Kila sem, kila tam, co já s nima udělám… Buďto se budu hodně dlouho dívat na osmdesátkovej film Predátor a pochytím něco od mimozemšťanů, kterejm se povedlo dokonale se zneviditelnit nebo seberu odvahu a do něčeho se nacpu. Jako do oblečení. Můžu na sebe hodit nějakou nenápadku a nebo to můžu rozjet ve velkým, a to doslova. Teď se musím poplácat po ramenou, že v až tak „velkým“ to rozjíždět nemusím (to přijde až po těch 7 dětech, co mám ve svojí pětiletce), protože se naštěstí ještě při troše fantazie vlezu do běžně dostupnejch velikostí, co jsou v našich obchodech k dispozici. Nemluvím teda třeba o značkách jako Zara nebo Tally Wejl, kde se do XLka nevleze ani 75 kilo živé váhy (jak vypadají Španělky vím, ale jak se do toho ty Švýcarky můžou sakra vlízt???!). Ono taky záleží na tom, jakej má kdo styl a jak moc se nebojí se při oblíkání odvázat. Třeba teď na fesťáku jsem potkala slečnu, která mě upoutala na první pohled.

Takko letní šatyNejen, že měla asi 155 centimetrů a 90 kilo (tady fakt jen odhaduju, když si vzpomenu na příběhy z časopisů, jak šťastný vyvolený dámy zázračně zhubly a ty jejich fotky před a po), to by bylo úplně fuk, ale ona měla MOJE šaty z Takka. MOJE šaty z Takka, co jsem si loni koupila v nějaké neuvěřitelné slevě za dvěstapáďo jako romantický šatičky do práce. A to nás dělilo hodně centimetrů i kilo. Čuměla jsem na to jak tele na nový vrata a pak jsem uznala, že já to prostě nosit neumím. Jen abyste věděly, jak vypadají – hodila jsem to do googlu a ejhle, hned jsem je našla! Slečna na obrázku teda není ta stejná jako ta z fesťáku, ale postavu má vesměs stejnou jako já (když jí uberete pár kilo a pár cenťáků přidáte). No a teď si v těch šatech představte někoho o hlavu menšího s mírama 100-95-100 (slečna byla docela souměrná). Já jsem to prostě nepochopila. O módě vím totiž evidentní prd.

Tahle slečna se prostě uměla nosit a bylo jí jedno, co na to kdo řekne. Šaty vystajlovala červenýma punčocháčema, nějakou punkerskou kabelkou a krátkým rebelským sestřihem. A bylo vymalováno. A já doma stála před zrcadlem půl hodiny a zkoušela jsem snad 8 modelů, než jsem si nakonec vybrala něco, v čem ten fesťák přežiju. Houby leda, takhle se to musí dělat. Prostě se neschovávat, tak jako se neschovávají slavný lesby jako Mary Lambert nebo Beth Ditto. O lesbách se říká, že se častěji zakulacujou, páč nemají vedle sebe toho týpka, kvůli kterýmu by musely shazovat a že ta jejich polovička stejně taky nakyne, tak si nemají co vyčítat. No, z osobní zkušenosti musím přiznat, že ve dvou se to přibírá fakt jednoduše, ale stejně to bude jen nějakej šovinistickej blábol. Když to ale porovnám s klučičíma párama, kde si vyčítají každej plátek šunky a dvě hranolky, který snědl ten druhej navíc, tak je pravda, že holky se prostě asi míň hlídají, protože jejich protějšky nejsou takový svině. Nic ve zlým, kluci. Dejte si hambáče i za mě.

Tak teda co – můžou holky nosit šaty, když jim není velikost 36 ani 46? Většinou ani ne tak můžou, jako spíš musí. Zvlášť menším postavám prostě sluší víc šaty než gatě, co ještě zkrátí nohy a buďto se hloupě přisáknou a nebo ty končetiny naopak rozšíří. Pochopily to obě výše zmíněný zpěvačky, bouří se proti tomu Lea DeLaria. To je kdo, ptáte se s mrkví v puse (mrkev je dobrá na dietu, kdybych někdy nějakou držela, tak by byla mrkev určo můj favorit) a já odpovídám, že to je jedna z nejslavnějších butch leseb na světě. Pomineme-li samozřejmě Helenu Fibingerovou (pardon) a Angelu Merkelovou (ftípek). Lea DeLaria (*1958 a na svůj věk vypadá ku*a dobře!) je americká herečka a bavička, která se vyoutovala roku 1993 (dřív než slavnější souputnice Ellen DeGeneres – co to sakra znamená s těma De- před jménem? Měla bych se jmenovat Potrhlá DeChřastava???!). V sukni ji neuvidíte, Lea má velkou sbírku sak, košilí a kravat a docela dobře to kombinuje. Posuďte samy.

Je to sice trošku na jedno brdo, ale má to nápad a vypadá to dobře. Hodně dělá samozřejmě účes, kdyby měla nějaký lokny, tak by to bylo k ničemu. Jestli vám něco říká stand up comedy a umíte anglicky, mrkněte na následující video, kde vás Lea přesvědčí o svým ostrovtipu. Stand up o tom, jak je skvělý mít veřejný „kabinky“ v obchodě s oblečením si projeďte zde.

Beth Ditto (*1981) byla svýho času docela přízrakem, nikdo z Česka neznal její kapelu The Gossip, nikdo pořádně ani nevěděl odkud jsou, ale lidi znali tu „tlustou zpěvačku, co se na akcích klidně svlíkne do spoďárů“. Ty časy jsou pryč, Beth se zklidnila, vdala se (za dlouholetou přítelkyni Kristen Ogata) a samozřejmě taky zhubla. O kapele teď dlouho nebylo slyšet, buďto si dávají tvůrčí pauzu, nebo na něčem v tajnosti pracujou a nebo si jen Beth užívá života vdané paní. Každopádně – šaty ano, kalhoty ne. Podívejte se samy, jak rozhodně NE:

A takhle JO:

Jasně vidíte, že černá sice vede, ale i v jinejch barvách se „to dá“ a může to vypadat dobře. Beth se s tím prostě nese*e a může si dovolit i nějakej ten úlet. A ještě jí to projde. To další dáma na holení, Mary Lambert (*1989), je co se týče oblíkání konzervativní a drží se svýho – hezký šatičky a dlouhý vlnitý vlasy. Sice má tetování přes celou paži, ale pořád působí jako miloučká slečna z vedlejší ulice, co donese spoustu voňavejch koláčků. No a nebudu vám nic nalhávat, ta v poslední době zhubla taky, prej je to tak lepší. Na první pohled je jasně vidět, že ji její postava předurčuje k dámskejm šatům, protože má hezkou tvář a dmoucí se hrudník, to udělá svoje, to známe. Když se navlíkne do něčeho ležérnějšího, kouzlo je to tam.

Je jasný, že záleží na tom, kde vám nějaká ta síla nebo snad někdo jako Bůh nadělil/a víc – na našich třech případech je pěkně vidět, kdo může šaty nosit a kdo ne. Malá připrclá Lea (pardon) by v šatech vypadala jako skřítek z vánoční besídky, její malá postava prostě nic takovýho nedovolí. Beth taky nevyrostla zrovna do výšky, ale její přednosti a pomyslná křivka pasu taky leccos dovolí. Nejlíp je na tom ale Mary, která má přirozeně hezkou tvář a proporce, který jí sedí. Zkouším si ji představit pohublejší, ale nějak to nejde. Ale nepřekvapilo by mě, kdyby se za rok za dva začala prohánět po koncertech v menších velikostech, vono je to přece jenom praktičtější, když si může člověk vybrat, že jo. A hlavně – vyvarujte se krátké ofiny, jo? Já s ní taky už musela něco přetrpět :(.

A taky – ať to hraje, néééé?

Jestli můžete, noste podpatky. Udělají svoje, i kdyby vám jen narovnaly shrbený záda.  A kdo se teď hrbí, tak ať se okamžitě narovná! A kdo by byl nespokojenej, pro toho mám jeden vzkaz od Beth, ta říkala, že kila neřeší a ten kdo jo, tak má jít tím správným směrem. Takže tam.Move in the right direction