La Roux Trouble In ParadiseBritská zpěvačka Elly Jackson (*1988), která se do povědomí dostala roku 2008 díky elektropopovému duu La Roux, vydala v červenci nové album. Interpretem je stále La Roux, i když už se nejedná o duo (Ben Langmaid svou spolupráci na projektu ukončil v roce 2011) a po pěti letech od první desky mají tedy milovníci hitů jako Bulletproof, In For The Kill nebo I’m Not Your Toy konečně další album na poslouchání. Je na něm sice jen 9 písní, ale na první poslech to tak akorát stačí.

Na tvorbě alba se podílel především Ian Sherwin (skládal například pro Stereophonics nebo Freemasons) a Ben Langmaid, který sice projekt La Roux oficiálně opustil, přesto jeho jméno najdeme rovnou pod pěti písněmi.

Kritiky na album se poměrně rozchází, někdo návrat do osmdesátkového soundu opěvuje, jiným přijde nedostatečně propracovaný a plytký. Hudebně je ale nové album určitě „stravitelnější“, Elly už nezkouší vystoupat k výšinám, které rvou uši (jako například u Fascination z prvního alba), ale drží se spíše při zemi, kde její hlas nezní jako nějaké zoufalé a odkopnuté chudinky. Z části to ale asi taky bude tím, že po vyčerpání z turné v roce 2011 přišla o schopnost zpívat ve falzetu a léčení trvalo dva roky, takže byla tentokrát při tvorbě umírněnější. Při nahrávání alba byly použity také opravdové hudební nástroje, takže už nejde o čistou elektroniku jako v případě debutu.

La RouxTextově se nejedná o žádný velký posun, stále tu najdeme srdcebolné naříkání, ale texty k písním Silent Partner nebo
Paradise Is You jsou docela povedené (narozdíl od nejednoznačné The Feeling). Slibný název má skladba Cruel Sexuality, která se zabývá krutou stránkou domácích postelových radostí, pro Elly však spíše starostí, i když „přes den mě činíš šťastnou“ a v noci to vypadá, že to rozjíždí až moc. Jenže k textu se ta hudba vůbec nehodí, písni chybí jakýkoliv erotický náboj a postrádá silný refrén, který by si posluchač zapamatoval.

Jednoznačnými hity z alba jsou první singl Uptight Downtown a Let Me Down Gently, potenciál má také Silent Partner, ze které osmdesátky přímo čiší a kterou by si člověk nebýt znásobených vokálů klidně popletl s nějakým o třicet let starším kouskem. Let Me Down Gently je nádherná náladovka, která neobjevuje nic nového, ale poctivě se zasekne v hlavě a potřeba poslouchat ji dokola trvá a trvá. Má už i oficiální videoklip.

Nejde si nevšimnout, že Elly Jackson vyrostla do krásy, androgynní styl dovedla k dokonalosti a svým vzhledem dokáže zaujmout už obě pohlaví (původní fankluby se rekrutovaly hlavně z mladých leseb, které zpěvačka oslovila svým stylem oblékání). Vysoko vyhnané číro a blyštivý disko-retro ohoz vyměnila za ležérní vlnu a elegantní sexy oblečení. Dá se očekávat, že kadeřnictví teď budou (minimálně v Británii) okupovat fanynky s žádostí o střih jako La Roux. Když se podíváte na přebal alba, nepřipomíná vám pop-artového Davida Bowieho? :)

Za zmínku určitě stojí píseň Tropical Chancer, kterou si nejprve poslechněte sami, než budete číst dál.

Tak co, nezní vám tak trošku povědomě? Nebroukali jste si místo „I met him through a dancer, he was a tropical chancer“ spíše „We’ve come too far to give up who we are“? Jojo, zní to jako Get Lucky, velký hit Daft Punk loňského roku. Vykradla je Elly Jackson? Podle všeho prý ne, píseň už totiž hrávala roku 2013 na březnových koncertech ve Velké Británii, měsíc před vydáním singlu Get Lucky. Sama zpěvačka ale přiznala, že při tvorbě alba poslouchala hodně diska včetně klasik, které obsahují kytarové riffy Nila Rodgerse, který se na písni Get Lucky podílel.

Ptáte se na turné? To odstartuje příští týden překvapivě v Piešťanech na Slovensku na Grape Festivalu. Chcete-li si dát místo Prague Pride pochodu nebo snad po něm výlet na Slovensko, La Roux vás na pódiu přivítá jako poslední vystupující na hlavní O2 stagei v 00:50. Více info zde. Na Slovensku nám bude nejblíže, v neděli 17. srpna ji ještě zastihnete v Budapešti na Sziget Festivalu a po pařížském zastavení 24. srpna odlétá až do října na turné po Kanadě a USA. Do Británie se vrátí až v listopadu, ale třeba v prosinci se objeví zase poblíž – v Německu. Konkrétní data a místa turné jsou k přečtení zde.