80. léta se zapsala do paměti mnohých jako ty, kdy vznikla všeobecná hysterie v souvislosti s AIDS. Byla to doba, kdy lidé stále věřili tomu, že se virus HIV přenáší pouhým dennodenním kontaktem s nemocným. Právě v této době vznikly fotografie, které si budete moci prohlédnout níže.

Autorkou knihy At Home with Themselves (možno přeložit jako U nich doma) je Sage Sohier, která se zabývala fotografií člověka ve svém přirozeném prostředí po více než třicet let. Konkrétně tento projekt zachycuje obraz gay komunity, který byl po dlouhou dobu v rozporu s všeobecným názorem společnosti. S focením párů začala v roce 1986, ale jak sama autorka řekla, tehdy si ještě sama nebyla jistá, proč si vybrala právě tuto cílovou skupinu a jestli to byl dobrý krok. Až po několika měsících si uvědomila, co ji k tomu skrytě vedlo.

Její otec, veterán druhé světové války, byl gay. A ačkoliv to nikdy sám nepřiznal, Sage k němu prostřednictvím svých fotografií nalezla cestu.

Z počátku si vybírala objekty hlavně mezi svými přáteli, také se však vydala na lov párů do všech koutů Spojených států, kde je hledala prostřednictvím gay seznamky v novinách, v barech nebo na pochodech. Sage vzpomíná, že páry, které na focení kývly, to často braly také jako veřejné uznání jejich vztahů.

Fotokniha obsahuje 56 černobílých fotografií a kromě nich také rozsáhlé rozhovory s mnoha dvojicemi, které svolily fotografce a čtenářům blíže nahlédnout do jejich soukromí. Z fotografií přinášíme jen úryvek, více si jich máte šanci prohlédnout na webu www.sagesohier.com či přímo v tištěné verzi knihy, která je v prodeji i s autogramem, přejete-li si.

Sage nechala, nabádána otcovým přítelem, do knihy nahlédnout i svého tátu.

„Potom, co jsem otci ukázala fotky, rozplakal se a vypadal dojatě a vděčně,“ řekla deníku Times. „Byl v tom jakýsi pocit úlevy. Cítila jsem, že mu jistým způsobem sděluji, že jsem věděla, co se děje a že jsem to brala v pohodě.“