Záhřebská Pride 2012Chorvatsko se stalo 15. července 2014 23. zemí v Evropě, která dala zelenou registrovanému partnerství. Jako jediná ze zemí bývalé Jugoslávie zatím umožnila homosexuálním párům být v oficiálně uznávaném svazku, ve kterém budou mít právo na dědictví, sociální dávky, zdravotní péči a daňové úlevy.

Registrované partnerství se v překladu bude jmenovat životní partnerství, což zní možná i lépe než verze, kterou máme v České republice. V parlamentu je odhlasovalo 89 poslanců, proti jich bylo jen 16. Životní partnerství v chorvatské podobě bylo navrženo podle toho dostupného v Německu a v parlamentu se mu dostalo podpory především od středolevicových a liberálních stran.

Premiér země Zoran Milanovič byl jedním z těch, kdo novelu zákona navrhl a prosadil. Přitom rovné manželství bylo v Chorvatsku v loňském prosinci zamítnuto 65 % hlasujících. Ještě dříve ten rok sháněli katoličtí aktivisté podpisy proti zavedení nového zákona.

„Ačkoli je zákon pořád trošku konzervativní a neumožňuje adopce, je pro stejnopohlavní páry nezbytný. Dodává párům právní uznání, veškerá hlavní práva a každým způsobem je uspokojivé. Navíc, rádi bychom zavedli životní partnerství i pro heterosexuální páry, čímž ukončíme tuto nerovnoprávnost,“ uvedl Daniel Martinovič, jeden z organizátorů Zagreb Pride.

Co to znamená pro Čechy jako pro jedny z nejčastějších návštěvníků této země na pobřeží Jadranu? Třeba a snad to, že už se na vás nebudou dívat místní tak vyjeveně či přes prsty, když vezmete svou polovičku na ulici za ruku nebo ji v restauraci políbíte. A třeba zde vyroste i více oficiálních gay klubů, které pořád v turistických oblastech není vidět.