Adoptovat dítě své partnerky? To je sen mnoha z nás. Prozatím na to náš právní řád nemyslel. Situace se doufejme brzy změní díky projednávání novely zákona o adopcích. Zmíněná novela má umožnit homosexuálům žijícím v registrovaném partnerství osvojit si potomka svého partnera. O adopci by rozhodoval soud, který by měl brát v první řadě ohledy na nejlepší zájmy dítěte. V případě, že by se osvojení týkalo dětí starších 12 let, musely by děti samy dát k adopci vyslovený souhlas. Dítě by pak mělo dvě matky či dva otce, přičemž by k němu měli oba dva rodiče vyživovací povinnost. Novela ale nepočítá s umožněním adopcí dětí z kojeneckých ústavů či dětských domovů homosexuálům.

Máte slovo s M. Jílkovou
Máte slovo s M. Jílkovou – budou se pánbíčkáři modlit, ať už debata skončí?

Novelu zákona předložila 6. srpna 2014 skupina poslanců z několika politických stran. Za hnutí ANO se k situaci vyslovila například poslankyně Radka Maxová, která adopcím fandí (je předsedkyní Stálé komise pro rodinu): „Pokud registrované páry chtějí vychovávat děti, tak by měly mít možnost legálně a beze strachu se postarat o dítě svého partnera či o své vlastní. Děti by měly vyrůstat v rodině, ať heterosexuální, či homosexuální. Odnášejí si rodinné návyky. Jde také o jistotu dítěte.

Pořad Máte slovo Michaely Jílkové se tentokrát bude zabývat právě otázkou adopcí dětí stejnopohlavními páry. V přímém přenosu budou debatovat odborníci a zástupci LGBT komunity. Na přetřes přijde tradiční model rodiny i otázka chybějícího mužského/ženského vzoru v rodině s homosexuálními rodiči. Mají mít homosexuálové stejná práva při výchově dětí jako heterosexuální páry? Své názory řekne například dětský psycholog PhDr. Václav Mertin, který je součástí platformy pro rovnoprávnost uznání a diverzitu (PROUD), Tereza Mikšaníková – lesbická matka jednoleté Sáry či katolický publicista Michal Semín.

Vyjádřit svůj názor můžete i vy, pokud máte chuť a odvahu, využijte telefonní linku pořadu 261 13 77 66. Zůstáváte-li raději v ústraní, můžete alespoň hlasovat v anketě na stránkách pořadu, kde se vás tým ČT ptá „Mají homosexuální páry adoptovat děti?“. Dle aktuálního průběhu hlasování si většina Čechů myslí že ne – naštěstí pro zastánce adopcí nejde o jediné hlasování na toto téma, například výsledky průzkumu CVVM přinášejí slibnější zprávy – závěr tohoto testování  říká, že se 58 % českých občanů přiklání na stranu homosexuálů. Jak se k otázce adopcí stavíte vy? Řekněte nám svůj názor v komentářích pod článkem!

Pro úplnost informací dodejme, že pořad bude odvysílán ve čtvrtek 4. září 2014 na ČT1, začátek ve 21:45.