Když se ohlížím zpátky do minulosti na drsné ženy, které nám české televize, ať už veřejnoprávní či soukromé, nabízely, v hlavě mi zůstane jen pár jmen, která nejspíš dodnes rezonují v uších těm dívkám a ženám, co do mužského pohlaví nejsou až tak žhavé. Co se týče seriálů, tam jsme se zasekli na minulém století (vlastně dokonce tisíciletí) a na nultých letech nového milénia, ale je docela dost možné, že na nové hrdinky se zbraní si ještě chvilku počkáme, protože ani průzkum po aktuálních sci-fi/akčních seriálech či filmech s hlavní ženskou hrdinkou nepřinesl pozitivní zprávy. Jenomže je to třeba taky tím, že trh už o takovou podívanou zájem nemá.

My v redakci však ano. Co bych za to dala, kdybych mohla zase o půl třetí odpoledne přijít ze školy, pustit starou televizi a čekat na Star Gate nebo Xenu. A kdyby mě rodiče nezahnali po desáté do postele, tak třeba i na Brutální Nikitu. Verity si zase občas posteskne u seriálu Akta X nebo Tajemství pravdy a zjistily jsme, že každá z nás má takovou nějakou libůstku, kde se nelze než obdivovat hlavní ženské hrdince, které nedělá problém někomu podříznout hrdlo či zbít hordu hloupých chlápků. Takže jsme se rozhodly pro vás sestavit seznam ženských, které to se zbraní umí (alespoň na televizní obrazovce) a přitom jsou nebezpečně sexy. Pokud v našem seznamu bude chybět nějaká zásadní postava, neváhejte nám to sdělit ;).

Peta Wilson – Nikita (Brutální Nikita)

Australanka Peta Wilson se narodila roku 1970 a než se proslavila rolí v seriálu Brutální Nikita, živila se modelingem. Oblíbený kanadský seriál režíroval Luc Besson (Pátý Element, Leon, Taxi) a dočkal se pěti sezon (1997 – 2001). Peta si zde zahrála agentku tajné protiteroristické organizace.

Kate Beckinsale – Selena (Underwolrd)

Britská herečka se narodila roku 1973 a proslavily ji filmy jako Pearl Harbor, Van Helsing, ale především upírská sága Underworld (může to znít divně, ale jedinou hollywoodskou upírskou ságou není Twilight). Jako jedna z nejdůležitějších upírek světa se představila celkem čtyřikrát, naposledy v roce 2012 ve snímku Underworld: Probuzení.

Gillian Anderson – Dana Scully (Akta X)

Akta X zůstávají i po více než 10 letech v paměti těch, kteří si na nich svého času „ujížděli“. Seriál americké produkce se natáčel v letech 1993 až 2002 a hlavními hrdiny byli agenti Dana Scully (v českém dabingu Dana Scullyová v podání Jany Musilové) a Mulder Fox (David Duchovny). Gillian se narodila roku 1968 v americkém státě Illinois, ale úspěchy slavila i během svého působení ve Velké Británii. Jako agentka FBI pro nadpřirozené jevy uchvátila mnoho z nás a přikovala nás k televizním obrazovkám na dlouhou dobu.

Lucy Lawless – Xena (Xena: Princezna Bojovnice)

Kdo z narozených před rokem 1990 by neznal Xenu, princeznu bojovnici, která vnadami, chytrostí a lstivostí vždy dosáhla svého? A hlavně její věrnou přítelkyni Gabrielu, se kterou vytvářely nerozlučnou dvojici, u které si všechny queer holky přály, aby to jednou daly dohromady? Lucy Lawless, Novozélanďanka, která se narodila stejně jako Gillian Anderson roku 1968, ale nezůstala jen u role Xeny, ženám i mužům zamotala hlavu například i v seriálech Battlestar Galactica, Spartakus nebo nově v Agents of S.H.I.E.L.D. Kostýmy ze seriálu Xena se dnes stejně jako většina zápletek či bojových scén musí zdát směšné, ale sakra, nebyla k nakousnutí?!

