Z celkem 276 účastnic, které vyplnily náš průzkum Butch nebo femme? a přiznaly se k jiné než heterosexuální orientaci, je jasné, že naše stránky čtou především dívky ve věku 17-21 let, těch totiž byla v průzkumu celá třetina. Mezi 22 a 26 lety je zhruba pětině čtenářek, kategorie nad 27 let tvoří 15 % a respondentek, těch, kterým je 16 nebo méně, bylo jen 7 %. Drtivé většině z dotazovaných na tom, co máme na sobě a jak vypadáme, záleží a přirozeně tedy řešíme, co na sebe, abychom na okolí působily právě tak, jak chceme.

Celá čtvrtina respondentek nesleduje módu nikdy (ani v časopisech, ani na internetu) a často vyhledává informace o módě jen pár z dotazovaných. Když už se o módu zajímáme, zajdeme především obhlídnout obchody, otevřeme časopisy a magazíny nebo jdeme na internet, až 40 % z nás čte módní blogy.

Z průzkumu jednoznačně vyplývá, že preferujeme ženský vzhled a dámský styl oblékání, celkem se jako femme označila polovina dotazovaných, třetina toto rozlišování neřeší a zbytek se identifikuje jako butch. Odpověď butch zaškrtlo celkem 50 respondentek, z nich 7 patří k bisexuálkám a zbytek se označil za lesby (tedy žádné velké překvapení). Většina butch dotazovaných poslední trendy nesleduje a svět módy ji nezajímá, zato u femme to bylo přesně naopak, nezájem o módu projevilo necelých 40 %.

Vypadá takhle butch?A proč se butch oblékají v pánském stylu nebo dávají přednost mužskému vzhledu? Protože se v tom cítí pohodlně a líbí se jim to, to byla nejčastější odpověď na otázku. Mnoho butch žen také uvedlo, že jim ženský styl nesluší nebo že se raději oblékají sportovně. Většina butch žen si tento styl osvojila už v dětství, zbytek potom při uvědomění si vlastní sexuální orientace a po coming outu.

Zde vybíráme některé z nejčastějších odpovědí:

Cítím se v něm pohodlněji a víc sama sebou, v ryze dámském oblečení si připadám nepřirozeně; jednotlivé součásti pánského oblečení se mi líbí více než dámské.

Je to pohodlné, připadám si víc svá.

Protože mi dámská móda přijde nudná a jednoduchá. Vždycky, když hledám nějaká trička, tak jsou buď jednobarevná a není žádný zajímavější potisk na nich. Jelikož jsem sportovní typ dívky, mám raději volný styl a to je právě ten klučičí.

Vyrůstala jsem s bratrem a od malinka jsem nosila tyto věci.

V šatech a sukních jsem se nikdy necítila, pokouším se oblékat spíš do stylu tomboy, ale nemám moc vkus, takže jdu metodou pokus-omyl.

Lze nakupovat vyloženě v dámském oblečení a mít přitom butch styl? Podle dotazovaných to nejde, pouze jedna z nich totiž uvedla, že v pánském oddělení nikdy nenakupuje. Dvě třetiny v něm nakupují často, třetina občas. Pánské prádlo pak obléká necelá polovina butch žen, které zodpověděly tento dotazník, 52 % by pánské prádlo nikdy nenosila.

Při vymýšlení otázek nás zajímalo, jestli se butch ženy musí obávat nějakých nepříjemných reakcí na svůj styl, ale podle všeho nic takového není obvyklé. Zhruba čtvrtina totiž uvedla, že má nepříjemnou zkušenost s reakcí okolí. Všech respondentek bez ohledu na styl jsme se také zeptaly, jestli podle jejich názoru může butch lesba nosit podpatky. Jednoznačnou odpověď jsme nedostaly, třetina se přikláněla k tomu, že ne, třetina v tom nevidí problém a třetina si nebyla jistá. Když odpovědi ale rozklíčujeme podle toho, jak čtenářky samy sebe rozdělily, pak je hezky vidět, jak podléháme stereotypům. Femme ženy se v nadpoloviční většině shodly, že butch lesba podpatky nosit nemůže, zatímco nejliberálnější odpovědi přišly od těch, které rozdělení na butch a femme neřeší.

Všechny respondentky pak odpovídaly na otázku, zdali ony samy podpatky nosí a pouze 8 % uvedlo, že je nosí často, z toho se všechny označily jako femme. Mezi butch ženami je polovina nenosí nikdy a zbytek pak jen tehdy, když si to opravdu žádá situace.

