Tori rozhovor 2014Tori Amos, americká skladatelka, textařka, pianistka a v neposlední řadě zpěvačka, aktuálně sjíždí světové turné pojmenované po svém posledním albu Unrepentant Geraldines. 11. června navštívila také pražské Kongresové centrum (ano, přicházíme s křížkem po funuse, ačkoliv si redakce tento umělecký zážitek nenechala ujít) a kromě dalších xx měst (celkem jsme napočítali 70 zastávek) navštívila v Rusku Moskvu a Petrohrad. A proč píšeme o Tori ve spojitosti s Ruskem? Fanouškům jistě neuniklo, jakou oblibu má tato umělkyně mezi teplým publikem.  A teplé publikum v Rusku je něco zakázáno, přeci se všichni musí chovat jako heterosexuálové.

Tori se ve svých textech ráda věnuje náročnějším tématům a nebojí se dát najevo svůj názor či postoj. A protože mají fanoušci možnost zažádat si u její manažerky (mimochodem lesby) o písně na přání, v Moskvě jí vnukli nápad zazpívat Nas Ne Dogoňat / Not Gonna Get Us od ruského (ačkoli pouze rádoby teplého) dívčího dua t.A.T.u.

Na jejích koncertech je naprosto běžné, že vystřihne cover nějaké písně, která se jí hodí nebo na kterou má ten večer náladu a je to vždy v „Tori stylu“, což znamená dvě piána a osobitý pěvecký projev. V Praze si dala Imagine od Johna Lennona, jinde zase píseň od Conchity Wurst anebo Rooting For My Baby od Miley Cyrus (kterou zná díky své třináctileté dceři Tash) prolínající se s písní od Sinead O’Connor.

Nas Ne Dogoňat / Not Gonna Get Us:

V posledním rozhovoru padla poznámka, že covery, které zpívá na své evropské šňůře, ty od Conchity Wurst nebo právě t.A.T.u., by mohly být interpretovány jsou podpora jejích gay fanoušků.

„No, tyhle věci nemůžeš dělat, aniž bys věděl, co to může znamenat. Mám tím na mysli, že je mi 50, nejsem úplně naivní! Nemůžeš být upejpavý. Hrát píseň od t.A.T.u., lesbickou hymnu, v Moskvě – musíš se toho chopit oběma rukama, protože když to neuděláš, nezafunguje to. Ruské publikum to navrhlo a já si pomyslela OK, tohle je vážně dobrý nápad. To jsem ani netušila, že Putin měl být dalším člověkem stojícím na tom pódiu. Následujícího rána tam měl mít proslov. Jeho ochranka se objevila na konci mého koncertu, aby místo mohli začít prohledávat, netušíc že jsem právě na pódiu dozpívala lesbickou hymnu.“

„Moje tour manažerka, která je lesba, je uklidnila, protože opravdu naháněli hrůzu. Ale koncert v Moskvě byl skvělý; přišli lidé z Ruska a lidé z Kyjevu a vidět je pospolu nehledíc na vládu bylo inspirující. Nezpívám pro vládu, zpívám pro lid.“

Tori je neúnavná a když použijeme její slova, velmi inspirativní umělkyně. Od roku 1998 žije se svým britským manželem Markem Hawleym, který je povoláním zvukař, a má třináctiletou letou dceru Natashyu „Tash“ Lórien Hawley, která dokonce nazpívala některé vokály pro album Unrepentant Geraldines a také Night of Hunters (2011).

Na ukázku přikládáme pár videí, byl to těžký výběr, protože její tvorba je opravdu rozmanitá. :)

Pretty Good Year z alba Under The Pink (1994)

Crucify z alba Little Earthquakes (1992)

Spark z alba From the Choirgirl Hotel (1998)

A Sorta Fairytale z alba Scarlet’s Walk  (2002)