Věděli jste, že 70% obyvatel Černé hory považuje homosexualitu ze nemoc? Přesto se tato země řadí k vyspělým státům, kde je homosexualita legální, LGBT menšina si však své postavení musí teprve vybojovat.

Loňského průvodu, který se konal vůbec poprvé a to v hlavním městě Podgorica, se zúčastnilo jen sto lidí, přičemž 60 jich bylo zraněno po útoku skupiny chuligánů, která čítala asi pět set výtržníků, převážně fotbalových hooligans. Ti na průvod házeli lahve a kameny, zatím co se je zasahující policie snažila rozehnat pomocí slzného plynu.

Letos se skupina Queer Montenegro, která pochod organizuje, rozhodla udržet místo konání v tajnosti až do posledního okamžiku, aby předešla podobným výtržnostem a žádný z účastníků nebyl ohrožen. Prozatím je známo datum konání a to 2. listopadu, Pride proběhne opět někde na území hlavního města.

„Jasným poselstvím letošního ročníku Pride je, že pachatelé takovýchto činů musí být náležitě potrestáni a že zodpovědné instituce musí být ve výkonu své práce svědomitější,“ uvedli organizátoři v prohlášení.

Doufáme, že se loňské obrázky nebudou letos opakovat.