A jak jsme na tom s preferovaným stylem u protějšku? Může se femme ženám líbit butch a naopak? Celé polovině dotazovaných se takové ženy nelíbí a zajímavý je fakt, že stejně odpověděly i butch respondentky. Většího úspěchu se dočkaly femme ženy, které se líbí 90 % dotazovaných. Nutno však podotknout, že otázky nebyly koncipované tak, který styl se líbí víc, ale byly položeny dvě oddělené otázky, zdali se vám líbí ženy, co se oblékají jako butch a preferují pánský styl, resp. ženy, co se oblékají jako femme a preferují dámský styl. Tyto dvě skupiny jsme tedy nevystavovaly vzájemnému souboji :). Vzhled partnerky je přitom důležitý pro 76 % dotazovaných.

Takhle to vypadá v pražských ulicích
Takhle to vypadá v pražských ulicích

Dále nás zajímalo, jaké oblečení si vlastně kupujeme, značkové oblečení volí půl na půl 64 % čtenářek , zbytek pak z poloviny nosí pouze neznačkové a nebo si naopak na značky potrpí. Nejoblíbenější značkou v průzkumu se staly ty sportovní jako Adidas, Nike a Puma, čtenářky si také oblíbily skejťáckou značku Vans a oblečení z obchodů s.Oliver.

Jak a za kolik utrácíme? Utrácíme přiměřeně, až třetina z nás neutratí za módu měsíčně více než 500 korun, druhá třetina vydá na nákupech do 1000 korun a 27 % respondentek pak utratí do 2500 korun. Nad tuto částku pak utrácí zhruba 10 % čtenářek, které preferují značky jako Tommy Hilfiger, Guess a Mango. Nejvíce samozřejmě utrácíme za boty, druhou nejdražší položkou v šatníku jsou pak košile, kalhoty a svršky jako kabáty a bundy.

Klasické butch oblečení je od nepaměti košile, alespoň v českém měřítku, zmiňuje ho velká většina respondentek. Dále pak vedou džíny, trička s potiskem, kšiltovky s rovným kšiltem a skejťácké boty.  U této otázky jsme jim ponechaly volné pole působnosti a některé z nejzajímavějších odpovědí si můžete přečíst níže (odpovědi jsme nijak neupravovaly).  Jak tedy vypadá klasické butch oblečení?

kvalitní oblek s klasickou košilí a polobotkami (klidně na podpatku či platformě)a kloboukem

široké kalhoty, o dvě čísla větší triko, botasky

To co si dnes krome butch obkleknou uz jenom automechanici v civilu.

pánské kalhoty s rozkrokem u kolen,polokošile,kšiltovka a krátké vlasy „na kluka“

Domnívám se, že je to fuk, jde o osobnost.

Někdo košili, někdo vytahaný triko…

Košile, velikost 50

Neřekla bych, že butch mají nějaké specifické oblečení. Každá může nosit něco jiného a vypadat tak. Ale kdybych opravdu musela odpovědět, asi by to byla košile a obyčejně džíny.

Těžko říct, asi hlavně oblečení co je unisex a zakreje ženský křivky, na druhou stranu poslední dobou se taky objevuje dost pojem tomboy, kdy holka nosí klučičí oblečení, ale jako kluk nevypadá, což mi přijde docela sexy.

Volnější kalhoty s páskem (dost často jsem pozorovala vykukující trenky), kostkovaná košile – pod tím bílé tričko/tílko, baseballová čepice

Pánský styl, okořeněný dámskou sexualitou ;)

jeansy, košile, placatá kšiltovka a skate kecky

Nemyslím si, že by existovalo klasické butch nebo femme oblečení, ale pokud mám tedy charakterizovat butch oblečení tak šaty to ve většině případů nejsou.

Kostkovaná košile (že se to vůbec ještě prodává) Potrhané riflové kraťase (volné samozřejmě) skate boty a nesmí chybět miliarda náramků a na hlavě ježka tak přegelovaného až popíchá babičky v autobusech

Poslední otázky směřovaly na funkčnost vašeho gaydaru a to, jestli se na něj můžete spolehnout. Většina z nás se občas trefí a pozná, zdali je druhá osoba také homosexuální nebo bisexuální, pouze deseti procentům se „odhalit“ někoho z LGBT komunity nedaří. Celkem 43 % se pak stalo, že za butch lesbu považovaly někoho, kdo byl ve skutečnosti heterosexuální. Nezbývá než dodat, že měla na sobě asi košili a placatý kšilt :).

