Mezinárodní den coming outuDnešní den je mezinárodním dnem coming outu, každoročně připadá na 11. října a poprvé se slavil roku 1988. O vznik světového dne coming outu se postaral psycholog Robert Eichberg a vyoutovaná politička Jean O’Leary, která se posléze stala vůdkyní několika LGBT organizací. Konkrétní den byl vybrán jako připomenutí výročí Národního pochodu ve Washingtonu za lesbická a gay práva 1987, kterého se tehdy zúčastnilo více než 200 000 lidí a pro svoji velikost a úspěch byl pochodem průlomovým.

Samozřejmě tento „svátek“ neznamená, že se musíte povinně vyoutovat, ani vám nepřikazuje, abyste to udělali právě 11. října a nikdy jindy. Spíše pomáhá těm, kteří ještě váhají a hlavně zvyšuje povědomí o tom, že na světě nejsou jen heterosexuální jedinci a že mnoho LGBT lidí se stále bojí se ke své orientaci veřejně přiznat. Mezinárodní den coming outu se tak objevuje v televizi, v tištěných periodikách i na internetových zpravodajských portálech a může dopomoci k větší toleranci a pochopení ve většinové společnosti.

Váháte tedy, jestli chcete, aby vaše okolí vědělo, kým opravdu jste, dobře zvažte, jak mu to chcete sdělit. Na velkých rodinných sešlostech se to příliš nehodí, spíš si s každým promluvte zvlášť nebo v menším počtu lidí. Také smska nebo přilepení vaší sexuální orientace na facebookovou zeď není dobrým způsobem, už jen proto, že to člověku neříkáte přímo do očí, ale zbaběle neosobně. Coming out formou seznámení vašich přátel či rodiny s vaší milovanou polovičkou je také šlápnutím vedle. Jednak nedáváte první straně možnost informaci vstřebat a postavíte ji do situace, kdy se nejen musí vyrovnat s vaší orientací, ale i s faktem, že už někoho máte, jednak je to neslušné k vašemu partnerovi, který si zaslouží, aby byl představen ve vhodnější okamžik.

V práci či ve škole to bude zároveň jednodušší i obtížnější, protože vám na těchto lidech sice nezáleží tolik, jako na vlastní rodině a nejbližším okolí, ale kolikrát si nejste natolik blízcí, abyste za nimi jen přišli a řekli  „víš, pracujeme spolu už dva roky a chtěla bych ti říct, že jsem vlastně lesba“ a podobně. Je tedy vhodnější se vyoutovat, když už na „to“ přijde řeč, například když se bavíte o svých partnerech, jak jste strávili víkend nebo jaké máte plány do budoucna. I když se bojíte jejich reakce, není to vůči nim fér, když celou dobu mluvíte neutrálně o tom, jak trávíte čas se svojí polovičkou, přičemž druhá strana automaticky předpokládá, že jde o osobu opačného pohlaví.

Co dělat, pokud například rodiče nepřijmou váš coming out tak, jak jste si představovali? Je na místě zachovat klid a věřit, že na takovou důležitou změnu v životě je potřeba trošku času a pochopení. Pokud vaši orientaci rovnou odmítnou nebo dojde ke konfliktu, bude lepší se stáhnout a dopřát jim čas. Ať už to máte za sebou nebo ještě ne, přejeme vám, ať ten váš coming out proběhne tak, jak byste si představovali a hlavně žádný stres – je to jen to, kým jste :).