V sobotu odpoledne přišli lidé do centra Bratislavy podpořit svojí účastí Dúhový pride, jehož letošním heslem byla výzva „Poď von s rodinou“. Podle různých odhadů se ho zúčastnilo až 2000 lidí. K žádným nepokojům nedošlo, na místě dohlíželo na akci víc než 300 policistů městské, státní i dopravní policie a zadrženo bylo 7 jedinců, kteří se snažili narušit průvod.

Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na nedávnou změnu Ústavy, která podle organizátorů pochodu upřednostňuje pouze jeden typ rodiny a to ten „tradiční“, přičemž všechny ostatní „nevzorové“ modely staví na druhou kolej. „Či už ide o slobodné matky, otcov, rozvedených či ovdovených ľudí, ale aj heterosexuálne rodiny, ktoré definíciu spĺňajú, no nemyslia si, že je správne, aby sa spoločnosť delila na privilegovaných a menej privilegovaných,“ řekla ředitelka PRIDU Romana Schlesinger.

Podle jeho ředitelky byl letošní Dúhový PRIDE jedním z nejúspěšnějších ročníků. Přišli ho podpořit také různé osobnosti, nechyběla mezi nimi veřejná ochránkyně práv Jana Dubovcová, státní tajemnice rezortu spravedlnosti Monika Jankovská nebo europoslankyně Ulrike Lunacek, na pódium vyšel i primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Spisovatel Michal Hvorecký poznamenal, že „Neexistuje žiadna tyrania heterosexuálnej väčšiny homosexuálnou menšinou, pred ktorou strašia (politici), zato existuje čoraz väčšia tyrania nebotyčnej hlúposti, ktorou fundamentalisti zamorujú verejný priestor.“

Shodou okolností v době konání Dúhového PRIDU vyšla do ulic také Aliancia za rodinu s pochodem „Hrdí na rodinu“, jejímž cílem bylo poukázat na to, že „ocko a mama sú pre deti to najlepšie“, jak řekl jeden z organizátorů. Zároveň se samotného PRIDU zúčastnili také jeho odpůrci z Fóra angažovaných kresťanov ČR a SR.

Nicméně pochod proběhl bez potíží, duha toho dne zaplavila centrum a večer proběhla úspěšná After party v klubu NuSpirit. My přikládáme pár fotek z PRIDU.

Zdroj fotografií:
www.facebook.com/DuhovyPRIDE
Dúhový PRIDE na flickr.com