Amanda Tapping – Samantha Cartner (Star Gate)

Druhá nejstarší z tohoto seznamu žen se zbraní, které si zaslouží naši pozornost, je kanadská herečka Amanda Tapping (*1965), kterou evropští diváci poznali výlučně jako Samanthu Carter, jedinou ženu jednotky Star Gate 1, která podnikala cesty vesmírem skrze hvězdnou bránu. V seriálu si zahrál nesmrtelný MacGyver v podání Richarda Deana Andersona, ale přiznejme si to – stejně jsme se na seriál dívaly hlavně kvůli Amandě ;). Seriál se dočkal 10 pokračování a neúspěšných pokusů v podobě sérií Stargate Atlantis a Stargate Universe, které bohužel už jen paběrkovaly. Každopádně, Amanda nafotila i svůdnější fota, kde rozhodně jako chladná a odstup zachovávající kapitánka nepůsobí.

Sigourney Weaver – Ellen Ripley (Vetřelec)

Sigourney Weaver zná každý, tato americká herečka získala celkem tři Oscary (jako herečka v hlavní roli za filmy Gorily v mlze a Vetřelci a jako vedlejší herečka ve filmu Podnikavá dívka) a i po šedesátce stále vypadá, že by stála za hřích. Narodila se sice roku 1949, ale přesto v nejnovějších filmech dokazuje, že je to paní Herečka a že se ještě máme na co těšit (minimálně v chystaných pokračováních filmu Avatar). Role Ellen Ripley, která bojuje s mimozemšťanskými vetřelci, jí prostě sedla, nehledě na vlasové kreace, které v osmdesátkách frčely. S tématem vetřelce natočila celkem 4 filmy, poslední Vetřelec: Vzkříšení v roce 1997.

Carrie-Ann Moss – Trinity (Matrix)

V Kanadě jednoduše mají sexy ženy, co dokáží správně držet zbraň, chtělo by se říct při pohledu na Carrie-Ann Moss, kterou si v Česku dodnes spojujeme s jedinou postavou – Trinity z trilogie Matrix. Psal se rok 1999 a najednou se před námi zjevil Matrix, svět neexistující a přesto reálný, iluze a přesto skutečnost, kterou by mnozí z nás rádi okusili. Trinity byla poznamenána tehdejší vlnou obliby černé barvy a latexu jako hlavního materiálu, ale … nejde říct ne. Ačkoliv jí sourozenci Wachowští nedopřáli roli sexbomby, stejně si Trinity zasloužila nezměrný obdiv a i když nepůsobila prvoplánově svůdně a eroticky, jako například Monica Belucci v druhém dílu trilogie, stejně o ní snily miliony mužů a žen po celém světě.

Jennifer Garner – Sydney Bristow (Alias)

Tak trošku béčkový seriál americké produkce z let 2001 až 2006 dopomohl herečce Jennifer Garner k významnějším rolím, Jennifer si zde zahrála dvojitou agentku CIA, která se vyžívala v přestrojení a kradla/vytvářela identity na potkání. Jennifer se ale těšila větší popularitě z filmů jako Přes noc třicítkou nebo víceméně příšerné adaptace komiksu Daredevil s Benem Affleckem, kde si zahrála postavu Elektry. Ta se dočkala vlastního filmu, který byl dle očekávání ještě horší než Daredevil. Ale Jennifer to tam v červeném latexovém oblečku slušelo. Mimochodem, narodila se roku 1972 v Texasu a z filmování si odnesla potomka právě s Benem Affleckem.

Milla Jovovich – Alice (Resident Evil)

A naši „síni slávy“ uzavřeme… ukrajinskou rodačkou, která dobyla nejen přehlídková mola, nejdůležitější módní řetězce, ale i hollywoodské filmy – Milla Jovovich. Milla přišla na svět roku 1975 a v jedenácti ji objevili modelingoví agenti. Slovo dalo slovo a Milla se poprvé objevila ve filmu roku 1988, v Česku jsme ji zaznamenali ale až roku 1991, když natočila film Návrat do modré laguny.

Návrat do modré lagunyMilla už natočila pět filmů s tématem Resident Evil a pokud se vám v roli agentky Alice, která jediná může zachránit lidstvo, líbila, nezoufejte – v roce 2016 by měl na plátna kin přijít šestý díl tohoto sci-fi příběhu. Nepochybujeme o tom, co na sobě bude Milla mít. Rozhodně to nebudou šaty z viktoriánské doby!