. Jedna cesta stojí 2,15 EUR, vyplatí se koupit si T10 kartu, kde máte 10 jízd za 10,30 EUR a může na ni jezdit kdokoliv. Z letiště si počkejte na obyčejný autobus a vyhněte se Aerobusu, který je více než jednou tak drahý. Linka č. 46 TMB vás sveze jednu cestu za 2,15 EUR, zatímco Aerobus si naúčtuje 5,90 EUR.

–    Noční doprava je trošku svízelnější, všechny autobusy jezdí z Plaza Catalunya, což je velké náměstí, které se v noci mění v rej narkomanů a podivných individuí. Nemáte vyhráno ani když víte, kterým autobusem jet – zastávky neoznamuje žádný hlas, takže pokud bydlíte dál od centra, snadno můžete přejet a nebo naopak vystoupit příliš brzy.

–    Zastavte se do Mercat Central, obří trh, kde vám budou oči přecházet z ovoce, zeleniny, uzenin, sýrů, mořských plodů a čerstvých ryb, sušeného ovoce a ořechů a tak dále a tak dále.

–    Na párty nemá smysl chodit dříve než o půlnoci, vždy v 10 večer se místní teprve scházejí na večeři.

–    Letošní mezinárodní LGBT festival The Circuit se koná 6.-17. srpna, více info na oficiálních stránkách.

–    Ochutnejte čerstvou Sangríu, dejte si v restauraci aspoň jednou Menú del día a pokud se nechystáte přímo do Valencie, tak si dopřejte aspoň katalánskou paellu. A samozřejmě tapas :).

A taky omluvte kvalitu fotek, je to pořád jenom bLog ;).