Na tento „skvost“ se mi dostalo tipu zde na Queermagu. Doteď nevím, jestli mám poděkovat. :) Když jsem tu bichli táhla z knihovny, přemítala jsem, jestli to opravdu bude stát za to, protože obálka vypadala vcelku obstojně, podle krátké anotace na přebalu jsem rovněž nabyla dojmu, že půjde o čtivý román s detektivní zápletkou… No, tak čtivé to asi je. Ale prokousat se prvními cca 200 stranami zvládne jen už ostřílený 4% knihomol-veterán.

přebal knihy FuriosoKniha Carin Bartosch Edströmové je rozdělena do dvou hlavních částí. V první jsou zběžně představeni aktéři prvního dějství – čtyřicetiletá aristokratka Louise a její mladá přítelkyně Caroline, Louisina kamarádka Anna a Carolinina sestra, lékařka Helena. Všechny čtyři spolu hrají ve smyčcovém kvartetu Furioso, které má před nahráváním desky na Louisině soukromém ostrově Svalskär. Bohužel však zasáhne osud a Louise utrpí před odjezdem na ostrov zranění prstů, které ji okamžitě jako první houslistku vyřazuje ze hry. Naštěstí má její dlouholetý přítel a shodou okolností nejlepší houslista v zemi, Raoul Liebeskind, zrovna volno a je ochoten ji zastoupit.

Raoulovým příjezdem na ostrov ale končí veškerá sranda, jelikož tento nadpozemsky charismatický padesátník rozehraje v kvartetu docela slušné představení. V tomto bodě se milé čtenářky připravte na těžké sady romantických až harlequinských zápletek, detailů a vztahových informací, které vyvolávají dojem, že autorka zadala do Googlu „evžen lovec žen“ a kostra příběhu byla hotová. Postupně se dozvíte, že Louise v podstatě dotlačila Caroline do těhotenství se svým bratrancem Pederem, že Anna byla kdysi s Raoulem zasnoubená a ten ji donutil jít na potrat, ačkoliv se na ni stejně vzápětí vykašlal, což však této prosté ženě nebrání v tom, aby po něm neustále vzdychala, že Helena s ním už po dvacet let udržuje poměr i přes své manželství a korunu tomu nasadí Caroline, která očividně není tak úplně lesba.
To by k vztahové části snad stačilo. Musím však upozornit, že je to duševně nejobtížnější část, zejména pro mne bylo velmi obtížné ty pitomosti číst bez toho, abych měla neustále oči navrch hlavy z těch pekel, co tam Edströmová navařila. Nu, posuďte dle svých zkušeností samy, já osobně mám problém s vykreslením neuvěřitelně přitažlivého muže ve středních letech se zlatým zubem, břichem a kašmírovým svetrem, po jehož koncertě ženy vstávají ze zvlhlých sedadel…

Byl středně vysoký a měl polodlouhé tmavé kudrnaté vlasy, nad vysokým čelem sčesané dozadu. Pár stříbrných nitek prozrazovalo, že už není nejmladší. Nad hnědýma očima se klenulo husté obočí a na mírně pihovatém nose spočívaly hranaté brýle bez obrouček. Ústa měl hezky tvarovaná, plný spodní ret trochu vysušený a rozpraskaný. Polovinu jednoho řezáku měl ze zlata, což spolu s třídenním strništěm dodávalo jeho jinak intelektuálnímu vzezření pirátský nádech.

Tento hřebec tedy rozpoutá na ostrově vztahovou bouři, která spočívá ve svedení Caroline (jež v tom rozhodně není nevinně), přičemž ještě stíhá flirtovat s Annou a vzpomínat na svoje četné avantýry s Helenou. Víkend je tedy slušně nabitý emocemi, které nečekaně vyústí v Raoulovu vraždu.
Tu v druhé části knihy přijíždí na ostrov vyšetřovat komisařka Ebba Schröderová se svou podřízenou Vendelou. Nutno přiznat, že tato část knihy je mnohem lepší, ačkoliv připustit, že by se policejní inspektorce mohla líbit kostnatá stará šlechtična, je taky docela sado. Obě policistky se snaží rozplést dost zamotané klubko informací, které jim navíc svědkyně poskytují jen velmi neochotně a vybíravě. Motiv by se dal najít u každé a trefit tu správnou, která se rozhodla houslového virtuóza z hvězdného nebe sestřelit, je oříšek, na který však bystrý čtenář může přijít sám i před závěrečným rozuzlením.autorka Carin Bartosch Edström

Románová prvotina Carin Bartosch Edströmové se ale suma sumárum povedla. Málokdo by z placu napsal tak dobře propletenou krimi v klasickém duchu „whodunnit“. Když pominu první polovinu, kterou jsem dočetla jen se sebezapřením, tak zbytek knihy mne docela překvapil. Ačkoliv ji svým známým doporučovat nebudu, méně kritické, cynické a feministické čtenáře by mohla zaujmout… :)

 

Luce

Knihožrout. Volnočasová aktivistka. Audiobook lover. Pohybový maniak a nadšenec. Hudební narkomanka. Naivní snílek. Ostravská náplava. Amatérská grafička. CML sLez Grrls.