Tony Blair v časopise Gay TimesBritský časopis Gay Times vydal žebříček nejvlivnějších postav pro LGBT komunitu za posledních třicet let. Mezi naprosto nezbytnými jmény jako Madonna, Boy George nebo Ian McKellen se objevil také bývalý britský premiér Tony Blair. Čím si označení „gay ikona“ zasloužil?

Blair se v době svého vládnutí jako vůdce Labouristů a premiér zasloužil o zajištění důležitých práv pro LGBT lidi. Zajistil zrušení zákona Sekce 28, který zakazoval „propagaci“ homosexuality ve školách, snížil věkovou hranici zletilosti, odebral zaměstnavatelům možnost vyhodit zaměstnance kvůli sexuální orientaci nebo se zasloužil o návrh platformy pro registrované partnerství. A také právní uznání pro trans lidi. Pro LGBT komunitu toho vykonal mnohem více než jeden z jeho nástupců, současný premiér David Cameron, který se se svou konzervativní stranou zasadil o rovné manželství, které bylo v Anglii a Walesu schváleno letos v březnu.

„Je to něco, na co jsem velmi hrdý,“ řekl Blair v reakci na svoje zařazení na seznam. „Považuji to za významnou část mého odkazu. Pamatuji si Sekci 28, to bylo pěkně hnusné.“

„Ve společnosti to nastolilo velmi nepříjemnou atmosféru – rostl jsem v politice, měl jsem odpor k přetvářce, kde lidé museli skrývat svou vlastní identitu. A viděl jsem tu bolest, kterou prožívali ve svých životech, protože nemohli být tím, kým byli.

Které pro nás známé jméno se ještě na seznamu objevilo? Třeba Barbra Streisand, Elizabeth Taylor, Annie Lennox, RuPaul, Cher, Neil Patrick Harris, ale i popularitu právě získávající Conchita Wurst.