Herečka Susan Sarandon, zastánkyně organizace UNICEF, bojovnice za oběti HIV/AIDS a hladomoru, nejedenkrát oceněná za svoji práci v této oblasti, věnovala starosti o druhé velkou část svého života a finančních prostředků. Aktuálně se podílí na kampani mezinárodní neziskové organizace Human Rights s názvem “Americans For Marriage Equality” („Američané pro rovné manželství“).

Na základě toho vzniklo krátké video oslavující lásku, manželský svazek a závazek. Susan sice přiznává, že svatba není nic pro ni – po rozvodu v roce 1979 strávila 21 let po boku svého bývalého partnera Tima Robbinse, aniž by si navlékli prsteny, ale dává jasně najevo svůj názor, že jde-li o manželství, hlasuje pro rovnoprávnost pro lesby a gaye.

Jmenuji se Susan Sarandon a jsem Američankou hlasující pro rovnost manželství. I když manželství nemusí být zrovna pro mě, jestliže je pro vás, měli byste zatraceně mít tu možnost…rovnoprávně a bezpodmíněně.

Amerika, ve které chci žít, oslavuje diverzitu a věří v rovná práva všech rodin bez ohledu na to, jak vypadají. Tak se přidejte ke mně a k většině Američanů, kteří podporují rovné manželství.

Stejnopohlavní páry se mohou legálně vzít v 19 státech a ve Washingtonu, D.C. Zbylých 31 států zákon nebo ústavní dodatek omezující manželství na spojení jednoho muže a jedné ženy. Nicméně průzkumy veřejného mínění ukazují, že Američané neúprosně míří k jednomu cíli a to k rovnosti gay sňatků. Podle serveru gallup.com je pro 55 % občanů Spojených států, což je, jak je uváděno, o 15 % víc než jaká byla situace před pěti lety, a jiné anketní servery přicházejí ještě s lepšími čísly.

Pro zajímavost, v minulosti podpořily obdobnou kampaň, tehdy „New Yorkers for Marriage Equality“ zaměřenou pouze na New Yorčany, hvězdy jako herečky Julianne Moore, Whoopi Goldberg, nebo třeba módní ikona Anna Wintour, tato videa jsou trochu staršího data (2011), ale Whoopi stojí za to. ;) Aktuální kampaň z letošního roku si můžete dohledat na webu Human Rights tady.

Ještě se na chvilku vrátíme k herecké kariéře Susan. Naše čtenářky by mohlo zajímat, že si zahrála ve filmech, které zaujmou subtextem anebo přímo neskrývaným eL vztahem dvou hlavních protagonistek. Subtext zmiňujeme ve spojitosti s road movie Thelma a Louise (1991) – víkendový výlet dvou kamarádek se zvrhne v neštěstí a útěk před zákonem; druhým snímkem je Hlad (1983) – hororové drama okořeněné postelovou scénou s krásnou Catherine Deneuve, ve filmu září také David Bowie.

A na závěr si dáme pár fotek Herečky s velkým H.