Fingersmith - kniha Sarah Waters
Fingersmith – kniha Sarah Waters

Tentokrát přinášíme dobrou zprávu pro ty z vás, které mají rády buď romány od Sarah Waters nebo filmy s L tematikou, případně pro knihomolky a milovnice filmů v jednom. Jihokorejský režisér Chan-wook Park, který se ve své tvorbě řídí heslem „V našich životech se setkáváme s dobrými i špatnými věcmi. Život je plný bolesti a neštěstí a to je to, co chci lidem ukázat.“ se totiž rozhodl dát prostor Zlodějce od Watersové a to rovnou v celovečerním filmu.

A jaký příběh na nás čeká? Historický román z roku 2002 vypráví detektivní příběh z konce 19. století, který se odehrává v Londýně a jeho okolí. Waters nás zavede do rozličných prostředí a vrstev tehdejší společnosti. Hlavní hrdinka – Sue Trinderová – sirotek vyrůstající mezi spodinou živořící v těch nejubožejších částech Londýna a živící se nelegálními způsoby nás lecčím překvapí. Sue se takový život nelíbí, snaží se vymanit ze zaběhlých kolejí, z prostředí podvodníků, zlodějů a vrahů, to ale není vzhledem k minulosti nic lehkého. Má za sebou totiž nejednu životní peripetii, ty se odvíjely především od faktu, že se živila jako kapsářka. Právě pro její zručnost si ji vybral podfukář Richard Rivers, aby společně obelstili bohatou šlechtičnu Maud Lilly. A právě vztah s Maud je pro nás stěžejní, snad nás Park svým ztvárněním nezklame.

Zatím nevíme, které hvězdy ve filmu uvidíme, casting k filmu totiž probíhá právě teď (září 2014), ale pokud bychom vycházely ze snímků, které Park natočil v minulosti, mohla by nás oslnit nejedna kráska – například v jeho posledním filmu (Stoker) si zahrála sličná Nicole Kidman či Mia Wasikovska. Zahájení natáčení je plánováno na začátek roku 2015. Korejská verze ponese název Fingersmith, zatímco v Japonsku bude film vysílán pod názvem Agashi (volně přeloženo jako „mladá dámo“), jak se bude film jmenovat v rodné zemi spisovatelky ještě není známo.

Jak bude film úspěšný nás zajímá nejen kvůli L tematice, ale také proto, abychom mohly porovnat kvalitu nového snímku s filmem již natočeným. Zdá se, že námět je velmi lákavý, neboť v roce 2005 ho zpracovala Aisling Walsh ve 181 minut dlouhém TV filmu. Snímek byl u nás uveden pod názvem Prstoklad a je pojat spíše jako melodrama. Hlavní hrdinky si zde zahrály Elaine Cassidy a Sally Hawkins.

Malá, možná sladká, tečka na závěr: Název knihy Fingersmith je obecně překládán a vykládán jako „zlodějíček“, mnozí v něm ale vidí hlavně paralelu se Suinými hbitými prsty, jde tak jasně o narážku na ženskou masturbaci a sex mezi ženami.