Pokud byl někdo doposud obviněn z diskriminace na základě sexuální orientace, před soudem byl automaticky považován za nevinného a protistrana musela dokázat jeho vinu. Minulý týden byl schválen nový zákon, který bude v tomto ohledu chránit lesby, gaye, bisexuály a translidi. To znamená, že člověk obviněný z homofobie bude odteď nově považován automaticky za vinného a bude dokazovat svoji nevinu.

Podle  Catalan News Agency zahrnuje zákon také pokuty za homofobní chování v zaměstnání a výše zmíněný způsob pozitivní diskriminace. Obviněná osoba pak může být pokutována až do výše 14 tisíc eur, to činí v přepočtu asi 392 tisíc korun.

„Opatření pozitivní diskriminace tu již existuje pro jiné trestné činy, jako je například domácí násilí páchané na ženách v případech, kdy je velmi problematické ho prokázat,“ uvedla Catalan News Agency.

Miquel Iceta
Miquel Iceta

Zákon podpořilo 80 % katalánské sněmovny, jedinou skupinou, která se postavila proti, byla konzervativní Lidová strana. Socialista Miquel Iceta, který patří k prvním španělským politikům, kteří se vyoutovali, řekl:

„Zuřím, když se objeví někdo, kdo odmítá nebo zlehčuje diskriminaci, kterou my gayové zakoušíme nebo riskujeme.“ … „Pohrdají tímto gay lobby. Ale rozhlédněte se po této místnosti! Tohle není skupina lidí, která by tajně pracovala na dosažení nelegitimních cílů. Tahle společnost pracuje na tom, aby chránila práva všech.“

Španělsko je, co se homosexuality týče, velmi otevřená země. Stejnopohlavní sňatky byly zlegalizovány už v roce 2005. Přesto byl zaznamenán růst útoků vůči lidem jiné než heterosexuální orientace. Věříme, že nový zákon splní svůj účel a statistiky diskriminace a násilných činů se budou pohybovat v nižších řádech.

vlajka Katalánska
vlajka Katalánska

O Katalánsku v následujících týdnech ještě uslyšíte. Jako jedno ze 17 autonomních společenství dlouhodobě usiluje o své osamostatnění a odtržení od Španělska. Po nedávném referendu konajícím se ve Skotsku, ve kterém občané hlasovali, zda jsou pro odtržení země od Spojeného Království, budou stejně tak Katalánci mít referendum, ve kterém budou rozhodovat o jejich vlastním osamostatnění se. Referendum bylo ohlášeno na 9. listopadu, španělský ústavní soud však jeho uspořádání prozatím pozastavil.