Ahoj Wando, 22.-24. srpna se v Praze (?) koná NatsuCon, festival o japonské kultuře, zaměřený převážně na anime a mangy. Co bys o tomto festivalu řekla úvodem?

Wanda: NatsuCon je festival, který se zatím koná teprve po druhé, návštěvníci se ale nemusí bát, že by organizátoři nevěděli, co dělají, neboť většina z nich má zkušenosti s organizováním jiných anime festivalů a NatsuCon vznikl jako snaha o návrat ke kořenům. Tudíž aby byl festival takzvaně od lidí pro lidi a nejednalo se jenom o komerční záležitost s tisícem návštěvníků a nekvalitním přístupem. Festival nabízí návštěvníkům zejména přednášky na tématiku týkající se anime, mang a her, ale lze se na něm dozvědět mnoho dalšího – jeho součástí jsou například také workshopy, promítání a různé soutěže.

Čtenářky by festival měl asi zajímat hlavně kvůli sekci Yuri, vysvětlíš, o co se jedná?

Yuru Yuri
Yuru Yuri

Yuri je tématika zahrnující silné vztahy mezi ženami, ať už se jedná o přátelství, platonickou lásku či plnohodnotné lesbické vztahy, a to zejména v anime, mangách či vizuálních novelách. Na NatsuConu nás ale letos najdete pod kategorií Shoujo-ai, což je výraz označující silné vztahy mezi ženami používaný především na západě, který sice není úplně přesný, ale je mezi fanoušky často známější. Naše sekce existuje již více než šest let a pravidelně se účastníme pražských anime festivalů. Na Natsuconu proběhnou na danou tématiku čtyři přednášky, kdy dvě z nich povedu já. Letos se chceme věnovat trochu více okrajové tématice, jako například lesbickým hrám či stereotypům v yuri tématice. Většina z nás čerpá z anglických zdrojů, protože české překlady yuri nejsou běžné a většinou hlavně postrádají potřebnou kvalitu a japonsky zatím moc neumíme. :) Program ke stažení a nahlédnutí zde (nás hledat pod označením shoujo-ai).

Jak podle tebe vypadá typický český fanoušek Yuri?

Typický yuri fanoušek neexistuje! :) A je to proto, že yuri je populární napříč pohlavími i sexuálními orientacemi. Yuri mají v oblibě zejména bisexuální a lesbicky orientované ženy a pak heterosexuálně orientovaní muži, ale příznivci se našli například i mezi asexuály. Téměř každý fanoušek zná anime Strawberry Panic, což je taková klasická yuri romantika, která se odehrává na dívčí škole. V případě zájmu přečíst si kompletní PDF verzi přednášky, kterou jsem měla na dané téma, lze ji stáhnout zde: http://ulozto.cz/xyEgsCaF/typicky-cesky-yuri-fanousek-pdf

Ukázka Yuri:

Jak bude festival vlastně probíhat?

Festival se koná ve školním areálu v Praze a bude probíhat tři dny od 22. do 24. srpna. Kromě zajímavých přednášek a workshopů je skvělý hlavně v tom, že se na něm potkáte s dalšími lidmi, které zajímá anime, manga a samozřejmě za naši sekci můžeme říci, že se na něm vyskytuje mnoho bisexuálně i lesbicky orientovaných žen. Dalším velkým plusem jsou překrásné cosplayerky, o které určitě ani letos nebude nouze.

Co bys doporučila jako první anime pro někoho, kdo by se rád na festival přišel podívat a chce se předtím tak trošku “vzdělat”?

Akuma no Riddle
Akuma no Riddle

To je strašně těžká otázka. Z hlediska základního přehledu je z anime rozhodně nejznámější již výše zmiňovaný Strawberry Panic. Z novějších kousků teď rozhodně frčí akční yuri anime o assasinech Akuma no Riddle nebo komediální Yuru Yuri. Z hlediska mang (japonské komiksy) je určitě nejprofláklejší manga Girl Friends od autorky Milk Morinaga.

A jaké je tvoje nejoblíbenější anime/manga?

