Ellen Page a Julianne Moore v posledních měsících spolupracují na novém filmu Freeheld. Film vypráví příběh o policejní vyšetřovatelce, která se po zjištění, že je těžce nemocná, pokusí se svojí mladší partnerkou uzavřít civilní partnerství.

Příběh se měl mimo jiné natáčet v prostorách chlapecké katolické školy, která již dala štábu povolení pracovat na jejím pozemku. Jaké to ale bylo nemilé zjištění, když jim to ředitel školy posléze znemožnil. Producent Michael Shamberg bez váhání tvrdí, že jim dali zákaz, jakmile se vedení školy dozvědělo, o čem film bude. Ironií osudu je, že filmovou předlohou byl stejnojmenný dokument z roku 2007 zabývající se právě občanskými právy homosexuálů.

Další z producentů řekl: „Freeheld zachycuje nerovnoprávnost a fanatismus, kterému musel pár čelit při boji s rakovinou a na sklonku života. … Že bylo našemu štábu zakázáno vejít do areálu školy kvůli jeho námětu – stejnopohlavním páru bojujícímu za jeho práva – jen dokládá, jak je důležité tento příběh vyprávět.“

Fotky z natáčení:

Ředitel školy se vyjádřil tak, že „všichni jsou na Salesian High School vítaní.“ Pokračoval: „Naše škola se zabývá problematikou hladu, bezdomovectví, chudoby a pomáhá těm méně šťastným.“ Avšak zapomněl dodat, že jste-li nešťastní například z lásky, protože jste se zamilovali do „špatného“ člověka, nepustí vás přes práh.

Není pochyb, že najdou pro natáčení jiné vhodné místo. Otázkou zůstává, jestli se lidé z vedení Salesian High School alespoň na chvíli zamyslí nad tím, co vlastně udělali, nebo jestli je třeba k zamyšlení přivede hotový film, ke kterému se s odporem, ale také zvědavostí posadí.