Christos Tsiolkias - FackaČtenářky dychtící po další lesbické pecce raději zchladím hned v úvodu. Toto není román, který zapadá do běžných vzorců knižního blogu. Homosexuality je v něm podezřele málo, já si ale myslím, že je výtečným zahřívacím kolem do literatury, kterou tvoří Christos Tsiolkias.

Syn řeckých přistěhovalců, který vyrůstal v australském Melbourne, si velmi brzy uvědomil svou odlišnou sexualitu a rozhodl se vzepřít všemu a všem už od začátku a žít po svém. Odešel na univerzitu, kde potkal svého životního partnera, svůj život rozdělil mezi psaní a práci veterinárního asistenta a úspěch se dostavil. Později, ale přece. Tsiolkiasova Facka (The Slap, 2008) vyhrála několik ocenění a stala se předlohou k úspěšné televizní minisérii.

Jak už napovídá sám název, ústřední zápletka je jasná – někdo bude bit. Úvodní listy knihy umožní čtenáři nahlédnout do života Hectora, v jehož domě se při rodinném grilování sehraje ona krátká epizoda. Hector je první z osob, jejichž perspektivou je román dělený do 8 kapitol vyprávěn. Pohledný a přitažlivý čtyřicátník žije s manželkou Aishou a dvěma dětmi v australském Melbourne. Je synem řeckých přistěhovalců, Manolise a Kuly, typické řecké matky, která stále nedokáže skousnout fakt, že si její syn vzal Indku. Na několika desítkách stran poznáváme Hectorův současný život, jeho úspěch u žen, slabosti i choutky.
Je nevěrným manželem a ne příliš vzorným otcem, jako správný Řek ale skvělým hostitelem, ale ani to mu není nic platné, protože situaci vzniklé jednoho sobotního odpoledne zabránit nedokáže. Jeho bratranec Harry v obraně vlastního syna Rocca vlepí facku dítěti Aishiny dávné přítelkyně Rosie. Zdá se, že na všeobecném pohoršení a hlavně na zášti a hněvu Rosie a jejího manžela Garyho nic nezmění ani fakt, že jejich malý Hugo je parchant k pohledání. Miniparty, na níž jsou přítomni členové Hectorovy rodiny i další přátelé se v mžiku rozpouští a každý má doma rázem o čem přemýšlet.

The SlapBěhem popisu události se seznamujeme i s dalšími aktéry a hrdiny knihy, jejichž různými pohledy postupně Tsiolkias rozebírá odlišná stanoviska na lásku, rodičovství, sex, vztahy a výchovu. Mezi ty, kteří Huga vnímají jako rozmazleného spratka, patří Anouk, druhá Aishina kamarádka, bezdětná svobodná čtyřicátnice s mladým milencem, volným životem i prací. Harryho perspektivou nahlížíme vztahy mezi muži a ženami, láskou a penězi. Aishina pomocnice Connie nás zavede do svého náctiletého světa bez rodičů, Rosie nabídne pohled surfařské promiskuitní potvory, která nakonec cestu ke svému dítěti našla. Stránky Hectorova otce Manolise dýchnou stářím, vzpomínkami a kompromisy, které je člověk nucen dělat, Aisha dodá druhý pohled na manželství s Hectorem, krizi středního věku a vztah s mužským pokolením obecně.
Posledním vypravěčem je Richie, Conniin spolužák a přítel, který po ukončení střední školy čeká na verdikt od přijímací komise, jenž bude mít vliv na jeho další cestu životem. Richie je bojácný a stydlivý kluk, který před časem přijal svou odlišnou sexuální orientaci, jež se u něj projevuje zatím jen toužebnými sny a představami o spolužácích. Brzy však pozná skutečnou tvář svých nejbližších, nakolik bude lepší či horší než ta zdánlivá netřeba prozrazovat.

Christos TsiolkiasRichieho linka není příliš výrazná a román rozhodně není vysloveně o homosexualitě, ale popisem řeckých přistěhovalců, jejich výrazných povahových rysů, zvyků a vzorců chování je výjimečná. Je rozhodně zástupcem literatury, který by neměl minout žádného zvědavého knihomola. Navíc australští Řekové jsou v podstatě rovněž zvláštní komunitou na rudém kontinentu, která se sice nesetkává vyloženě s nepřátelstvím jako jiné menšiny, ale drží pospolu a zřejmě i tím si mezi aboridžinci získala své místo.

Pokud nenajdete čas a chuť přečíst si tu tlustou bichli, zkuste televizní sérii, trailer vypadá povedeně a recenze jsou taky přívětivé. Nebo můžete zkusit jiné z Tsiolkiasových děl, brzy vyjde například Barracuda, na kterou se těším já. :)

Celý román je silně prodchnut řeckou povahou, zvyky, obyčejem a mužským machismem. V jednom z mnoha článků a rozhovorů s Tsiolkiasem je naznačeno, že vnímal svůj původ a silně patriarchální řeckou kulturu tak říkajíc negativně a snažil se s ní vypořádat po svém. Jestli tedy zobrazením, jakým se řeckým povahám dostává v románu, chtěl autor tuto linku jen zvýraznit nebo tací opravdu Řekové jsou, nevím, ale jde to z textu cítit hodně. Kniha nešetří ani vulgaritami a to bude možná důvod, proč ji někteří odloží po několika stránkách, jiné ale může zaujmout tak, jako zaujala mě. Takovým čtenářům bych doporučila Tsiolkiasův první román, Ari (Loaded, 1995), který se stal také předlohou k filmu Head on (1995). V něm nahlíží život mladého devatenáctiletého gaye Ariho, sled sexu, drog, alkoholu a hudby. Není to nijak pozitivní čtení, spíš působí jako sonda a odhaluje život mládeže v multikulturní Austrálii. Ale o tom třeba v jiné recenzi. :)

Když se nad tím zamyslím, tak řečtí mužové by mi měli připadat jako omezení pitomci ovládaní svou třetí nohou a jejich ženy jako ukvokané slepice lpící až nezdravě na dobré reputaci u sousedů. Paradoxně tomu tak ale není. Tenhle národ je mi sympatický a s každou přečtenou knihou spojenou s ním moje náklonnost roste. Začalo to Fackou, pokračovalo Fowlesovým Mágem a já už se prostě těším, až se ke mně dostane další dílo s aurou téhle charismatické země. Třeba její kouzlo objevíte taky…

Na závěr mě napadlo uspořádat takovou tematickou anketu nejen k titulu samotnému, ale obecně k otázce fyzických trestů dětí. Zkuste si představit následující situaci:
Jste na zahradní party u přátel a vaše dítko si hraje se svými vrstevníky. Hra jej ale rozčílí a to způsobí, že se nebezpečně ožene nějakou hračkou po jiném dítěti. Jeden z dospělých je naštěstí u toho, sebere vašemu dítěti hračku a zabrání zranění. Vaše dítě jej však za to kopne a onen dospělý se automaticky napřáhne, aby mu za to dal facku.
Kdybyste v tuto chvíli mohli zastavit čas a zvolit situaci, jaká bude následovat, která by to byla?

 

Miniaplikace

Luce

Knihožrout. Volnočasová aktivistka. Audiobook lover. Pohybový maniak a nadšenec. Hudební narkomanka. Naivní snílek. Ostravská náplava. Amatérská grafička. CML sLez Grrls.