Taky strašně těžká otázka, vzhledem k tomu že jsem viděla a četla hrozně moc zajímavých kousků. Obecně v anime tématice upřednostňuji spíše akční yuri tématiku jako například Noir nebo mám velice ráda mahou shoujo (Magické dívky) tématiku jako Puella Magi Madoka Magica a Mahou Shoujo Lyrical Nanoha a posledně jako vášnivý sci-fi fanoušek obecně můžu rozhodně doporučit anime Blue Drop. V manze mě zase baví převážně kousky, které se zaměřují na citovou stránku hrdinek a zároveň obsahují trochu erotiky či temné podtóny, ale s dobrým koncem. Skvělé mi přijde Hanjuku Joshi od autorky Morishima Akiko nebo třeba Her World od autorky Hakamada Mera.

V červenci už proběhl festival Advik, jak se tyhle dva festivaly liší?

Řekla bych, že hlavní rozdíl spočívá zejména v tom, že Advik je více komerčně zaměřen, a je proto i podstatně větší, musím ale poznamenat, že letošní ročník měl poměrně pohodovou atmosféru. Také se na obou festivalech vyskytují jiní přednášející a i témata, yuri sekce je letos takovou malou výjimkou. Řekla bych, že Advik byl více orientován na fanservice, kdežto NatsuCon jde mírně vážnějším směrem, ale úplně diametrální rozdíly mezi festivaly
nejsou.

Ukázka ze Strawberry Panic:

Jak ses vlastně k japonské kultuře dostala a co tě na ní tak zaujalo, že se podílíš na těchto
českých festivalech?

Strawberry Panic
Strawberry Panic

Dostala jsem se k anime jako slepá k houslím. Kdysi jsem dělala aikido a kamarád mi doporučil Strawberry Panic, protože jsem se tak nějak přiznala, že mě to táhne k holkám (v té době jsem ještě ve své orientaci neměla úplně jasno, dnes už jsem vyoutovaná lesba). První anime, které jsem viděla, bylo samozřejmě Strawberry Panic. :D Zaujala mě zejména krásná kresba, a pak také to, že příběh se odehrával na dívčí škole, kde snad ani jednu hrdinku nenapadlo, že by se jí třeba nemusely líbit holky. Kamarád samozřejmě ocenil můj zájem, a protože yuri sekce před šesti lety již existovala, i když byla ještě tak trochu v plenkách, bylo mi nabídnuto, jestli si nechci zapřednášet. A tak nějak se mi to zalíbilo a od té doby se mě nemůžou zbavit. :) Tehdy bylo ale přednášení jednoduché, protože yuri bylo něco nového a lidé byli vděční i za pár titulů, v dnešní době je těžké připravovat zajímavé yuri přednášky, protože yuri fandom už je poměrně veliký.

Teď trošku odbočíme od Yuri, jak vlastně japonská veřejnost přijímá odlišná sexuální orientace? Probíhají tam třeba i pochody hrdosti?

Přiznám se, že v Japonsku jsem zatím nebyla, i když se tam chystám, takže bych nerada poskytovala falešné informace. Z toho co ale vím, tak to tam funguje tak trochu způsobem, že se o homosexualitě a bisexualitě ví, ale nikdo o tom moc nahlas nemluví. S transsexuálními lidmi je to trochu jiné, rozhodně nejsou neobvyklé transsexuální celebrity, naopak jsou poměrně populární. Poměrně zajímavá je manga Honey Honey která je od opravdové lesby Takeuchi Sachiko, která píše o svém životě a životě svých LGBT přátel. V Tokyu pak existuje část zvaná Ni-chome, což je obrovská čtvrť plná LGBT barů, dokonce se považuje za jednu z největších na světě. Co se týče Pridu, v Tokyu se Pride koná, ale já osobně nemám k Pridu úplně pozitivní vztah, takže jsem se o to sama podrobněji nikdy nezajímala.

Věděla bys, jaká má v Japonsku LGBT komunita práva co se rovného manželství nebo adopce týče?

Co se týče manželství, je to docela zajímavá otázka. Oficiálně zatím nemají lesby právo se v Japonsku vzít, i když se o tom už posledních pár let jedná, a Japonsko je čím dál více tolerantní (byl zvolen gay politik a jsou populární  transsexuální celebrity). Ale často se homosexuálové “berou” právě pomocí adopce, kdy jeden je jakoby adoptován rodinou toho druhého. Adopce dětí zatím legální není.

Díky moc za rozhovor, snad přijde na letošní Natsucon více nových fanoušků a fanynek.

Taky díky a budeme se těšit!

A ještě jedno Yuri: