SoongavaNepál je země, která má přes 28 milionů obyvatel. Teprve v minulém desetiletí skončila éra nepálského království (monarchie zde vládla 239 let) a země se stala roku 2008 demokratickou republikou. Pomalými krůčky se země snaží vyprostit se z chudoby, na jejíž hranici žije 31 % obyvatel. Nedá se tedy očekávat, že by zde byl rozvinutý filmový průmysl. Přesto se však zadařilo roku 2012 vyslat do světa první nepálský film s queer tematikou. Hlavní roli v něm sehrála lesbická dvojice a film se jmenuje Soongava – tanec orchidejí.

Film režíroval francouzský režisér Subarna Thapa a snímek byl dokonce vybrán pro 86. Academy Awards (předávání Oscarů) jako reprezent Nepálu v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Do nominací se ale bohužel nedostal. Zato sklidil úspěch na mezinárodních filmových festivalech v Montrealu, Hamburku a např. v Torontu vyhrál na festivalu LGBT filmů speciální cenu poroty.

Hlavní hrdinkou je profesionální tanečnice Diya, jejíž přátelství se studentkou Kiran pomalu přerůstá v lásku. Její rodina jí mezitím vybrala ženicha a podle tradice by ho neměla Diya před svatbou vůbec vidět. Ženich zůstává divákům utajen, je pouze slyšet v telefonu, když zve Diyu na večeři s přáteli, na kterou se dívce z počestnosti nechce. Během večeře, na kterou samozřejmě žádní přátelé nedorazí, je pak vidět pouze jeho silueta. Zatímco láska Kiran a Diyi graduje, ženich si svou svatební noc vybere už v předstihu právě po oné zmíněné večeři. To bohužel nezůstane bez následků. Diya a Kiran se rozhodnout postavit se nastalé situaci čelem a i přes protesty rodin se odstěhují a najdou si společné bydlení. Diya si najde práci jako učitelka tance ve škole a Kiran pokračuje ve svých studiích. Kiran, která od pohledu pochází z liberální rodiny, má úzký vztah se svým bratrem, který nejspíše něco tuší, ale otevřeně o tom spolu nemluví.

Herečky na premiéřeTo se však změní, když se o výběru svojí dcery dozví matka, která se vztahem nesouhlasí a nahlásí na policii, že její dcera byla unesena a že Diya ji u sebe drží proti dceřině vůli. Drtivé reakce na sebe nenechají dlouho čekat. Před domem začnou protestovat rodiče, které Diya učí tanci, sousedé a po výpovědi ze školy přijde i výpověď z podnájmu. Tak velkým problémem je otevřené soužití dvou žen v Nepálu, byť ve velkém anonymním městě. Situaci se rozhodne nakonec vyřešit bratr Kiran, který ji nejprve přijde domů navštívit a přemluvit k tomu, aby ostudného vztahu zanechala a nastěhovala se zpět k rodině, místo pochopení však nakonec dojde k tragédii, kterou jako Evropani jen stěží pochopíme.

Silný příběh ukazuje, jak v některých zemích stále panují homofobní předsudky, které automaticky odsoudí každého, kdo se ke své orientaci přizná, zároveň v něm najdeme odhodlání a víru v lepší zítřky. A hlavně lásku. V hlavních rolích se představily herečky Deeya Maskey  a Nisha Adhikari, která se jako královna krásy z roku 2005 živí mimo herectví také modelingem.