Na závěr ještě vybíráme pár zajímavých postřehů, které jste po vyplnění dotazníku zanechaly a moc vám za jeho vyplnění ještě jednou děkujeme. Troufáme si tvrdit, že v takovém měřítku se jedná o první dotazník na toto téma v České republice, který mohl pro někoho přinést překvapivé výsledky. Doufáme ale, že vás odpovědi nezamrzely a nebudete na sobě nic měnit jen proto, že podle některých jsou podpatky butch lesbám zapovězeny nebo že musíte číst módní magazíny, abyste mohly být samy sebou.

Názory na toto téma (neupravené):

Člověk svým stylem oblékání a vystupováním odhalí vše, co je v něm.

Diverzita společnosti je nutnou součastí všeho kolem nás. Teší mě existence butch i femme, poukazuje to na rozpínavost LGBT a neskutečnou sílu. Je to také obranný mechanizmus proti lidem, kteří trpí předsudky o tom jaké lesby jsou.

Je samozřejmě každého věc, jak se obléká. Ale! Když si díky butch lesbám každý o femme myslí, že si na lesbu jen hraje … to už se mi nelíbí. Chtěla bych změnit pohled lidí na to, jak mají lesby vypadat. Otázka „Ty jsi lesba? A to se oblíkáš takhle?“ mi vadí víc, než „Která z vás je chlap.“ S přítelkyní jsme obě femme. Malujeme se, nosíme šaty a sukně, tenisky na nás uvidíte jen ve výjimečných situacích. Pro tu část okolí, která nás nezná, jsme kamarádky, co se snaží přitáhnout pozornost, lesby přece vypadají jinak. PROČ????

Je smutné, že je více butch leseb, potom není z čeho vybírat. Nechci být kritická nebo tak, ale když chcete holku co vypadá jako holka, tak je to celkem problém. Taky mi přijde smutné, že většina butch leseb není ani moc hezká. Rozhodně nechci kritizovat něčí styl oblékání, protože ten můj, co si budeme povídat..hm, ale někdy si říkám, že bych byla radši heterosexuální, když vidím některé lesby.

je to komplikované.. jsem ženský typ a chci ženský typ, ale na ten mi na ulici radar nefunguje

Kdybych chtěla chodit s klukem, tak si najdu kluka. Butch lesby se mi nelíbí, holka má prostě vypadat jako holka.

Řekla bych, že hodně lesbiček se klaní k butch stylu, aby byly lépe rozpoznatelné ve společnosti. Většina se ale nepřiklání k maskulinitě, ale jsou na pomezí feminita/maskulinita.

Myslím si, že nelze specifikovat butch a femme pouze podle toho, co má oblečené. Patří sem další faktory (vzhled, chování, styl chůze…). Mě samotnou okolí identifikuje jako femme, a také nosím džíny a tenisky a mikiny s kapucí atd., a zatím mně nikdo neřekl, že vypadám jako butch. Nejlepší by bylo vůbec neškatulkovat a brát lidi takové, jací jsou.

Myslím, že celé tohle téma je poměrně individuální. Všechny víme, že existuje typ žen, které spojuje modelový vzor oblékání, chování či přístupu k životu obecně, ať už záměrně či z „vůle boží“ :P, na druhou stranu znám mezi námi i ženy, které by automaticky kdokoliv napároval s mužem, protože na nich není nic znát, ačkoliv žijí s ženou. Ale až někdo opravdu přijde na to, proč jsou butch butch a femme femme, ať mi dá vědět… :))

U mna v satniku sa najdu vsetky druhy stylov.od velkych XXL teplakov az po elegantny oblek.vzdy rada vyzeram dobre a nemam rada,ked ma radia do kategorie traktorov,pretoze nim nie som.nemam rada,ked sa este medzi sebou mame diskriminovat.naco je to dobre?nie je nas az tak vela,aby sme si to ako gay komunita mohli dovolit.

Žena má být ženou, je krásné, když to dívce, ženě sluší, je hezky upravená a září na dálku. Nelíbí se mi, když nemůžu poznat, zda osoba naproti mně je kluk nebo holka. Ale neznamená to, že bych odsuzovala pánský styl módy, to rozhodně ne. Znám hodně krásných slečen, které chodí v kalhotách a třeba sáčku, mají krátké vlasy..ale pořád jsou to kočky. Jde o podání stylu, dobře padnoucí „klučičí oblečení“ – ano, plandající všezakrývající „hadry“ – ne.. Asi tak :) A pak bych ještě dodala, že holky hodně škatulkujou dámský-pánský styl i na základě sportovního oblečení a to bych do toho vůbec netahala :)